Hrad Sovinec

Hrad Sovinec na skalnatém výběžku v údolí Nízkého Jeseníku je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál a patří mezi významné památky Moravskoslezského kraje. Sovinec se nachází asi 13 km jižně od města Rýmařova a je rovněž dějištěm řady kulturně-společenských akcí.

Historie hradu Sovinec

Obranný hrad Sovinec založili bratři Pavel a Vok ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1318, kdy získali lénem od olomouckého biskupa nedalekou ves Křížov, a 1348, kdy se poprvé psali „ze Sovince“ („de Aulnberk“). Tento rod měl v erbu štít, z jedné poloviny červený a z druhé šikmě červenobíle pruhovaný. Z neklidného 15. století se o hradu zprávy odpovídajícího charakteru nezachovaly. Údajně však v jeho prostorách mělo r. 1429 dojít ke schůzce husitského předáka Prokopa Holého s kandidátem na český trůn Zikmundem Korybutovičem z dynastie Jagellonců. Za česko-uherských válek v 70. letech 15. století byla řada obcí na sovineckém panství vypleněna, protože páni ze Sovince patřili k stoupencům krále Jiřího z Poděbrad. R. 1492 získal hrad Jan Pňovský ze Sovince. Za Pňovských bylo toto feudální sídlo rozšiřováno a upravováno. Páni ze Sovince dolovali v okolí zlato, stříbro a železnou rudu; těžba však neprosperovala podle jejich představ. V důsledku toho Ješek Pňovský ze Sovince r. 1543 prodává panství Kryštofovi Černohorskému z Boskovic. Páni z Boskovic dali hrad renesančně přestavět. Jejich nástupci se stali Ederové ze Štiavnice (1578 - 1607). Rozsáhlá stavební činnost na Sovinci pokračovala i za Vavřince Edera ze Štiavnice, vlastnícího hrad od r. 1578, a jeho zetě, posledního českého majitele Sovince, Jana staršího Kobylky z Kobylího (od r. 1592). Z této doby pocházejí i některé fortifikační prvky hradu - polygonální dělová bašta Remter, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou.
Smrtí Anny rozené Ederové (r. 1607) přešlo panství na jejího manžela Jana staršího Kobylku z Kobylího, řadícího se k významné moravské šlechtě. Jan Kobylka byl členem stavovského direktoria a velmi aktivně se zúčastnil v letech 1618 - 1620 odboje proti císaři Ferdinandovi II. Po bitvě na Bílé hoře a potlačení vzpoury byl r. 1623 přinucen prodat sovinecké panství s hradem hluboko pod cenou císařovu bratru, arcivévodovi Karlovi, ve prospěch Řádu německých rytířů. Tehdy hrad přestal plnit rezidenční funkci a změnil se v pouhé sídlo správy panství. Těžce na něj dolehla třicetiletá válka. Nejprve se jej r. 1626 bez boje zmocnili Dánové, což dalo impuls k modernizaci hradního opevnění – do r. 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Tato opevnění jsou nejrozsáhlejší zachovanou fortifikací z dob třicetileté války v našich zemích. Švédská armáda v počtu 8000 mužů pod vedením generála Lennarta Torstensona však přesto r. 1643 hrad dobyla a učinila z něj jednu ze svých pevností. Zpustošený Sovinec Švédové opustili až r. 1650.
V následujících letech význam hradu klesal a po požáru r. 1784 (zapřičiněným úderem blesku) byly provedeny pouze nejnutnější úpravy. Řád německých rytířů vlastnil Sovinec až do svého zrušení Německou říší v r. 1939. O rok později hrad obsadil wehrmacht a proměnil jej na zajatecký tábor především pro francouzské důstojníky, kteří odtud putovali do koncentračních táborů v Polsku. Skutečná pohroma postihla Sovinec v květnu r. 1945, kdy byl hrad během přechodu fronty vydrancován místním obyvatelstvem a zapálen; hořel údajně asi týden. Toho roku jej převzal stát, který se ve druhé polovině 20. století postaral o jeho postupnou rekonstrukci. Práce na obnově hradu probíhají s různou intenzitou dodnes.

