Pekelné doly

Pekelné doly (Pusté kostely) jsou uměle vytvořené jeskyně v pískovcových skalách. V největší jeskyni Nautilus sídlí motorkářský klub Pekelné doly.

Vznik rozsáhlého jeskynního systému Pekelné doly, nazývaného též Pusté kostely, není dosud přesně stanoven. Jisté však je, že se jedná o uměle vytvořené jeskyně činností člověka. Jedna verze tvrdí, že je vybudovali příslušníci Jednoty bratrské, kteří se zde ukrývali po bitvě na Bílé hoře. Vlastivědný badatel Karel Brandtl však dokládá, že v roce 1849 nechal jeskyně vytvořit podnikatel hrabě Josef Kinský, který obýval nedaleký Sloup v Čechách. Hloubení otvorů v pískovcové skále bylo čistě účelové, potřeboval písek pro výrobu zrcadel ve své továrně. Hloubení jeskyní probíhalo postupně a jakmile byl potřebný materiál odtěžen (koncem 19. století), písek na výrobu zrcadel se pak těžil na jiných místech (v lomech u Lindavy, Svitavy, u Sloupu). 

Podzemní továrna Nautilus na výrobu zbraní 

Tyto zajímavé podzemní prosotry nemohly uniknout ani hitlerovskému Německu, koncem 2. světové války zde Němci ukrývali válečnou výrobu, vězni z koncentračních táborů zde vyráběli 30 mm letecké kanóny MK 108. Podzemní továrna měla krycí název Nautilus. Po válce se tajemné podzemí využívalo jako sklady ovoce a zeleniny, které spravoval Národní podnik Zelenina Terezín.

Pohádku S čerty nejsou žerty vystřídal motorkářský klub Pekelné doly 

V roce 1993 byly jeskyně odkoupeny do soukromého vlastnictví, v roce 1997 je vlastnil Český curling klub a v roce 2001 pak Miroslav Krejčí (zvaný Pekelník), který jeskyně zbavil odpadu a naplavenin a vybudoval zde motorkářský klub Pekelné doly.

V letech 1990 a 1995 bylo toto působivé místo zkoumáno a měřeno laserovou technikou a zajímavostí je, že zde byla v roce 1984 natáčena pohádka S čerty nejsou žerty.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 28.7.2021
Deštivo
25°C
16°C
Srážky: 0.8mm
Tlak: 1012.3hPa
Vítr: 3.6m/s
z jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 29.7.
Polojasno
23°C
18°C
Pátek
30.7.2021
Polojasno
24°C
17°C
Sobota
31.7.2021
Polojasno
23°C
13°C
Neděle
1.8.2021
Déšť
19°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Cvikov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Lanové centrum Sloup v Čechách - Lanové centrum Sloup v Čechách je připraveno pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce či dvojice. Nechybí zde překážky a nejrůznější nástrahy, které Vám vnesou do krve adrenalin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prosečský hřeben - Kamenná rozhledna Prosečský hřeben je součástí turistické chaty s restaurací. Byla postavena v roce 1932.
Rozhledna Petřín (Jablonec nad Nisou) - Rozhledna s názvem Petřín o výšce 20 metrů je zděná stavba z roku 1906. Je součástí přilehlého horského hotelu s restaurací.
Rozhledna Špičák (Stará Lípa) - Rozhledna Špičák v okrese Česká Lípa je zděná cihlová stavba z roku 1885. Rozhledna je vysoká 14 metrů.
Rozhledna Raisova chata - Raisova chata byla postavena v roce 1925 zásluhou německých a českých turistických nadšenců. Součástí chaty byla i otočná vyhlídková věž, vysoká 10 metrů, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 7 metrů nad zemí.

Nové ubytování

+ přidat
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.