Hranická propast

Hranickou propast najdete v oblasti zvané Hranický kras, nedaleko od Zbrašovských aragonitových jeskyní. Jedná se o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Je hluboká 404 metrů, přičemž druhá nejhlubší zatopená jeskyně světa Pozzo del Merro je hluboká 392 metrů. Propast je pochopitelně obehnána plotem, který slouží jako ochrana před pádem do prostor jeskyně. 

Zajímavý jeskynní komplex je přístupný pouze speleologům 

Propast má tvar elipsy, jejíž delší strana měří 110 metrů a kratší zhruba 50 metrů. Hloubka propasti včetně zatopené části není přímá, jedná se o členitý krasový komplex, jehož některé krasové útvary můžete pozorovat i v těsném sousedství samotné propasti, např. krasové závrty. 

Zajímavostí je i seskupení suchých jeskyní, které jsou přístupné pouze skrze jezírko. V hloubce 48 metrů pod hladinou je nutné prolézt tzv. sifonem Zubatice a pak vystoupat do jeskyní Rotunda suchá, Nebe I až Nebe III a Monika. Tyto propojené jeskynní systémy jsou stále monitorovány (měření teploty vody a vzduchu), jeskyně Rotunda suchá je hnízdištěm netopýrů, kteří sem proniknou velmi úzkým průlezem pod sedmimetrovým skalním masivem. 

Hloubkový průzkum v září 2016 prokázal rekordní hloubku 404 metrů - Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní světa 

V úterý 27. září 2016 proběhla v Hranické propasti akce zaměřená na hloubkový průzkum. Byla uspořádána členy České speleologické společnosti ZO 7-02 Hranický kras ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky – pracoviště Olomouc, s příslušníky odboru speciálních potápěčských činností a výcviku PČR a týmem Bartolomieje Gryndy z firmy Gral Marine.

Firma Gral Marine s laskavým svolením zapůjčila na hloubkový průzkum dálkově řízeného podvodního robota s obsluhou. Měření hloubky propasti probíhalo tak, že Krzysztof Starnawski natáhl vodící – orientační šňůry z prostor Zubatice k restrikci Mikado do cca 200m hloubky. Pak bylo třeba instalovat vodicí kladky pro samotný kabel robota na hladině jezírka a pak v prostorách Zubatice v hloubce kolem 60 metrů. Odtud již robot sestupoval sám Liftem I do restrikce Mikádo, z hladiny jezírka jej řídil Bartolomiej Grynda.

Robot nakonec pokračoval podle tzv. měřících šňůr umístěných v Liftu II Krzysztofem Starnawskim při předchozích akcích až do hloubky 370 metrů. Zde operátor robota opustil vodící šňůru a pokračoval  pouze „pocitově“ do hloubky podél stěny. V maximální dosažené hloubce 404 metrů musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodícího kabelu robota.

Rekordní hloubka Hranické propasti 404 metrů je tedy poměrně novým údajem. Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní (propastí) na celém světě.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hranice na Moravě 
Web: Hranická propast
Email: info@hranickapropast.cz

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Workout park Hranice na Moravě - Moderní venkovní cvičiště, které je přístupné všem zájemcům zdarma, vyrostlo v roce 2016 ve městě Hranice na Moravě.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Radomír Gnida - Půjčovna lodí vám dopraví vodácké vybavení na jakoukoliv řeku v České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.