Interiéry hradu

V rekonstruovaných prostorách hradu (Jižní palác, purkrabství, konírny, dělová bašta-tzv. Remter, budovy bran) jsou instalovány expozice týkající se historie objektu. Zpřístupněno je pět různých nádvoří a po schodech lze vystoupat do tzv. Horního hradu, kde jsou vystaveny kanóny. Stavbě vévodí mohutná kamenná věž pokrytá šindeli, odkud je krásný výhled na město, okolní přírodu a do nádherné krajiny sovineckého přírodního parku. Ve věži se také příležitostně konají různé výstavy. Od r. 2009 si návštěvníci mohou prohlédnout Rytířský sál, podzemní prostory v Jižním paláci a ve skále pod Horním hradem, a dále pak vinné sklepy a spižírny.

Život na hradě

V současnosti pulsuje hrad Sovinec poměrně rušným životem; během roku se zde konají desítky zejména kulturně-společenských akcí (i v historickém stylu), které přilákají řadu návštěvníků (slavnostní otevření hradu, sokolnické lovy, zvěřinové hody, repliky zbraní, vystoupení skupin historického šermu, koncerty folkových, country a trampských kapel, jarmarky, tradiční řemesla a mnoho dalších).

Vrápenci na hradě Sovinec

Ve staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009. V létě obývá kolonie vrápenců čítající cca 60 – 80 jedinců prostory půdy nad purkrabstvím a nad přilehlými bývalými konírnami, kde samice rodí a odchovávají svá mláďata. Zajímavé je, že v posledních letech se část letní kolonie objevuje také pod střechou Jižního paláce. Na podzim se vrápenci tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k dlouhému zimnímu spánku. Kromě nich zde, i v jiných částech hradního podzemí i temného nadzemí, přečkává zimu dalších 8 druhů netopýrů (n. brvitý, n. velký, n. severní, n. hvízdavý, n. rezavý, n. černý, n. ušatý, n. dlouhouchý).

Něco navíc:

Již letos budou prohlídky hradu zpestřeny informacemi o životě místních tajuplných obyvatel, k dispozici budou také netopýří pracovní listy, kde se budete moci se životem vrápenců podrobněji seznámit. Od roku 2017 zde přibyde skutečná netopýří „atrakce“ v podobě kamerového systému a možnosti sledovat při návštěvě Sovince přímý přenos z letní kolonie vrápenců.

V letošní sezóně se také poprvé otevírá nový prohlídkový okruh, který Vás zavede do hradního podzemí. Budete tedy mít příležitost prohlédnout si místa, kde netopýři a vrápenci tráví svůj každoroční zimní spánek.

 http://napude.sousednetopyr.cz/hrad-sovinec-neobyvaji-sovy-ale-netopyri/

Otevírací doba

  • duben, květen, červen, září a říjen - úterý až neděle - 9:00 - 16:00
  • červenec, srpen - úterý až neděle - 9:00 - 17:00

zavírací den: pondělí - v případě, že na pondělí připadá státní svátek, je otevřeno.

 

Rezervace zájezdů, větších skupin a informace o návštěvnickém provozu hradu

na tel 554 219 863 a 554 295 113 nebo mail: sovinec@mubr.cz

Místo je dostupné automobilem, autobus jezdí do Sovince jen 2-3 x denně (zastávka se jmenuje "Jiříkov, Sovinec").

 

 Vstupné

  • plné - dospělí - krátký okruh 100 Kč, dlouhý okruh 140 Kč
  • snížené - (děti od 6 let, studenti, důchodci, držitelé karty EUROBEDS, ISIC, IYTC(Alive),ITIC) - krátký okruh 50 Kč, dlouhý okruh 70 Kč
  • rodinné - krátký okruh 250 Kč, dlouhý okruh 350 Kč
  • volný vstup na karty: AMG ČR,ICOM,ICOMOS


Vstupné na víkendové kulturní pořady, ve kterých je zahrnuta i prohlídka hradu, je stanoveno zvlášť.

 

Oficiální webové stránky www.hradsovinec.cz jsou v rekonstrukci.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jiříkov 
Web: Hrad Sovinec

Místa v okolí

Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.