Hrad Šelmberk je místem setkávání pro řemeslníky i netopýry

Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Dnes je tato věž podzimním sídlem netopýrů ušatých. Zbytky hradu obývají i další druhy netopýrů.

Hrad Šelmberk vystavěl na ostrohu nad říčkou Blanicí v polovině 13. století český rod Buziců. V 18. století byly realizovány romantické úpravy a věž byla opatřena novým vchodem, dřevěným schodištěm a v nejvyšším poschodí byla obnovena světnice s osmi okny. Kolem hradu pak byla založena velká obora a na jižním předhradí vybudován klasicistní zámeček. 

Od roku 2007 o areál pečuje sdružení Danar, které zde založilo historicko řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk. Jeho součástí je i zmíněná klasicistní budova, k vidění jsou tu repliky středověké kovárny, chlebové či hrnčířské hliněné pece nebo bylinná zahrada. V centru probíhají pobytové vzdělávací programy pro školy a odborné kurzy konají se tu i akce pro širokou veřejnost, například tradiční jarní Festival historických řemesel, přírodovědné exkurze či Víkend otevřených zahrad.

 

Šelmberk dnes kromě řemeslníků využívají i okřídlení obyvatelé. Přímo v areálu hradu byl dosud zjištěn výskyt deseti druhů netopýrů, nejčastěji zde bývají zastiženi netopýři ušatí, řasnatí, velcí, vodní, vousatí a černí, kteří využívají hlavně hradní sklepy. S netopýry ušatými se mohou na podzim v období námluv návštěvníci setkat přímo v hradní věži. Při troše štěstí lze zvířata zahlédnout v trámoví pod střechou i cestou v nižších patrech. Více o tajuplných hradních návštěvnících se mohou lidé dozvědět prostřednictvím pracovních listů Netopýři na hradě Šelmberk nebo během tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Tato celovečerní akce tu probíhá každoročně na konci srpna již od roku 2003 a její součástí je i ukázka odchytu netopýrů přímo u hradních sklepů.

 

Více informací lze nalézt zde. 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Běleč u Mladé Vožice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.