Zámek Třeboň

Zámek v Třeboni je jedním z našich nejrozsáhlejších zámeckých objektů. Nachází se v něm více než 100 obytných místností. Jádro zámku plynule navazuje na Masarykovo náměstí a spolu se zámeckým parkem tvoří neodmyslitelnou součást malebného jihočeského města na břehu rybníka Svět. Třeboňský zámek je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu a je přístupný veřejnosti.

Rychlý rozvoj Třeboně souvisel s povýšením na poddanské město v roce 1376

Zámeckému objektu předcházel v raném středověku panský dvorec, později přestavěný na tvrz. Dřevěnou tvrz pak nahradil kamenný hrádek a v roce 1366 jej zakoupili od pánů z Landštejna Rožmberkové, což byli jejich příbuzní. Třeboň byla v roce 1376 povýšena na poddanské město, ovšem s výsadním právem královských měst.

Rozvoj Třeboně na sebe nedal dlouho čekat, nedaleko hrádku vznikl augustiánský klášter a zásadní změny ve stavbě hrádku přinesl na konci 15. století Vok II. Z Rožmberka. Stavební práce vedl Antonín Ericer, rozsáhlá přestavba hrádku na renesanční zámek probíhala v letech 1565 – 1575, kdy bylo zámecké křídlo prodlouženo jižním směrem a navázáno na spojovací část s bránou. Přestavbu zámku dokončoval italský architekt Dominico Benedetto Cometta z Eckthurnu. V roce 1602 Třeboň obýval Petr Vok z Rožmberka, který si jej zvolil za své sídelní město.

Petr Vok z Rožmberka, Švamberkové a konfiskace majetku Ferdinandem II.

Poslední z Rožmberků, bezdětný Petr Vok umírá v roce 1611 a zámek po něm zdědili Švamberkové. Ti však po bitvě na Bílé hoře o většinu svého majetku přišli konfiskací a zámek Třeboň následně připadl fanatickému katolíkovi, císaři Ferdinandu II.

Dalšími majiteli zámku byli Schwarzenbergové, zámek jim patřil od roku 1660. Ti zde provedli barokní úpravy, především na vnějším nádvoří. V roce 1712 byla postavena na nádvoří kašna s plastikou havrana, který klove do hlavy Turka. Připomíná tak vítězství Adolfa Schwarzenberga nad Turky u Raabu. Stejný motiv nalezneme na rodovém erbu Schwarzenbergů.

Slavná éra Schwarzenbergů končí sídlem gestapa a po válce znárodněním majetku

Schwarzenbergové vlastnili Třeboň do vzniku Československé republiky, na počátku 20. let minulého století byl jejich majetek za finanční náhradu vyvlastněn. Zůstala jim pouze budova zámku, které sloužila v letních měsících jako hotel. Schwarzenbergové tu trávili především vánoční svátky.

V roce 1940 zámek zabralo gestapo a po válce, v roce 1947, byl zámek znárodněn.

Zámek Třeboň navštíví každoročně přibližně 40 tisíc obdivovatelů, kteří si mohou zvolit jednu ze tří prohlídkových tras. Město Třeboň však může nabídnout kromě zámku i mnoho dalších lákadel, např. Bertiny lázně, lázně Aurora, Masarykovo náměstí s radnicí a vyhlídkovou věží, rybník Svět, Schwarzenberskou hrobku, kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí, Zlatou stoku a mnohé další. Rozsáhlý zámecký park je volně přístupný, navazuje na Komenského sady a z druhé strany jej oddělují městské hradby a rybník Svět.

 

Otevírací doba (prohlídková trasa A, B):

1. 4.–31. 5. út–ne 9.00–16.00
1. 6.–31. 8. út–ne 9.00–17.00
1. 9.–31. 10. út–ne 9.00–16.00

 

Vstupné (prohlídková trasa A, B):

 

 • Dospělí 100 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 70 Kč
 • Rodinné (2 dospělí+max.3 děti do 18 let) 270 Kč

VSTUPY ZDARMA

 • Děti do 6 let
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let
 • ZTP/P
 • Průvodce skupiny nad 20 osob
 • Pedagogický dozor

CIZOJAZYČNÝ VÝKLAD

 • Dospělí 180 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 130 Kč

VSTUPNÉ (SLEVA) PŘI ZAKOUPENÍ 2 TRAS

 • Dospělí 150 Kč
 • Děti, studenti, senioři a ZTP 110 Kč
 • Rodinné (2 dospělí+max. 3 děti do 18 let) 410 Kč
 • Cizojazyčné-plné 270 Kč
 • Cizojazyčné-snížené 190 Kč
 • Cizojazyčné-rodinné 730 Kč

nutnost rezervace pouze pro skupiny

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Třeboň 
Web: Zámek Třeboň
Email: zamek.trebon@seznam.cz
Telefon: 384 721 193

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Ubytování Aneta - Ubytování pro 4 osoby v kompletně zrekonstruovaném, zařízeném a vybaveném bytě 1 1 s balkónem, kolárnou, sklepem a přilehlým parkovištěm v Třeboni na sídl. Hliník 150m od rybníka Svět.
Vzdálenost: 1km
Rožmberská bašta - Najdete nás přímo v centru jihočeské Třeboně.Jsme rybí restaurace,v létě krásné a klidné posezení na venkovní terase. Platba pouze hotově.
Vzdálenost: 2km
Penzion Vlasta Třeboň - Rodinný penzion v Třeboni nabízí kvalitní ubytování ve 2-4 lůžkových pokojích pro rodiny s dětmi nebo cykloturisty. Vlastní koupelna, WC, TV a kuchyňka. Parkování u objektu, úschova kol. V blízkosti se napojují cyklotrasy, možnost rybaření.
Vzdálenost: 2km
Penzion Na Hradečku Třeboň - Nabízíme ubytování v lesním penzionu v Třeboni, vhodné pro rodiny s dětmi, cyklisty a skupiny. Vlastní WC s koupelnou, možnost vlastního vaření, zahradní posezení v pergole u krbu, dětské hřiště, úschova kol, parkování v objektu. Wi-fi zdarma.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Ubytování Slunečnice v Domaníně - Útulný penzion v podkroví rodinného domku se samostatným vchodem po venkovním schodišti, v klidné části obce Domanín, 4 km od Třeboně. V obci jsou dvě restaurace a obchod se smíšeným zbožím. K dispozici je čtyřlůžkový a třílůžkový pokoj s možností přistýlky, se společnou koupelnou a s obývací kuchyní pro tyto dva pokoje. Chodba k těmto dvěma pokojům je společná pro všechny ubytované, kuchyně a koupelna je s přístupem přes tuto chodbu. Kuchyně je plně vybavená, s lednicí, mikrovlnnou troubou, varnou konvicí a dvouplotýnkovým vařičem, jídelním i varným nádobím. Přístup do pokojů je po společné chodbě pro všechny ubytované, kuchyň a koupelna je přes chodbu. Dále je k dispozici pětilůžkové studio s koupelnou a plně vybavenou kuchyní-lednice, mikrovlnná trouba, varná konvice a dvouplotýnkový vařič, varné a jídelní nádobí. Venku je zahradní krb s posezením a pro děti dětské hřiště se skluzavkou, trampolínou, houpačkami a pískoviště, zahrada. WiFi. Parkování přímo u domu, uzamykatelná úschovna kol. Max. kapacita 13 osob.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz