Zámek Bechyně

Zámek Bechyně je od roku 1958 chráněn jako Kulturní památka České republiky. V současné době je ve správě firmy Panství Bechyně s.r.o. a je přístupný veřejnosti.

Husitská vojska Bechyni dobyla a vypálila, během obléhání zahynul bratr Jana Žižky z Trocnova

O Bechyni se zmiňuje zápis v Kosmově kronice, byla v té době součástí organizace církevní správy. Předchůdcem dnešního zámku byl středověký hrad, který byl postaven na vysoké skále nad řekou Lužnicí za vlády Přemysla Otakara II. Tehdy se čeští králové snažili upevnit svou moc v oblasti jižních Čech právě výstavbou hradních sídel. Hrad Bechyně byl ve 2. polovině 13. století opěrným bodem v bojích proti Vítkovcům.

Královský vliv v této oblasti výrazně zeslábl za vlády Jana Lucemburského a moc Vítkovců naopak zesilovala, tedy i Petra I. Z Rožmberka. Bechyni pak získal Jindřich Lefl z Lažan, který se přikláněl na stranu husitského hnutí, později se však přidal k vojskům Zikmunda Lucemburského. Nedaleko Bechyně bylo ovšem v té době centrum Husitů – město Tábor - a v roce 1422 byla Bechyně dobyta a vypálena vojsky Jana Hvězdy z Vícemilic. Hrad se sice podařilo uhájit, nicméně o 6 let později se posádka vzdala. Během obléhání hradu padl bratr Jana Žižky z Trocnova, Jaroslav z Trocnova.

Petr Vok z Rožmberka vlastnil Bechyni necelých 30 let

Dalšími majiteli Bechyně byli Oldřich z Grafeneku, Jaroslav a Zdeslav ze Šternberka a Kryštof ze Švamberka. V roce 1569 získal Bechyni Petr Vok z Rožmberka. Ten vyplatil značné jmění, aby mohl být starý nevyhovující hradní objekt přestavěn na renesanční zámek. Petr Vok vedl poněkud rozmařilý život, byl značně zadlužen, zmoudřel sice až po sňatku s Kateřinou z Ludanic, jenže po smrti svého bratra Viléma v roce 1592 po něm převzal jeho dluhy a musel Bechyni nakonec prodat. Odkoupil ji v roce 1596 Adam ze Šternberka a na Sedlci.

Šternberkové, Paarové a nakonec znárodnění

Šternberkové Bechyni vlastnili až do roku 1761. Marie Terezie Violanta ze Šternberka se pak provdala za Jana Leopolda Paara a dalším správcem panství byl její syn z prvního manželství Jan Václav Paar. Paarové drželi zámek až do roku 1948, za jejich působení byl podroben menším stavebním zásahům.

V roce 1948 byl zámek Bechyně znárodněn a nadále sloužil jako rekreační zařízení Akademie věd ČSSR.

Úspěšní restituenti zámek vzápětí prodali

Na začátku 90. let se o majetek přihlásil v rámci restitucí Alfons Václav Paar – sedmý kníže z rodu Paarů, (zemřel v roce 2016). Spolu s ním jej získali v restituci i jeho sourozenci Karel Eduard (emeritní velkopřevor Českého velkopřevorství řádu maltézských rytířů) a Eleonora Markéta. Restituenti však brzy zámek prodali.

