Hrad Šelmberk je místem setkávání pro řemeslníky i netopýry

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Dnes je tato věž podzimním sídlem netopýrů ušatých. Zbytky hradu obývají i další druhy netopýrů.

Hrad Šelmberk vystavěl na ostrohu nad říčkou Blanicí v polovině 13. století český rod Buziců. V 18. století byly realizovány romantické úpravy a věž byla opatřena novým vchodem, dřevěným schodištěm a v nejvyšším poschodí byla obnovena světnice s osmi okny. Kolem hradu pak byla založena velká obora a na jižním předhradí vybudován klasicistní zámeček. 

Od roku 2007 o areál pečuje sdružení Danar, které zde založilo historicko řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk. Jeho součástí je i zmíněná klasicistní budova, k vidění jsou tu repliky středověké kovárny, chlebové či hrnčířské hliněné pece nebo bylinná zahrada. V centru probíhají pobytové vzdělávací programy pro školy a odborné kurzy konají se tu i akce pro širokou veřejnost, například tradiční jarní Festival historických řemesel, přírodovědné exkurze či Víkend otevřených zahrad.

 

Šelmberk dnes kromě řemeslníků využívají i okřídlení obyvatelé. Přímo v areálu hradu byl dosud zjištěn výskyt deseti druhů netopýrů, nejčastěji zde bývají zastiženi netopýři ušatí, řasnatí, velcí, vodní, vousatí a černí, kteří využívají hlavně hradní sklepy. S netopýry ušatými se mohou na podzim v období námluv návštěvníci setkat přímo v hradní věži. Při troše štěstí lze zvířata zahlédnout v trámoví pod střechou i cestou v nižších patrech. Více o tajuplných hradních návštěvnících se mohou lidé dozvědět prostřednictvím pracovních listů Netopýři na hradě Šelmberk nebo během tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Tato celovečerní akce tu probíhá každoročně na konci srpna již od roku 2003 a její součástí je i ukázka odchytu netopýrů přímo u hradních sklepů.

 

Více informací lze nalézt zde. 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Skoro jasno
12°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.3hPa
Vítr: 1.5m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
12°C
5°C
Čtvrtek
22.4.2021
Skoro jasno
7°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Skoro jasno
10°C
2°C
Sobota
24.4.2021
Skoro jasno
11°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Běleč u Mladé Vožice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.