Hrad Choustník

Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.

Založení hradu Choustník

Název hradu (původně Chustník) prý pochází od vrchu chustem (křovím) porostlém. Hrad byl založen okolo r. 1262, kdy toto území věnoval pánům z Poděbrad (později zvaným z Choustníka) král Přemysl Otakar II. výměnou za Poděbrady. Zlatý žebřík v modrém poli, který mají páni z Choustníka ve znaku, je prý připomínkou statečného činu jednoho z předků tohoto rodu – Jindřicha (některé zdroje uvádějí Jetřich). Ten podle Dalimilovy kroniky obdržel své erbovní znamení od krále Vladislava II. jako odměnu za to, že při dobývání Milána r. 1158 vylezl s pomocí žebříku jako první na městské hradby.

První majitelé hradu

První jméno spojované s hradem je Beneš z Choustníka, syn Hroznaty z Poděbrad. Po Benešově smrti si jeho dva synové panství rozdělili; zpočátku jej spravovali společně, avšak později (zřejmě kvůli ekonomickým neshodám) přistoupili k řešení v Čechách ojedinělému – hrad si mezi sebou rozdělili a rozšířili každý po svém. Vznikl tak jediný tzv. dvojhrad (ganerbenburg), dle smlouvy mezi pány z Choustníka doslova „hrad mezi sebou rozdělený“, sídlo, které mělo dva samostatné paláce a dvě věže, avšak pouze jediné společné opevnění.

Historie hradu od vrcholného středověku do dnešní doby

Od bratrů Beneše a Jana z Choustníka koupil hrad r. 1322 Petr z Rožmberka, který tak rozšířil své rozsáhlé panství na severovýchod; hrad tedy plnil funkci předsunuté bašty tohoto mocného rodu po dobu 275 let. Rožmberkové na Choustníku sice nesídlili, hrad spravoval jejich purkrabí, avšak na přestavby a úpravy se nezapomnělo. Zvláštní pozornost jim věnoval hlavně Oldřich z Rožmberka, který hrad nechal ve 30. letech 15. století nákladně opevnit. Za husitských válek zde věznil kněží vyznávající kališnickou víru. Choustník se stal spolehlivou oporou katolických pánů a odolnost svých hradeb prokázal i za poděbradských válek. Nicméně koncem 15. století jeho význam jako pevnosti poklesl. Ještě r. 1593 byl Choustník v relativně dobrém stavu, ale poté, co jej v r. 1597 poslední Rožmberk Petr Vok prodal Jiřímu Homutovi z Harasova, začal hrad chátrat. R. 1614 se v záznamech o tomto sídle hovoří již jako o pustém. Poté následovalo období střídání majitelů, které trvalo až do r. 1932, kdy tehdejší vlastníci, dědicové Raula Rohana, postoupili hrad Klubu československých turistů. V současnosti patří objekt do vlastnictví obce Choustník, což je v naší zemi poměrně rarita.

Zřícenina hradu dnes

Do dnešních dnů se dochovaly rozsáhlé a impozantní zříceniny všech hradních částí. Dominantu hradu tvoří dvě hranolové věže, z nichž severní – nejvyšší a nejzachovalejší – je přístupná schodištěm; měří 18 m a byla upravena na rozhlednu s dalekým výhledem do okolí. Mohutné jsou i fragmenty paláců a hradeb jádra i předhradí. Choustník je obestřen řadou mystérií. Vypráví se, že sklepení jsou plná pokladů, nebo že kachna, kterou vpustili do místní studny, vyplavala na rybníce Jordán u Tábora.
Podle další pověsti balvany, ležící při úpatí kopce, nechal Žižka valit z vrchu na své protivníky. Vysoké okované boty, které se našly na zámku dole v obci, byly umístěny do Soběslavského muzea a návštěvníkům se ukazují jako boty Žižkovy. Přitom historici dokázali, že slavný husitský hejtman na Choustníku nikdy nebyl. I tak je hrad velmi atraktivním výletním cílem.

Otevírací doba

  • květen - soboty, neděle a svátky
    červen, červenec, srpen - každý den
    září, říjen - soboty, neděle, svátky
    Otevírací doba je od 9.00 h do 17.00 h
    říjen: 0d 9.00 - 16.00 hodin  

Vstupné

  • dospělí 60 Kč
  • děti 30 Kč
  • rodinné ( 2 dospělí + max. 3 děti)        150 Kč
  • Noc na hradě (od 17:00 do 9:00) 2000 Kč
  • Den na hradě (max 24 hodin) 3000 Kč
Na hradě je možné si zakoupit upomínkové předměty a občerstvení.
Na hradě je též možné  po dohodě s obecním úřadem uzavírat sňatky nebo si pronajmout hrad na soukromou akci.
 
Pronájmy Hradu nesmí omezovat provoz hradu. 

Případné dotazy ohledně prohlídek hradu (vstup se psy apod.) na tel. 381 592 117

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Choustník 
Web: Hrad Choustník

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.