Hrady
zobrazit v mapěČeské hrady patří k největším turistickým lákadlům. Bohatá česká historie dala vzniknout husté síti středověkých hradů, které se nám z velké části dochovaly do dnešních dnů. Turisté tak dnes mohou navštívit více než půl tisíce těchto svědků dob minulých, ať už se dochovaly pouze jejich zbytky, nebo přečkaly staletí bez úhony.
Hrad Bítov
- Bítov patří k našim nejstarším a nejromantičtějším hradům. Jeho umístění v krajině je esteticky i funkčně jedinečné; tyčí se na skalnatém ostrohu nad Vranovskou přehradou, ca 9 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.
Hrad Roštejn
- Pozdně gotický hrad zvedající se na skalnatém vrchu (677 m n. m.) v romantických lesích u obce Doupě. Roštejn se nachází asi 8 km severně od Telče v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Dominantou hradu je 45 m vysoká sedmiboká věž s vyhlídkou. Dnes jsou v objektu vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Hrad Kunětická Hora
- Hrad Kunětická Hora pamatuje mnoho historických událostí. Od roku 1958 je Kulturní památkou ČSSR, v současné době dokonce Národní kulturní památkou České republiky. Hrad je přístupný veřejnosti.
Nový Hrad u Adamova
- Upravená zřícenina Nového hradu stojí na návrší v záhybu řeky Svitavy mezi městy Blanskem a Adamovem, v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. V poslední době probíhají rozsáhlé úpravy tohoto objektu.
Hrad Helfštýn
- Jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě s údajně nejdelšími hradebními zdmi na území ČR. V současné době dějiště mnoha kulturních a společenských akcí; z nich nejvěhlasnější je mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Helfštýn stojí na zalesněné vyvýšenině, cca 4 km jihovýchodně od města Lipníka nad Bečvou, v okrese Přerov v Olomouckém kraji.
Hrad Sovinec
- Hrad Sovinec na skalnatém výběžku v údolí Nízkého Jeseníku je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál a patří mezi významné památky Moravskoslezského kraje. Sovinec se nachází asi 13 km jižně od města Rýmařova a je rovněž dějištěm řady kulturně-společenských akcí.
Hrad Lukov
- Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 km od Zlína a ca 1 km severně od stejnojmenné obce ve Zlínském kraji. Lukov býval jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází objekt v posledních letech výraznou památkovou obnovou.
Hrad Loket
- Výstavný goticko-románský hrad Loket se tyčí na žulovém ostrohu, obtékaném řekou Ohří, nad stejnojmenným městečkem v CHKO Slavkovský les. Loket se nachází přibližně v půli cesty mezi Karlovými Vary a Sokolovem v Karlovarském kraji. Patří k nejstarším hradům na našem území a z historického i architektonického hlediska mezi nimi zaujímá významné postavení.
Hrad Hněvín
- Hrad Hněvín je symbolem města Most, ačkoliv se jedná pouze o repliku gotického hradu, který zde stál až do konce třicetileté války. Zajímavá historie tohoto místa nad městem Most láká každoročně tisíce návštěvníků, kteří na Mostecko zavítají.
Hrad Švihov
- Pozdně gotický vodní hrad Půty Švihovského se řadí k nejmohutnějším fortifikačním stavbám v Čechách. Švihov, patřil mezi nejlepší pevnosti své doby. Nachází se ve stejnojmenném městě na Klatovsku v Plzeňském kraji, v údolí řeky Úhlavy.
Hrad Český Šternberk
- Český Šternberk nesporně patří k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. Tento gotický skvost se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni v údolí řeky Sázavy ve stejnojmenném městyse, necelých 15 km severně od Vlašimi na Benešovsku, a řadí se rovněž mezi nejlépe zachované hradní celky u nás. K vysoké návštěvnosti hradu přispívá i jeho snadná dostupnost (blízkost dálnice D1)
Hrad Šternberk
- Mohutný hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města, ležícího na okraji Nízkého Jeseníku v Olomouckém kraji. Hrad se stal kolébkou moravské větve Šternberků, jednoho z nejvýznamnějších rodů Českého království a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Münsterberku a Lichtenštejnů.
Hrad Rožmberk nad Vltavou
- Hrad Rožmberk nad Vltavou se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Český Krumlov. Představuje nejstarší sídlo Rožmberků. Jedná se o původně gotickou stavbu, která byla prvně zmiňována již v roce 1253.
Zřícenina Dívčí Kámen
- Zřícenina Dívčí Kámen byla impozantním rožmberským hradem, který stál na skalnatém ostrohu nad soutokem Kremžského potoka a Vltavy. V současné době z něj zbyla jen rozsáhlá zřícenina, která zaujímá nejjihovýchodnější výběžek městyse Křemže.
Pražský hrad
- Často je Pražský hrad považován za symbol hlavního města i celé České republiky. Již od počátků byl hrad tradičním sídlem českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky.
Hrad Velhartice
- "Král Karel s Buškem z Velhartic teď zasedli k dubovému stolu - ti dva už pili mnohou číši spolu a zapěli si z plných plic." Báseň Jana Nerudy nás zavede do hradu Velhartice. Zaujme nás neobvyklým obranným systémem a romantickou atmosférou. Pod hradem trávil mnoho času na své známé chatě Jan Werich.
Hrad Lipnice
- Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů se tyčí na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmenným městem v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina. Pro návštěvníky této oblasti dnes Lipnice představuje mimořádně atraktivní turistický magnet.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou
- Hodnotný komplex gotického hradu a pozdně barokního zámku se rozkládá na vysoké skále uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplou a tvoří dominantu města Bečova nad Teplou, ležícího v CHKO Slavkovský les v Karlovarském kraji, asi 15 km jižně od krajského města. Hradní segment bečovské pamětihodnosti se řadí k nejzachovalejším českým pozdně gotickým hradům. Největší věhlas vydobyl Bečovu unikátní „nález století“, v r. 1985 znovuobjevený a posléze zrestaurovaný románský relikviář sv. Maura; jedna z nejvzácnějších světových zlatnických památek patří k nejcennějším pokladům na území ČR.
Hrad Potštejn
- Hrad Potštejn byl dobyt budoucím králem Karlem IV. a později i husitskými "sirotky". V jeho podzemních chodbách je údajně ukrytý středověký poklad a nejdelší podzemní chodba vede až do 5 km vzdálených Litic. V obci Potštejn se nachází i barokní zámek.
Janův hrad (Janohrad)
- Janův hrad je napodobenina hradní zříceniny v pseudogotickém slohu postavená v letech 1801 - 1808. Nechal ji v Lednicko-valtickém areálu vystavět kníže Jan I. z Lichtenštejna v tehdejším módním romantickém stylu podle projektu J. L. Hardtmutha.