Borkovická blata

Naučná stezka s informačními tabulemi v délce 5,5 km prochází nejsevernějším rašeliništěm Třeboňské pánve. Leží západně od hlavní silnice mezi městy Soběslav a Veselí nad Lužnicí.

Výchozím bodem naučné stezky je parkoviště mezi obcemi Vesce a Mažice jihozápadně od Soběslavi. Doba prohlídky je asi 2 hodiny. Stezka vede většinou po povalových chodníčcích mezi lesními porosty (většinou borovice lesní a blatka). V podrostu objevíme typické rašeliništní keříky - rojovník, vlochyně, klikva. Objevit můžeme i vzácné rostliny, například masožravou rosnatku.

Jméno blat pochází od slova borek, což byl ručně vytěžený hranol rašeliny. Ruční těžba se prováděla za pomoci speciálních nástrojů, želízek. Vytěžené borky se sušily a v zimě se s nimi topilo. Ve 2. polovině 20. století se tu prováděla velkoplošná průmyslová těžba (viz obrázek). Dnes se rašelina těží ještě v jediném místě pro balneologii.

Informační tabule návštěvníky informují o místní fauně a flóře, těžbě rašeliny i národopisem oblasti. Při návštěvě oblasti nelze vynechat úžasnou architekturu jihočeského baroka v jednotlivých vesnicích.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
13°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.2hPa
Vítr: 3.3m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Zataženo
16°C
10°C
Pátek
23.10.2020
Polojasno
13°C
10°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
6°C
Neděle
25.10.2020
Polojasno
15°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Borkovice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.