Hrad Český Šternberk

Český Šternberk nesporně patří k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. Tento gotický skvost se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni v údolí řeky Sázavy ve stejnojmenném městyse, necelých 15 km severně od Vlašimi na Benešovsku, a řadí se rovněž mezi nejlépe zachované hradní celky u nás. K vysoké návštěvnosti hradu přispívá i jeho snadná dostupnost (blízkost dálnice D1)

Od zakladatele Českého Šternberka do druhé půlky 15. století

Český Šternberk nesporně patří k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. Tento gotický skvost se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni v údolí řeky Sázavy ve stejnojmenném městyse, necelých 15 km severně od Vlašimi na Benešovsku, a řadí se rovněž mezi nejlépe zachované hradní celky u nás. K vysoké návštěvnosti hradu přispívá i jeho snadná dostupnost (blízkost dálnice D1)
Zakladatelem hradu byl Zdeslav, syn Diviše z Divišova, práchenského purkrabího. V letech 1235 - 1241 si zbudoval nedaleko rodové kolébky Divišova nový raně gotický hrad Šternberk. Zdeslav (zemřel r. 1263) a jeho syn Jaroslav patřili k okruhu důvěrníků Přemysla Otakara II., od něhož získali další panství na střední Moravě a krátce po polovině 13. století tam založili druhý hrad - Moravský Šternberk. Zdeslav dal novému sídlu název podle svého erbovního znaku - osmicípé zlaté hvězdy ležící v modrém poli. Vlivem tehdejší módy (poněmčování) tak jméno hradu znělo Sternberg (Stern: hvězda, Berg: hora), počeštěno na Šternberk či Šternberg; rod Divišovců se tudíž začal nazývat ze Šternberka. Šternberkové vlastnili hrad po většinu doby jeho trvání a jako majitelé drží tento objekt doposud. Není patrně v české historii panského sídla, jehož současný majitel by pocházel ze stejného rodu jako zakladatel hradu. Šternberkové se také zasloužili o různá rozšíření a úpravy svého sídla, zejména v průběhu 14. století a po r. 1479.

Od doby Jiřího z Poděbrad do současnosti

Přestavbě hradu ve čtvrté čtvrtině 15. století předcházelo dobytí a poboření Českého Šternberka vojskem krále Jiřího z Poděbrad r. 1467. Tato událost byla reakcí na vystoupení Zdeňka Konopišťského ze Šternberka v čele tzv. Jednoty zelenohorské proti králi. Poškozený hrad Šternberkům - jmenovitě Petrovi - vrátil až po dvanácti letech (tj. r. 1479) král Vladislav II. Jagellonský. Petr ze Šternberka patřil k tzv. holické větvi rodu; zastával významné funkce zemského soudce a komorníka. Zkušenost s dobytím hradu vojskem Jiřího z Poděbrad vedla majitele k zesílení obranyschopnosti tohoto sídla, k rozšíření a modernizaci jeho opevnění. Na severní straně vzniklo rozsáhlé předhradí, na jižní pak předsunutá bašta. Tím byl zvýrazněn protáhlý půdorys hradu a vpodstatě ukončen jeho stavební vývoj maximálním využitím plochy hřebene. Václav Jiří Holický ze Šternberka sice po r. 1664 přistoupil k dalším stavebním úpravám, ty se však dotkly hlavně interiérů hradu, jimž se dostalo malířské a zejména bohaté barokní štukové výzdoby. R. 1712 zemřel Jan Václav a tím po meči vymírá holická větev Šternberků. Hrad tak dědictvím i prodejem přechází do rukou jiných majitelů, než byli Šternberkové. Noví vlastníci nechali na hradě provést některé přestavby a úpravy, mezi nimiž vyniká výstavba tzv. Dolního zámku v podhradí za pánů z Götzenu před polovinou 18. století. R. 1841 hrad kupuje hrabě Zdeněk ze Šternberka; jeho rod vlastnil toto sídlo až do r. 1949, kdy jej zabral stát. R. 1992 byl hrad v rámci restitučního řízení oprávněně vrácen rodu Sternbergů, jmenovitě Zdeňku Sternbergovi (1923-2021). 

