Hranická propast

Hranickou propast najdete v oblasti zvané Hranický kras, nedaleko od Zbrašovských aragonitových jeskyní. Jedná se o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Je hluboká 404 metrů, přičemž druhá nejhlubší zatopená jeskyně světa Pozzo del Merro je hluboká 392 metrů. Propast je pochopitelně obehnána plotem, který slouží jako ochrana před pádem do prostor jeskyně. 

Zajímavý jeskynní komplex je přístupný pouze speleologům 

Propast má tvar elipsy, jejíž delší strana měří 110 metrů a kratší zhruba 50 metrů. Hloubka propasti včetně zatopené části není přímá, jedná se o členitý krasový komplex, jehož některé krasové útvary můžete pozorovat i v těsném sousedství samotné propasti, např. krasové závrty. 

Zajímavostí je i seskupení suchých jeskyní, které jsou přístupné pouze skrze jezírko. V hloubce 48 metrů pod hladinou je nutné prolézt tzv. sifonem Zubatice a pak vystoupat do jeskyní Rotunda suchá, Nebe I až Nebe III a Monika. Tyto propojené jeskynní systémy jsou stále monitorovány (měření teploty vody a vzduchu), jeskyně Rotunda suchá je hnízdištěm netopýrů, kteří sem proniknou velmi úzkým průlezem pod sedmimetrovým skalním masivem. 

Hloubkový průzkum v září 2016 prokázal rekordní hloubku 404 metrů - Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní světa 

V úterý 27. září 2016 proběhla v Hranické propasti akce zaměřená na hloubkový průzkum. Byla uspořádána členy České speleologické společnosti ZO 7-02 Hranický kras ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky – pracoviště Olomouc, s příslušníky odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR a týmem Bartolomieje Gryndy z firmy Gral Marine.

Firma Gral Marine s laskavým svolením zapůjčila na hloubkový průzkum dálkově řízeného podvodního robota s obsluhou. Měření hloubky propasti probíhalo tak, že Krzysztof Starnawski natáhl vodící – orientační šňůry z prostor Zubatice k restrikci Mikado do cca 200m hloubky. Pak bylo třeba instalovat vodicí kladky pro samotný kabel robota na hladině jezírka a pak v prostorách Zubatice v hloubce kolem 60 metrů. Odtud již robot sestupoval sám Liftem I do restrikce Mikádo, z hladiny jezírka jej řídil Bartolomiej Grynda.

Robot nakonec pokračoval podle tzv. měřících šňůr umístěných v Liftu II Krzysztofem Starnawskim při předchozích akcích až do hloubky 370 metrů. Zde operátor robota opustil vodící šňůru a pokračoval  pouze „pocitově“ do hloubky podél stěny. V maximální dosažené hloubce 404 metrů musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota.

Rekordní hloubka Hranické propasti 404 metrů je tedy poměrně novým údajem. Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní (propastí) na celém světě.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.10.2020
Polojasno
12°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.4hPa
Vítr: 6.1m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 22.10.
Skoro jasno
14°C
8°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
13°C
10°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
8°C
Neděle
25.10.2020
Polojasno
15°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Hranice na Moravě 
Web: Hranická propast
Email: info@hranickapropast.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Workout park Hranice na Moravě - Moderní venkovní cvičiště, které je přístupné všem zájemcům zdarma, vyrostlo v roce 2016 ve městě Hranice na Moravě.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Radomír Gnida - Půjčovna lodí vám dopraví vodácké vybavení na jakoukoliv řeku v České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.