Česká republika - Přírod. památky
celá ČRJavoříčské jeskyně
- Javoříčské jeskyně patří k našim nejkrásnějším zpřístupněným podzemním prostorám. Jedná se o složitý komplex dómů, propastí a chodeb, které vynikají především nádhernou krápníkovou výzdobou. Javoříčské jeskyně mimo to dominují velikostí zpřístupněných prostor, takže Vám můžeme výlet do této zajímavé přírodní památky jen doporučit. Jeskynní komplex je také největším zimovištěm vrápence malého na našem území.
Borkovická blata
- Naučná stezka s informačními tabulemi v délce 5,5 km prochází nejsevernějším rašeliništěm Třeboňské pánve. Leží západně od hlavní silnice mezi městy Soběslav a Veselí nad Lužnicí.
Zemská brána
- Zemská brána je přírodní rezervace na území Orlických hor podél toku Divoké Orlice. K vyhlášení rezervace došlo v roce 1987, je zde chráněno balvanité řečiště Divoké Orlice a její okolí na ploše 88 hektarů v hluboce zaříznutém údolí s názvem Zemská brána. Strmé svahy skalních stěn jsou vyhledávaným horolezeckým terénem.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
- Sloupsko-šošůvské jeskyně je rozsáhlý komplex jeskynních prostor, který se nachází v CHKO Moravský Kras, nedaleko města Blansko. Ve dvou podzemních patrech tu vznikl za dobu působení přírodních vlivů po miliony let velmi zajímavý prostor chodeb, dómů a podzemních propastí.
Národní přírodní rezervace Čertova stěna-Luč
- Čertova stěna-Luč je národní přírodní rezervace mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi podél obou břehů Vltavy. Mezi Čertovou stěnou a Lučí vede úžasný vltavský kaňon s obrovskými balvany v korytě, přezdívaný Čertovy proudy.
Pekelné doly
- Pekelné doly (Pusté kostely) jsou uměle vytvořené jeskyně v pískovcových skalách. V největší jeskyni Nautilus sídlí motorkářský klub Pekelné doly.
Jeskyně Výpustek
- Jeskyně Výpustek byla osídlena již ve starověku před 15 tisíci lety. První písemná zmínka o jeskyni pochází však až z roku 1608, tehdy se jí říkalo Dračí jeskyně.
Terčino údolí
- Terčino údolí vzniklo v roce 1756. Jedná se o anglický krajinný park v romantickém stylu, který v údolí říčky Stropnice nechal zbudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy. Splnil tak toužebné přání své manželky hraběnky Terezie Buquoyové a tento pěkný kus přírody pojmenoval Valloncherie. Jméno parku podle hraběnky Buquoyové vzniklo až mnohem později.
Zbrašovské aragonitové jeskyně
- Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou přírodním výtvorem, který je v České republice naprostým unikátem. Tato Národní přírodní památka evropského významu chrání od roku 2003 krasovou oblast, zdejší endemickou faunu a floru a okolní lesní porost. V jeskyních se pořádají každoročně od roku 1981 výstavy výtvarného umění.
Baba
- Baba je přírodní památka na levém břehu Vltavy na území pražské čtvrti Dejvice. Jedná se o skalnatý ostroh nad řekou, který bezprostředně sousedí s přírodním parkem Divoká Šárka.
Lom Velká Amerika
- Lom Velká Amerika je dnes lákavým turistickým cílem, mnoho návštěvníků nedalekého hradu Karlštejn svůj výlet do těchto míst spojí i s návštěvou prostor bývalého lomu, ve kterém důlní činnost trvala více než 60 let.
Albertovy skály
- Národní přírodní rezervace Drbákov neboli Albertovy skály byly založeny v roce 1933. Ochrana byla založena kvůli společenstvu skalnatých úbočí v údolí Vltavy ve Středním Povltaví.
Palácové zahrady
- Praha nabízí mnoho krásných památek, mezi něž patří také Palácové zahrady pod Pražským hradem.
Mladečské jeskyně
- Mladečské jeskyně byly objeveny v roce 1826 při lámání kamene. Zpřístupněny veřejnosti byly až o 70 let později, na přelomu 19. a 20. století, a teprve od roku 1911 jsou vybaveny elektrickým osvětlením. Některé prostory chodeb zasahují až pod hladinu podzemních vod. Tyto jeskyně s velmi bohatým labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů byly dříve známé pod názvem Bočkova díra nebo Fürst Johanes Höhle.
Punkevní jeskyně
- Punkevní jeskyně byla objevena v překrásné krajině Moravského krasu Karlem Absolonem - postupně, v letech 1909 - 1933. Unikátním jeskynním systémem protéká ponorná říčka Punkva a součástí komplexu tzv. Amatérské jeskyně je i propast Macocha.
Hranická propast
- Hranickou propast najdete v oblasti zvané Hranický kras, nedaleko od Zbrašovských aragonitových jeskyní. Jedná se o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Je hluboká 404 metrů, přičemž druhá nejhlubší zatopená jeskyně světa Pozzo del Merro je hluboká 392 metrů. Propast je pochopitelně obehnána plotem, který slouží jako ochrana před pádem do prostor jeskyně.
Chalupská slať
- Chalupská slať je rašeliniště nedaleko obce Borová Lada v nadmořské výšce 900 – 950 metrů. Zaujímá rozlohu přibližně 137 hektarů.
Střešní zahrada
- Střešní zahrada vznikla podle projektu stavitele Josefa Zürka originální úpravou terasy na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla zámku – přeměnou v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží zámku.
Stepní stráně u Komořan
- Přírodní rezervace (PR). Území je označeno pěti tabulemi se státním znakem. Suchá stepní pastvina na značně svažitém terénu se S - SZ expozicí, ležící vpravo od silnice z Komořan do Dražovic, za odbočkou do Podbřežic, cca 2 km JV od Komořan. Na S a JZ okraji navazuje na les, na jižní straně pokračují kosené trvalé travní porosty. Na SV okraji území bezprostředně sousedí s PP Mechovkový útes.
Příhrazské skály
- Příhrazské skály poblíž vrchu Mužský byly vyhlášeny v roce 1999 přírodní rezervací. Nachází se nedaleko obce Příhrazy v mladoboleslavském okrese, součástí rezervace jsou i známé Drábské světničky.