Prohlídkové trasy na Českém Šternberku

Prohlídková trasa vede patnácti bohatě zařízenými prostorami. Navštěvník prochází rozlehlým, skvostně vybaveným rytířským sálem s mnohými cennými artefakty, vzácně vyzdobenou kaplí sv. Šebestiána, žlutým salónem s raně barokní štukaturou. (Autorem štukové výzdoby je italský mistr Carlo Brentano, jehož pobyt je na zdejším panství doložen v letech 1660 - 1667). Poté prohlídka pokračuje dámskou komnatou, útulnou knihovnou s několika tisíci svazky a vynikajícím obrazem, který je připisován Petru Brandlovi. Dále návštěvník vstupuje do rozlehlé jídelny, zdobené tabulovým stříbrem, jejíž stěny pokrývá galerie rozměrných portrétů představujících významné příslušníky šternberského rodu. Následuje orientální předsíň a snídaňový pokoj se sbírkou třpytivých stříbrných figurek, zařízený květinově intarzovaným nábytkem. Pracovna Jiřího Šternberka nabízí zájemcům o genealogii obrazový rodokmen v šesti generacích s 63 portréty předků v dobových kostýmech a uniformách. V dalších čtyřech komnatách se návštěvník postupně ocitá ve slohovém prostředí rokoka, biedermeieru, empíru a baroka a obklopuje ho množství stylových uměleckých děl. Zájemce o myslivost upoutá lovecký salón, jehož stěny zdobí trofeje různých druhů zvěře. Okruh patnácti expozičních místností se pak uzavírá vstupním schodištěm; zde jsou tři rozměrné obrazy, vytvořené Filipem Šternberkem, které znázorňují bitevní výjevy z 18., 19. a 20. století.

Zcela ojedinělá je šternberská sbírka dobových grafických listů, námětově zaměřených k dějinám třicetileté války. Tato kolekce mědirytin, shromážděná počátkem 20. století Jiřím Šternberkem, čítá 545 kusů a je hodnocena jako jedna z nejvýznamnějších sbírek této tématiky; jejími autory jsou Matouš Merian (1593 – 1650), Jiljí Sadeler (1570 – 1629) a Václav Hollar (1607 – 1677).

 

 

Zimoviště netopýrů

Středověký hrad uvnitř skrývá luxusní zámecké pokoje. Sídlo starobylého rodu Sternbergů se stalo útočištěm pro vzácné okřídlenésavce. Pravidelně tu ve sklepích zimují tři druhy - netopýr černý, dlouhouchý a ušatý. Od roku 2017 je možné se o nich dozvědět více z výkladu průvodců. Při dětských prohlídkách obdrží malí návštěvníci pracovní list „Netopýři na hradech a zámcích“ se zábavnými kvízy a úkoly. V blízkém okolí hradu je také ukrytá keška zařazená do série „S Drákulou v netopýřím světě“. Díky ní mohou příznivci geocachingu navštívit místo spojené s výskytem netopýrů a zároveň se o nic dozvědí řadu zajímavostí.Více informací a pracovní listy zdarma ke stažení naleznete na: http://napude.sousednetopyr.cz.

 

Otevírací doba

  • Hrad Český Šternberk je veřejnosti přístupný:

    POSLEDNÍ PROHLÍDKA ZAČÍNÁ HODINU PŘED KONCEM NÁVŠTĚVNÍ DOBY

    říjen sobota-neděle + svátek 9-17 hod.
    pondělí-pátek na objednání
    listopad sobota-neděle + svátek prohlídky v 11:00 a 14:00
    pondělí-pátek na objednání
    prosinec 1. až 3. adventní víkend 10-16 hod.
    22.-26. zavřeno
    27.-31. 10-16 hod.
    ostatní dny na objednání
    leden sobota-neděle + svátek prohlídky v 11:00 a 14:00
    pondělí-pátek na objednání
    únor sobota-neděle prohlídky v 11:00 a 14:00
    pondělí-pátek na objednání
    březen sobota-neděle prohlídky v 11:00 a 14:00
    pondělí-pátek na objednání
    29. až 31. (Velikonoce) 9-17 hod.
    duben sobota-neděle + svátky 9-17 hod.
    pondělí-pátek na objednání
    květen úterý-neděle + svátky 9-17 hod.
    pondělí na objednání
    červen úterý-pátek 9-17 hod.
    sobota-neděle 9-18 hod.
    pondělí na objednání
    červenec úterý-neděle + svátky 9-18 hod.
    pondělí prohlídky v 11:00, 13:00 a 15:00
    srpen úterý-neděle 9-18 hod.
    pondělí prohlídky v 11:00, 13:00 a 15:00
    září úterý-neděle + svátky 9-17 hod.
    pondělí na objednání

    Hrad je zcela uzavřen pouze 22.-26. 12.

