Pekelné doly

Pekelné doly (Pusté kostely) jsou uměle vytvořené jeskyně v pískovcových skalách. V největší jeskyni Nautilus sídlí motorkářský klub Pekelné doly.

Vznik rozsáhlého jeskynního systému Pekelné doly, nazývaného též Pusté kostely, není dosud přesně stanoven. Jisté však je, že se jedná o uměle vytvořené jeskyně činností člověka. Jedna verze tvrdí, že je vybudovali příslušníci Jednoty bratrské, kteří se zde ukrývali po bitvě na Bílé hoře. Vlastivědný badatel Karel Brandtl však dokládá, že v roce 1849 nechal jeskyně vytvořit podnikatel hrabě Josef Kinský, který obýval nedaleký Sloup v Čechách. Hloubení otvorů v pískovcové skále bylo čistě účelové, potřeboval písek pro výrobu zrcadel ve své továrně. Hloubení jeskyní probíhalo postupně a jakmile byl potřebný materiál odtěžen (koncem 19. století), písek na výrobu zrcadel se pak těžil na jiných místech (v lomech u Lindavy, Svitavy, u Sloupu). 

Podzemní továrna Nautilus na výrobu zbraní 

Tyto zajímavé podzemní prosotry nemohly uniknout ani hitlerovskému Německu, koncem 2. světové války zde Němci ukrývali válečnou výrobu, vězni z koncentračních táborů zde vyráběli 30 mm letecké kanóny MK 108. Podzemní továrna měla krycí název Nautilus. Po válce se tajemné podzemí využívalo jako sklady ovoce a zeleniny, které spravoval Národní podnik Zelenina Terezín.

Pohádku S čerty nejsou žerty vystřídal motorkářský klub Pekelné doly 

V roce 1993 byly jeskyně odkoupeny do soukromého vlastnictví, v roce 1997 je vlastnil Český curling klub a v roce 2001 pak Miroslav Krejčí (zvaný Pekelník), který jeskyně zbavil odpadu a naplavenin a vybudoval zde motorkářský klub Pekelné doly.

V letech 1990 a 1995 bylo toto působivé místo zkoumáno a měřeno laserovou technikou a zajímavostí je, že zde byla v roce 1984 natáčena pohádka S čerty nejsou žerty.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Cvikov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Lanové centrum Sloup v Čechách - Lanové centrum Sloup v Čechách je připraveno pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce či dvojice. Nechybí zde překážky a nejrůznější nástrahy, které Vám vnesou do krve adrenalin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz