Česká republika - Přírod. památky
celá ČRPrůrva Ploučnice
- Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.
Pravěká stezka Stolany
- Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan u Chrudimi. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad.
Ledová jeskyně Naděje
- Ledovou jeskyni najdete na severním svahu Suchého vrchu, asi jeden kilometru od Hamru u Naděje.
Boží (nebo také Čertův) kámen
- Stolový kámen sopečného původu na vrcholu kopce Velký Roudný, který se nachází jen asi 20m od rozhledny.
Propast Macocha
- Nejhlubší propast ve střední Evropě
Chráněná krajinná oblast Pálava
- Chráněná krajinná oblast Pálava vznikla rozhodnutím Ministerstva kultury České socialistické republiky v březnu roku 1976. Jedná se o rozsáhlé nejteplejší území České republiky, pokrývající rozlohu 83 čtverečních kilometrů. Spadá sem Milovický les včetně jeho jižní okrajové oblasti a hřeben Pavlovských vrchů.
Riegrova stezka
- Riegrova stezka byla slavnostně otevřena 20. října 1909. O její výstavbu se zasloužil Klub českých turistů. Stezka směřuje podél Jizery přírodní rezervací Údolí Jizery ze Semil do Železného Brodu a měří zhruba 5 kilometrů. Své jméno získala po slavném rodákovi ze Semil, politikovi Františku Ladislavu Riegrovi.
Kateřinská jeskyně
- Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.
Stvořidla
- Přírodní rezervace na řece Sázavě mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou.
Jeskyně Balcarka
- Jeskyně Balcarka nedaleko od Ostrova u Macochy vznikla v průběhu statisíců let ve skalnatém meandru Suchého žlebu, který je přezdíván Balcarovou skálou. Prostory jeskyně jsou přístupné z pět metrů vysokého vchodu, který byl využíván již ve starší době kamenné. V jeskyni byly nalezeny ostatky čtvrtohorních zvířat, ohniště a kamenné nástroje.
Hřebenatkový útes
- Přírodní památka (PP). Paleontologická lokalita; označeno tabulí se státním znakem Útes miocenního litavského vápence o výšce 2-2,5 m vystupující na povrch, ca 0,5 km JV od obce.
Blanice
- Blanice je národní přírodní památka, která byla vyhlášena již v roce 1989 a rozšířená byla v roce 1992.
Kamenné moře u Deblova
- Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Vaňovský (Podlešínský) vodopád
- Vaňovský vodopád je také někdy nazýván jako Podlešínský vodopád. Jedná se o unikátní přírodní památku nedaleko od Ústí nad Labem u obce Vaňov.
Mechovkový útes
- Přírodní památka (PP). Území je označeno společně s PR Stepní stráně. Kolmé bradlo třetihorního litavského vápence o výšce 3 – 4m bezprostředně navazuje na S okraj PR Stepní stráně. Je tvořeno zkamenělými schránkami kolonií miocénních mikroskopických mechovek.
Razovské tufity
- Přírodní památka Razovské tufity, tedy sedimenty převážně vulkanického původu, se nachází v malém lesíku nedaleko obce Razová a vodní nádrže Slezská Harta
Buchlov-kamenné tváře
- Kamenné tváře u hradu Buchlova
Rešovské vodopády
- Rešovské vodopády na horním toku říčky Huntavy nedaleko obce Rešov jsou jedním z nejkrásnějších přírodních výtvorů Nízkého Jeseníku.
Obří důl
- Obří důl, nacházející se pod nejvyšší horou ČR Sněžky, patří k nejcennějším částem Krkonoš. Z cesty po jihozápadních svazích Sněžky se nabízí krásná panorámata ledovcového karu Úpské jámy.
Žehušická obora
- Přírodní památka Žehušická obora je domovem 130 bílých jelenů.