 

 

Vstupné

 

Český výklad  
Dospělí 200 Kč
Senioři 65+ 160 Kč
Mládež 16-24 let 160 Kč
Děti 4-15 let 80 Kč
   
ZTP, ZTP/P 18+ 160 Kč
ZTP, ZTP/P do 18 let zdarma
doprovod ZTP/P zdarma
   
Cizojazyčný výklad
angličtina, němčina, ruština, francouzština
Dospělí 300 Kč
Děti a mládež 4-24 let 200 Kč
   
Noční prohlídka
prohlídka začínající po termínu vyhrazeném pro poslední prohlídku
pouze na objednání
minimálně 10 osob 500 Kč/os.

Individuální slevy na vstupném pro ústavy sociální péče, nadace a charitativní organizace jsou možné po předchozí domluvě a rezervaci prohlídky na tel. 317 855 101

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Jez Český Šternberk - Jez Český Šternberk na řece Sázavě, ř. km. 75,9 se řadí k velmi nebezpečným jezům. Nepodceňujte riziko a jez v žádném případě nesjíždějte po spádnici. Jez je vybaven velmi úzkou vorovou propustí, ale již při středním vodním stavu při špatném nájezdu do propusti může silný proud stáhnout plavidlo do spádnice. Parabolický profil jezu tvoří velmi silný válec (vracák) a pod jezem je navíc hluboká vana, která ztěžuje podplavání tonoucího pod válcem. Vysoké břehy (asi 3 metry) navigace pod jezem také znemožňují únik z jezu na břeh. Za vyšších vodních stavů jez silně táhne a nad jezem hrozí nebezpečí stržení plavidla do spádnice!
Vzdálenost: 1km
Anna Moravová - Půjčovna poskytuje lodě a rafty na řekách Otava a Sázava.
Vzdálenost: 1km
Tábořiště U Karla - Tábořiště U Karla v obci Český Šternberk na řece Sázavě, ř. km. 75,3 se může pochlubit novým objektem sociálního zařízení s tekoucí pitnou vodou (WC + sprchy s teplou vodou) a novinkou je zde přistavený železniční vagón - jídelní vůz, upravený jako stylová restaurace, což v žádném jiném kempu rozhodně nemůžete zažít! V jídelním voze v sezóně denně nabídka snídaní, obědů i večeří. Areál disponuje také třemi ohništi.
Vzdálenost: 1km
Silniční most Český Šternberk - Silniční most Český Šternberk na řece Sázavě, ř. km. 75,9.
Vzdálenost: 1km
Rekreační středisko Bayerka - Rekreační středisko Bayerka na řece Sázavě, ř. km. 73,5. Pension BAYERKA zajišťuje ubytování v dřevěných, pětilůžkových chatách (s možností přistýlky) a verandou. Chatky jsou vybaveny elektrickým proudem a terasa je doplněna zahradním nábytkem. Hlavní budova pensionu BAYERKA umožňuje ubytování ve dvou a čtyřlůžkových pokojích. Společné sociální zařízení (WC a sprchy) je na chodbě. Do některých pokojů je možné přidat přistýlku. K dispozici je společná klubovna s televizorem. Pobyt zvířat po domluvě je možný. V penzionu se nachází restaurace, kde je možno využít stravování po celý den - snídaně, obědy a večeře.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Lipové stromořadí v Krčíně - V Novém Městě nad Metují se nachází památné stromořadí.
Jílovická alej - Jílovická alej byla vysazena v roce 2018.
Vinterova alej - Vinterova alej navazuje na tradice sázení ovocných stromů podél silnic.
Lipová alej Mistra Jana Husa - Lipová alej Mistra Jana Husa je památné stromořadí chráněné státem.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.