Nové Hrady

Gotický hrad Nové Hrady se tyčí na skalnatém výběžku v jižním cípu stejnojmenného města, na okraji Novohradských hor na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.

Na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem, na místě staršího hradiště, byl zřejmě v první polovině 13. století postaven strážní hrad. Stalo se tak nedaleko místa, kde obchodní Vitorazská stezka překračovala zemskou hranici z Čech do Rakouska. První písemná zmínka o Nových Hradech pochází z r. 1279, kdy měl toto sídlo v držení Ojíř z rodu Vítkovců. R. 1359 panství kupují bratři Jan, Petr, Jošt a Oldřich z Rožmberka. Z nich jen Oldřich zde pobýal delší dobu. Další Rožmberkové na hradě většinou dleli pouze dočasně; ten pak sloužil jako centrum Novohradského panství, jež patřilo mezi největší rožmberské majetky. Hrad také figuroval jako důležitý vojenský opěrný bod. Během husitských válek byly Nové Hrady r. 1425 dobyty a vypáleny oddíly táborského hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic, řečeného Bzdinka.

Od 16. století do století dvacátého

V r. 1579 se při bouři vzňal od blesku střelný prach uskladněný v mohutné válcové věži stojící ve východní části nádvoří; následný výbuch věž rozmetal a poškodil i okolní budovy. Zkázu pak v r. 1590 dokonalo poměrně silné zemětřesení. Hrad byl těžce poškozen a uvažovalo se dokonce o jeho stržení. Nakonec došlo pouze k odstranění ruin mohutného bergfritu a zřejmě také k němu těsně přiléhajícího paláce. Zbytek hradního areálu byl opraven a nově opevněn podle návrhů italského architekta Antonia Canevalleho. Smrtí posledního Rožmberka Petra Voka v r. 1611 přešlo panství na základě dědické smlouvy do majetku pánů ze Švamberka. Petr ze Švamberka se aktivně zúčastnil českého stavovského povstání v letech 1618 - 1620, proto hrad několikrát obléhalo císařské vojsko, které jej nakonec pod velením generála Karla Bonaventury Buquoye dobylo. Generálu Buquoyovi pak císař Ferdinand II. zkonfiskované novohradské panství daroval za válečné služby. Nedlouho poté, v r. 1621, byl však během tažení do Uher Karel Bonaventura zastřelen při obléhání Nových Zámků. Jeho manželka Marie Magdalena z Biglia, žijící v Belgii, se od r. 1623 natrvalo usídlila v Čechách. Na novohradském náměstí, na místě panských domů, nechala vybudovat pohodlnou rezidenci (obyvatelnou od r. 1635); zde Buquoyové sídlili až do počátku 19. století, kdy byl postaven nový empírový zámek na severní straně města. Novohradský hrad tak definitivně ztratil svoji rezidenční úlohu a byl využíván pro hospodářské účely.

Nové Hrady ve 20. století

Na konci druhé světové války na hradě zřídila své velitelství Rudá armáda; tehdy došlo ke zničení části archiválií. Na základě důkazů o kolaboraci posledního majitele Karla Jiřího s nacisty za druhé světové války bylo panství Buquoyům zkonfiskovano a předáno do péče státu. V 50. letech 20. století byla v části hradu zřízena expozice hyalitového skla, zbytek sloužil nadále jako byty a později část objektu též jako lidová škola umění a kulturní středisko. V 80. letech prošly Nové Hrady rozsáhlou rekonstrukcí a v současnosti patří NPÚ.

Nové Hrady dnes

Z původního novohradského hradu se dodnes zachovala průjezdní oválná dispozice s částí opevnění z 15. století. Východní hranolová věž, přístupná po mostě nad širokým a hlubokým příkopem, má valeně zaklenutý průjezd. Severní křídlo využilo zbytků gotického zdiva vnější zdi. Na jeho fasádě je ještě patrná sgrafitová rustika. Západní trakt vznikl na místě původního paláce v r. 1792, jižní křídlo pak přestavbou bývalého pivovaru. Místnosti na hradě jsou jednoduché bez výzdoby, plochostropé nebo valeně klenuté. Největší část sbírky tvoří hyalitové sklo z období empíru a biedermeieru. Za pozornost stojí instalace rokokového, klasicistního i biedermeierového nábytku a cínového nádobí. Hradní areál nabízí 9 místností paláce s obrazovou galerií a expozice rodu Buquoyů, a také ukázku bydlení panského úředníka na začátku 20. století. 

 

 

Otevírací doba

Prohlídková trasa Hrad

  • duben a říjen - denně mimo pondělí - 11:00 - 15:30
  • květen a září - denně mimo pondělí - 9:30 - 15:30
  • červen - denně mimo pondělí - 9:30 - 16:30
  • červenec a srpen - denně - 9:30 - 17:00

Prohlídková trada Byt panského úředníka

  • duben a říjen - pouze soboty a neděle a svátky v 14:30
  • květen - pouze soboty a neděle a svátky v 14:30
  • červen - denně mimo pondělí v 14:30
  • červenec a srpen - denně mimo pondělí v 11:00, v 13:00, v 15:00
  • září - denně mimo pondělí  14:00

III. prohlídkový okruh Příkop - bez průvodce

  • březen - po - pá 10 - 14:30 
  • duben - út - ne - 9:30 - 15:00
  • květen - út - ne - 9:30 - 15:30
  • červen - út - ne - 9:30 - 16:00
  • červenec a srpen - denně 9:30 - 16:30
  • září - út - ne - 9:30 - 15:30
  • říjen - 9:30 - 15:00
  • listopad - út - pá - 10:00 - 14:30

 

Vstupné

I. a II. okruh - základní vstupné 180 Kč.

Senioři 65+, mládež 18 - 24 let a ZTP, ZTP/P 140 Kč.

Děti 6 - 17 let 50 Kč. Děti do 5 let zdarma.

 

Příkop - základní vstupné 80 Kč.

Senioři 65+, mládež 18 - 24 let a ZTP, ZTP/P 60 Kč.

Děti 6 - 17 let 20 Kč a děti do 5 let zdarma. 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Město Nové Hrady 
Web: Nové Hrady

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.