Zámek Třeboň

Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

Rychlý rozvoj Třeboně souvisel s povýšením na poddanské město v roce 1376

Zámeckému objektu předcházel v raném středověku panský dvorec, později přestavěný na tvrz. Dřevěnou tvrz pak nahradil kamenný hrádek a v roce 1366 jej zakoupili od pánů z Landštejna Rožmberkové, což byli jejich příbuzní. Třeboň byla v roce 1376 povýšena na poddanské město, ovšem s výsadním právem královských měst.

Rozvoj Třeboně na sebe nedal dlouho čekat, nedaleko hrádku vznikl augustiánský klášter a zásadní změny ve stavbě hrádku přinesl na konci 15. století Vok II. Z Rožmberka. Stavební práce vedl Antonín Ericer, rozsáhlá přestavba hrádku na renesanční zámek probíhala v letech 1565 – 1575, kdy bylo zámecké křídlo prodlouženo jižním směrem a navázáno na spojovací část s bránou. Přestavbu zámku dokončoval italský architekt Dominico Benedetto Cometta z Eckthurnu. V roce 1602 Třeboň obýval Petr Vok z Rožmberka, který si jej zvolil za své sídelní město.

Petr Vok z Rožmberka, Švamberkové a konfiskace majetku Ferdinandem II.

Poslední z Rožmberků, bezdětný Petr Vok umírá v roce 1611 a zámek po něm zdědili Švamberkové. Ti však po bitvě na Bílé hoře o většinu svého majetku přišli konfiskací a zámek Třeboň následně připadl fanatickému katolíkovi, císaři Ferdinandu II.

Dalšími majiteli zámku byli Schwarzenbergové, zámek jim patřil od roku 1660. Ti zde provedli barokní úpravy, především na vnějším nádvoří. V roce 1712 byla postavena na nádvoří kašna s plastikou havrana, který klove do hlavy Turka. Připomíná tak vítězství Adolfa Schwarzenberga nad Turky u Raabu. Stejný motiv nalezneme na rodovém erbu Schwarzenbergů.

Slavná éra Schwarzenbergů končí sídlem gestapa a po válce znárodněním majetku

Schwarzenbergové vlastnili Třeboň do vzniku Československé republiky, na počátku 20. let minulého století byl jejich majetek za finanční náhradu vyvlastněn. Zůstala jim pouze budova zámku, které sloužila v letních měsících jako hotel. Schwarzenbergové tu trávili především vánoční svátky.

V roce 1940 zámek zabralo gestapo a po válce, v roce 1947, byl zámek znárodněn.

Zámek Třeboň navštíví každoročně přibližně 40 tisíc obdivovatelů, kteří si mohou zvolit jednu ze tří prohlídkových tras. Město Třeboň však může nabídnout kromě zámku i mnoho dalších lákadel, např. Bertiny lázně, lázně Aurora, Masarykovo náměstí s radnicí a vyhlídkovou věží, rybník Svět, Schwarzenberskou hrobku, kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí, Zlatou stoku a mnohé další. Rozsáhlý zámecký park je volně přístupný, navazuje na Komenského sady a z druhé strany jej oddělují městské hradby a rybník Svět.

 

Otevírací doba (prohlídková trasa A, B):

1. 4.–31. 5. út–ne 9.00–16.00
1. 6.–31. 8. út–ne 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. út–ne 9.00–16.00

 

Vstupné (prohlídková trasa A, B):

 

 • Dospělí 100 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 70 Kč
 • Rodinné (2 dospělí+max.3 děti do 18 let) 270 Kč

VSTUPY ZDARMA

 • Děti do 6 let
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let
 • ZTP/P
 • Průvodce skupiny nad 20 osob
 • Pedagogický dozor

CIZOJAZYČNÝ VÝKLAD

 • Dospělí 180 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 130 Kč

VSTUPNÉ (SLEVA) PŘI ZAKOUPENÍ 2 TRAS

 • Dospělí 150 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 110 Kč
 • Rodinné (2 dospělí+max. 3 děti do 18 let) 410 Kč
 • Cizojazyčné-plné 270 Kč
 • Cizojazyčné-snížené 190 Kč
 • Cizojazyčné-rodinné 730 Kč

nutnost rezervace pouze pro skupiny

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 19.2.2020
Deštivo
6°C
1°C
Srážky: 1.1mm
Tlak: 1017.6hPa
Vítr: 6.2m/s
z jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 20.2.
Zataženo
6°C
1°C
Pátek
21.2.2020
Polojasno
5°C
0°C
Sobota
22.2.2020
Polojasno
8°C
9°C
Neděle
23.2.2020
Zataženo
10°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Třeboň 
Web: Zámek Třeboň
Email: zamek.trebon@seznam.cz
Telefon: 384 721 193

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Ubytování Aneta - Ubytování pro 4 osoby v kompletně zrekonstruovaném, zařízeném a vybaveném bytě 1 1 s balkónem, kolárnou, sklepem a přilehlým parkovištěm v Třeboni na sídl. Hliník 150m od rybníka Svět.
Vzdálenost: 1km
Rožmberská bašta - Najdete nás přímo v centru jihočeské Třeboně.Jsme rybí restaurace,v létě krásné a klidné posezení na venkovní terase. Platba pouze hotově.
Vzdálenost: 2km
Penzion Vlasta Třeboň - Rodinný penzion v Třeboni nabízí kvalitní ubytování ve 2-4 lůžkových pokojích pro rodiny s dětmi nebo cykloturisty. Vlastní koupelna, WC, TV a kuchyňka. Parkování u objektu, úschova kol. V blízkosti se napojují cyklotrasy, možnost rybaření.
Vzdálenost: 2km
Penzion Na Hradečku Třeboň - Nabízíme ubytování v lesním penzionu v Třeboni, vhodné pro rodiny s dětmi, cyklisty a skupiny. Vlastní WC s koupelnou, možnost vlastního vaření, zahradní posezení v pergole u krbu, dětské hřiště, úschova kol, parkování v objektu. Wi-fi zdarma.
Vzdálenost: 3km
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.