Pekelné doly

Pekelné doly (Pusté kostely) jsou uměle vytvořené jeskyně v pískovcových skalách. V největší jeskyni Nautilus sídlí motorkářský klub Pekelné doly.

Vznik rozsáhlého jeskynního systému Pekelné doly, nazývaného též Pusté kostely, není dosud přesně stanoven. Jisté však je, že se jedná o uměle vytvořené jeskyně činností člověka. Jedna verze tvrdí, že je vybudovali příslušníci Jednoty bratrské, kteří se zde ukrývali po bitvě na Bílé hoře. Vlastivědný badatel Karel Brandtl však dokládá, že v roce 1849 nechal jeskyně vytvořit podnikatel hrabě Josef Kinský, který obýval nedaleký Sloup v Čechách. Hloubení otvorů v pískovcové skále bylo čistě účelové, potřeboval písek pro výrobu zrcadel ve své továrně. Hloubení jeskyní probíhalo postupně a jakmile byl potřebný materiál odtěžen (koncem 19. století), písek na výrobu zrcadel se pak těžil na jiných místech (v lomech u Lindavy, Svitavy, u Sloupu). 

Podzemní továrna Nautilus na výrobu zbraní 

Tyto zajímavé podzemní prosotry nemohly uniknout ani hitlerovskému Německu, koncem 2. světové války zde Němci ukrývali válečnou výrobu, vězni z koncentračních táborů zde vyráběli 30 mm letecké kanóny MK 108. Podzemní továrna měla krycí název Nautilus. Po válce se tajemné podzemí využívalo jako sklady ovoce a zeleniny, které spravoval Národní podnik Zelenina Terezín.

Pohádku S čerty nejsou žerty vystřídal motorkářský klub Pekelné doly 

V roce 1993 byly jeskyně odkoupeny do soukromého vlastnictví, v roce 1997 je vlastnil Český curling klub a v roce 2001 pak Miroslav Krejčí (zvaný Pekelník), který jeskyně zbavil odpadu a naplavenin a vybudoval zde motorkářský klub Pekelné doly.

V letech 1990 a 1995 bylo toto působivé místo zkoumáno a měřeno laserovou technikou a zajímavostí je, že zde byla v roce 1984 natáčena pohádka S čerty nejsou žerty.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Cvikov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Lanové centrum Sloup v Čechách - Lanové centrum Sloup v Čechách je připraveno pro rodiny s dětmi, ale také pro jednotlivce či dvojice. Nechybí zde překážky a nejrůznější nástrahy, které Vám vnesou do krve adrenalin.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.