V současné době spravuje zámecký komplex firma Panství Bechyně s.r.o., v prostorách bývalého špejcharu a pivovaru bylo zřízeno Muzeum keramiky a Alšova jihočeská galerie. V zámecké sýpce je nyní Muzeum Vladimíra Preclíka.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 19.5.2019
Polojasno
19°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1004.4hPa
Vítr: 4.9m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Pondělí 20.5.
Déšť
17°C
11°C
Úterý
21.5.2019
Deštivo
17°C
12°C
Středa
22.5.2019
Zataženo
18°C
12°C
Čtvrtek
23.5.2019
Polojasno
17°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Zámek
Bechyně 
Web: Zámek Bechyně
Email: info@panstvi-bechyne.cz
Telefon: +420 603 419 590

Místa v okolí

Bechyně - Město Bechyně se může pochlubit mnoha zajímavostmi, které každoročně lákají mnoho turistů ze všech koutů Evropy. Zámek Bechyně, přestavěný Petrem Vokem z Rožmberka na reprezentativní renesanční sídlo, je jedním z nich. 
Vzdálenost: 1km
Jez Bechyně - Dolní mlýn - Jez Bechyně Dolní mlýn, ř. km. 10,8 je předposledním jezem na řece Lužnici. Za optimální vody je sjízdný po šikmé spádnici, případně se plavidla přenáší podél pravého břehu.
Vzdálenost: 1km
Jez Bechyně - Horní mlýn - Jez Bechyně - Horní mlýn, ř. km. 12,0 přehradil řeku Lužnici několik desítek metrů pod známou dominantou města Bechyně - mostem Duha. Jez je možné za optimálních vodních stavů sjíždět vlevo vedle uzavřené vorové propusti, ale za vyšších vodních stavů se zde tvoří nebezpečný válec.
Vzdálenost: 1km
Josef Macášek - Půjčovna lodí a raftů vám umožní vodácké výlety po celé České republice.
Vzdálenost: 1km
Chatový tábor Židova strouha - Chatový tábor TJ Jiskra Bechyně na řece Lužnici na 9,7 ř. km se nachází na levém břehu řeky. TJ Jiskra zde provozuje i tábořiště pro vodáky a je možné si tu pronajmout (i dlouhodobě) chatku. (Kemp na ř.km. 9,4 - Židova strouha ZRUŠEN.)
Vzdálenost: 2km
Tábořiště Na Říhovkách - Tábořiště Na Říhovkách na řece Lužnici u města Bechyně, ř. km. 13,8 se nachází na levém břehu řeky na okraji lesa, přibližně 800 m před mostem DUHA. Je zde k dispozici pitná voda (po převaření) ze studny (dokonce 2 studny), venkovní posezení, WC pouze suché na kraji tábořiště, hřiště na volejbal a kiosek. Lehké občerstvení, pivo Platan 11, limo, různé sušenky, popř zmrzlina. Teplé jídlo je možné objednat u správce telefonicky předem cca 24 h. Na tábořiště není možné vjet přímo autem, je to poslední kus nádherné přírody nezkažený smradem aut, a táboří tu milovníci přírody a klidu (hlavně vodáci, cykloturisté, rybáři).
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště ŘÍHOVKY - Vodácké tábořiště Říhovky příjemné posezení , ale nesmíte rušit od 12 - 14 hodiny. Správcová je pes :) :( .... Pivo 11 Platan - točené
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Doubravka XIV - Zajímavý a netradiční název vyhlídkové věže souvisí se jménem pražského obvodu, kde v roce 2018 vznikla. Jedná se o dřevěnou stavbu v Praze 14 - Černém Mostě, v oblasti lesoparku Čihadla.
Stezka nad vinohrady - Stezka nad vinohrady je netypický název rozhledny, jejíž tvar je ještě více nezvyklý, než její samotné jméno. Stavba vznikla v roce 2018 nákladem přibližně dvou a půl milionu korun. Investorem byla obec Kobylí u Břeclavi a rozhlednu stavěla společnost Teplotechna. Výstavba probíhala podle návrhu Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka.
Medvědí hora - Medvědí hora je jedna ze šumavských tisícovek. Vypíná se nedaleko Modravy v první zóně Národního parku Šumava.
Workout park u fotbalového hřiště - Workout hřiště s několika hrazdami, bradly, několika různě vysokými lavicemi a šikmou lavicí.

Nové ubytování

+ přidat
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst