Hrad Lukov

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 km od Zlína a ca 1 km severně od stejnojmenné obce ve Zlínském kraji. Lukov býval jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází objekt v posledních letech výraznou památkovou obnovou.

Historie hradu Lukov do třicetileté války

Hrad Lukov patřil do systému královských zemských pevností na moravsko-uherském pomezí, které tvořily ochranu této východní hranice Českého království. Představoval centrum vojenské, soudní a hospodářské správy pro oblast předhůří Hostýnských vrchů. Lukov byl postaven jako královský hrad v první polovině 13. století a řadí se tak mezi nejstarší na Moravě. První písemná zmínka však pochází až z r. 1332, kdy Lukov náležel moravské větvi Šternberků, kteří jej vlastnili až do r. 1516. Koncem 14. století byla ve stylu vrcholné gotiky přestavěna původní románská kaple a vybudován nový východní palác. Za Matouše ze Šternberka, který podnikal loupeživé nájezdy do širokého okolí včetně Uher, hrad r. 1469 obléhalo a dobylo vojsko Matyáše Korvína. Ve 2. polovině 15. století bylo při následné pozdně gotické přestavbě zcela změněno hradní jádro a současně vzniklo i velké předhradí. Po r. 1516 patřil Lukov významnému rodu pánů z Kunštátu, kteří pokračovali ve stavební činnosti na hradě. Za moravského hejtmana Jana Kuny z Kunštátu proběhla radikální přestavba hradního jádra a byl vybudován také „dolní hrad“ v dnešní podobě. Celek tak představoval novou, renesanční pevnost proti rostoucímu tlaku ze strany osmanské říše. Celkové rozvržení a členění hradního areálu po přestavbě jsou z větší části zachovány dodnes. Od r. 1548 měli Lukov v držení Nekšové z Landeka. Po smrti Lukrécie Nekšové v r. 1614 připadlo toto sídlo jejímu manželovi Albrechtu z Valdštejna.

Hrad Lukov po třicetileté válce

Za třicetileté války, v letech 1621 – 1627, hrad násilně obsadili vzbouření Valaši v čele s Janem Adamem z Víckova. Lukov se stal jejich významným opěrným bodem, ale v říjnu 1627 je odtud vypudilo císařské vojsko. To však již byl hrad oficiálně majetkem Štěpána Šmída z Freyhofenu, jemuž toto sídlo Albrecht z Valdštejna r. 1624 prodal. V r. 1643 se Lukova s pomocí Valachů zmocnili Švédové. Na přímý rozkaz generála Torstensona na podzim téhož roku švédské oddíly hrad opustily; ustupující armáda však opevnění Lukova zničila, což předznamenalo jeho pozdější zánik. Po nouzových opravách se stal hrad ještě v 17. století sídlem Minkviců z Minkvicburku, ale za dalších majitelů, Rottalů a Seilernů, již sloužil pouze jako sídlo hospodářské správy. V poslední čtvrtině 18. století byl Lukov definitivně opuštěn a ponechán svému osudu. Stal se zdrojem levného stavebního materiálu a zchátral ve zříceninu. Majitelé panství si za nové sídlo zvolili zámek Lešná.

Turistika na hradě Lukov

Od r. 1983 proběhl na Lukově několikaletý archeologický průzkum a v r. 1987 byla zahájena postupná památková obnova. Zásluhou členů Spolku přátel hradu Lukova a Hnutí Brontosaurus se na hradě po r. 1992 vykonalo obdivuhodné množství práce a jeho dřívější neutěšený stav je již minulostí. Vstup do hradu přes hluboký příkop umožňuje dřevěný most podepíraný pěti kamennými pilíři. Za ním se tyčí opravená vstupní věž, ve které je umístěna malá expozice dějin Lukova. Poté následují zbytky jižního paláce s gotickou bránou, nádvoří a nejzachovalejší část hradu - západní palác. Ten má několik místností a tři úrovně: sklepení, přízemí a přístupnou terasu s dalekými výhledy do kraje. Nejvyšším místem objektu je věž Svatojánka - asi 200 metrů severovýchodně od dřevěného hradního mostu. Stoupá se k ní nenápadnou pěšinou kolem hradeb, pak po dřevěných schodech. Výhled z věže je kvůli vzrostlému stromoví v létě omezený. Vstup do hradu je zpoplatněn, Lukov je často volně přístupný i mimo otvírací dobu a koná se zde řada kulturních akcí, které zaujmou jak dospělé, tak i děti.

Otevírací doba

  • duben, květen a červen - otevřeno v sobotu, neděli a státní svátky od 10:00 do 17:00 hodin
  • červenec a srpen - otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin
  • září a říjen - otevřeno v sobotu, neděli a státní svátek od 10:00 do 17:00 hodin

Vstupné

  • Dospělí - 60 Kč (v ceně je pohlednice)
  • Studenti a senioři - 40 Kč
  • Děti od 6 do 14 let - 40 Kč
  • Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 a více dětí) - 160 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lukov u Zlína 
Web: Hrad Lukov

Místa v okolí

Lukov u Zlína - Lukov je obec, která se nachází v okrese Zlín. Zaujímá plochu o velikosti 10,86 kilometrů čtverečních.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování v luxusně vybavených wellness apartmánech nedaleko města Zlín a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Kašava - Obec Kašava se nachází ve Zlínském kraji, v okrese Zlín. Geomorfologicky je obec součástí Západních Karpat a patří do celku Hostýnsko – Vsetínská hornatina. Kašava leží v hlubokém údolí Dřevnice, v povodí řeky Moravy.
Vzdálenost: 4km
Fryšták - Fryšták je moravské město, které se nachází v okrese Zlín. Rozprostírá se mezi Zlínem a Holešovem. Nachází se osm kilometrů severně od Zlína.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Alej Vojnův Městec - Působivé stromořadí naleznete podél silnice u Vojnova Městce.
Březová alej Ždírec nad Doubravou - V obci Sobíňov u Ždírce nad Doubravou lemují silnici nádherné břízy.
Ranská alej Krucemburk - Ranská alej je osázena celkem 156 stromy. Alej je dlouhá půl kilometru a byla vysázena v roce 1815.
Havlíčkova alej - Třešňová alej v Havlíčkově Borové byla vysazena v roce 2021.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.