Zámek Bechyně

Zámek Bechyně je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. V současné době je ve správě firmy Panství Bechyně s.r.o. a je přístupný veřejnosti.

Husitská vojska Bechyni dobyla a vypálila, během obléhání zahynul bratr Jana Žižky z Trocnova

O Bechyni se zmiňuje zápis v Kosmově kronice, byla v té době součástí organizace církevní správy. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, který byl postaven na vysoké skále nad řekou Lužnicí za vlády Přemysla Otakara II. Tehdy se čeští králové snažili upevnit svou moc v oblasti jižních Čech právě výstavbou hradních sídel. Hrad Bechyně byl ve 2. polovině 13. století opěrným bodem v bojích proti Vítkovcům.

Královský vliv v této oblasti výrazně zeslábl za vlády Jana Lucemburského a moc Vítkovců naopak zesilovala, tedy i Petra I. Z Rožmberka. Bechyni pak získal Jindřich Lefl z Lažan, který se přikláněl na stranu husitského hnutí, později se však přidal k vojskům Zikmunda Lucemburského. Nedaleko Bechyně bylo ovšem v té době centrum Husitů – město Tábor - a v roce 1422 byla Bechyně dobyta a vypálena vojsky Jana Hvězdy z Vícemilic. Hrad se sice podařilo uhájit, nicméně o 6 let později se posádka vzdala. Během obléhání hradu padl bratr Jana Žižky z Trocnova, Jaroslav z Trocnova.

Petr Vok z Rožmberka vlastnil Bechyni necelých 30 let

Dalšími majiteli Bechyně byli Oldřich z Grafeneku, Jaroslav a Zdeslav ze Šternberka a Kryštof ze Švamberka. V roce 1569 získal Bechyni Petr Vok z Rožmberka. Ten vyplatil značné jmění, aby mohl být starý nevyhovující hradní objekt přestavěn na renesanční zámek. Petr Vok vedl poněkud rozmařilý život, byl značně zadlužen, zmoudřel sice až po sňatku s Kateřinou z Ludanic, jenže po smrti svého bratra Viléma v roce 1592 po něm převzal jeho dluhy a musel Bechyni nakonec prodat. Odkoupil ji v roce 1596 Adam ze Šternberka a na Sedlci.

Šternberkové, Paarové a nakonec znárodnění

Šternberkové Bechyni vlastnili až do roku 1761. Marie Terezie Violanta ze Šternberka se pak provdala za Jana Leopolda Paara a dalším správcem panství byl její syn z prvního manželství Jan Václav Paar. Paarové drželi zámek až do roku 1948, za jejich působení byl podroben menším stavebním zásahům.

V roce 1948 byl zámek Bechyně znárodněn a nadále sloužil jako rekreační zařízení Akademie věd ČSSR.

Úspěšní restituenti zámek vzápětí prodali

Na začátku 90. let se o majetek přihlásil v rámci restitucí Alfons Václav Paar – sedmý kníže z rodu Paarů, (zemřel v roce 2016). Spolu s ním jej získali v restituci i jeho sourozenci Karel Eduard (emeritní velkopřevor Českého velkopřevorství řádu maltézských rytířů) a Eleonora Markéta. Restituenti však brzy zámek prodali.

V současné době spravuje zámecký komplex firma Panství Bechyně s.r.o., v prostorách bývalého špejcharu a pivovaru bylo zřízeno Muzeum keramiky a Alšova jihočeská galerie. V zámecké sýpce je nyní Muzeum Vladimíra Preclíka.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zámek
Bechyně 
Web: Zámek Bechyně
Email: info@panstvi-bechyne.cz
Telefon: +420 603 419 590

Místa v okolí

Bechyně - Město Bechyně se může pochlubit mnoha zajímavostmi, které každoročně lákají mnoho turistů ze všech koutů Evropy. Zámek Bechyně, přestavěný Petrem Vokem z Rožmberka na reprezentativní renesanční sídlo, je jedním z nich. 
Vzdálenost: 1km
Jez Bechyně - Dolní mlýn - Jez Bechyně Dolní mlýn, ř. km. 10,8 je předposledním jezem na řece Lužnici. Za optimální vody je sjízdný po šikmé spádnici, případně se plavidla přenáší podél pravého břehu.
Vzdálenost: 1km
Jez Bechyně - Horní mlýn - Jez Bechyně - Horní mlýn, ř. km. 12,0 přehradil řeku Lužnici několik desítek metrů pod známou dominantou města Bechyně - mostem Duha. Jez je možné za optimálních vodních stavů sjíždět vlevo vedle uzavřené vorové propusti, ale za vyšších vodních stavů se zde tvoří nebezpečný válec.
Vzdálenost: 1km
Josef Macášek - Půjčovna lodí a raftů vám umožní vodácké výlety po celé České republice.
Vzdálenost: 1km
Chatový tábor Židova strouha - Chatový tábor TJ Jiskra Bechyně na řece Lužnici na 9,7 ř. km se nachází na levém břehu řeky. TJ Jiskra zde provozuje i tábořiště pro vodáky a je možné si tu pronajmout (i dlouhodobě) chatku. (Kemp na ř.km. 9,4 - Židova strouha ZRUŠEN.)
Vzdálenost: 2km
Tábořiště Na Říhovkách - Tábořiště Na Říhovkách na řece Lužnici u města Bechyně, ř. km. 13,8 se nachází na levém břehu řeky na okraji lesa, přibližně 800 m před mostem DUHA. Je zde k dispozici venkovní posezení, WC pouze suché na kraji tábořiště, hřiště na volejbal a kiosek. Lehké občerstvení, pivo Platan 11, limo, různé sušenky, popř zmrzlina. Teplé jídlo je možné objednat u správce telefonicky předem cca 24 h. Na tábořiště není možné vjet přímo autem, je to poslední kus nádherné přírody nezkažený smradem aut, a táboří tu milovníci přírody a klidu (hlavně vodáci, cykloturisté, rybáři).
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště ŘÍHOVKY - Vodácké tábořiště Říhovky příjemné posezení , ale nesmíte rušit od 12 - 14 hodiny. Správcová je pes :) :( .... Pivo 11 Platan - točené
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.