Jihočeský kraj - Památky
celá ČRZámek Třeboň
- Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.
Hrad Choustník
- Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.
Nové Hrady
- Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, na okraji Novohradských hor na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Zámek Bechyně
- Zámek Bechyně je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. V současné době je ve správě firmy Panství Bechyně s.r.o. a je přístupný veřejnosti.
Hrad Šelmberk je místem setkávání pro řemeslníky i netopýry
- Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Dnes je tato věž podzimním sídlem netopýrů ušatých. Zbytky hradu obývají i další druhy netopýrů.
Zámek Mitrowitz - Koloděje nad Lužnicí
- Zámek Mitrowitz v Kolodějích nad Lužnicí se pro veřejnost otevřel poprvé v roce 2016. Probíhá zde postupná náročná rekonstrukce zanedbaného objektu, jehož historie sahá až do období renesance.
Kozí Hrádek
- Nedaleko Sezimova Ústí uprostřed lesa se nalézá nevelká zřícenina Kozího Hrádku. Je znám především jako místo pobytu Mistra Jan Husa, který zde na pozvání Jana z Ústí nalezl útočiště v letech 1413 a 1414.
Zřícenina hradu Pořešín
- Zřícenina hradu Pořešín nedaleko města Kaplice se vypíná nad řekou Malší na skalním ostrohu. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka České republiky.
Hrad Borotín
- Zříceniny gotického hradu, založeného pravděpodobně v první polovině 14. století pány z Borotína, se tyčí na nízké ostrožně nad Starozámeckým rybníkem nedaleko stejnojmenné obce asi 11 km severozápadně od Tábora. Z hradu, nazývaného též Starý zámek, se dochovalo především torzo brány a k ní přiléhajícího nového paláce (tvořící nad rybníkem výraznou siluetu), dále zbytky dvou válcových věží a starého paláce. Borotín, jenž r. 1434 odolal útoku táboritů, byl v 17. století - na počátku třicetileté války - vypálen císařskými vojsky a poté opuštěn. Zřícenina, považovaná za jednu z nejromantičtějších v Čechách, se mj. objevuje ve filmové pohádce Honza málem králem. Borotín je též opředen řadou pověstí a tajemných legend.
Zřícenina hradu Dobronice
- Zřícenina hradu Dobronice je dominantou nad řekou Lužnicí mezi jihočeskými městy Bechyně a Tábor. Od roku 1958 je objekt památkově chráněn jako kulturní památka České republiky. V současné době hrad vlastní firma Panství Bechyně (majitel Josef Šťáva).
Hrad Helfenburk
- Dobře zachovalá zřícenina gotického hradu Helfenburk se tyčí na skalnatém hřebeni vrchu Malošín, asi 7 km západně od města Bavorova na Strakonicku v Pošumaví. Původně strážní hrad je dnes využíván i jako rozhledna. Helfenburk patří mezi naše největší a zároveň nejhezčí zříceniny.
Vítkův kámen (Vítkův hrádek)
- Vítkův kámen, někdy také nazývaný Vítkův hrádek, je zřícenina gotického hradu nedaleko Přední Výtoně u Lipenské přehrady. Jedná se o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. V roce 1958 byl Vítkův kámen zapsán do seznamu Kulturních památek ČSSR.
Hrad Hus
- Hrad Hus nedaleko Křišťanovic v prachatickém okrese se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Blanicí. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Boubínský prales
- Boubínský prales je Národní přírodní rezervace, vyhlášená již v roce 1858. Účelem zřízení této nejstarší přírodní rezervace v České republice bylo chránit původní smíšený porost smrku a bučin s roztroušeným javorem klenem. Boubín se řadí k nejvíce obdivovaným přírodním lokalitám u nás a je rovněž významnou oblastí v Evropě z hlediska lesnictví.
Zřícenina hradu Sokolčí
- Zřícenina hradu Sokolčí v okrese Český Krumlov, nedaleko od města Kaplice, je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky. Z hradu se dodnes dochovaly zbytky čtyřhranné věže, hradního paláce, hradeb a hradního příkopu.
Zříceninu hradu Příběnice
- Zříceninu hradu Příběnice dobře znají především vodáci plující po Lužnici z Tábora do Bechyně. Jeho sláva vyhasla krátce po bitvě u Lipan v roce 1437.
Chýnovská jeskyně
- Chýnovská jeskyně se stala první zpřístupněnou jeskyní v České republice. Chýnovskou jeskyni lidé objevili v roce 1863 při práci v lomu. K jejímu zpřístupnění veřejnosti došlo v roce 1868.
Zámek Lnáře
- Zámek Lnáře pochází z konce 17. století. Dal jej vystavět hrabě Alex Ferdinand Vratislav z Mitrovic. Zámek pak vlastnili Černínové, kteří dohlédli na jeho dostavbu do renesanční podoby. Zámek byl v době svého vzniku významným centrem Černínů, kteří se řadili k nejbohatším a nejúspěšnějším šlechtickým rodům s katolickou vírou v Čechách.
Borkovická blata
- Naučná stezka s informačními tabulemi v délce 5,5 km prochází nejsevernějším rašeliništěm Třeboňské pánve. Leží západně od hlavní silnice mezi městy Soběslav a Veselí nad Lužnicí.
Hrad Maškovec
- Kotkův Hrádek, neboli hrad Maškovec, je zřícenina hradu v českobudějovickém okrese. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Dobře jej znají vodáci plující po Vltavě. Hrad nad pravým břehem řeky nechali vystavět v polovině 14. století páni z Újezda.