Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně byly objeveny v roce 1826 při lámání kamene. Zpřístupněny veřejnosti byly až o 70 let později, na přelomu 19. a 20. století, a teprve od roku 1911 jsou vybaveny elektrickým osvětlením. Některé prostory chodeb zasahují až pod hladinu podzemních vod. Tyto jeskyně s velmi bohatým labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů byly dříve známé pod názvem Bočkova díra nebo Fürst Johanes Höhle. 

Bohatá krápníková výzdoba a zdejší paleontologické nálezy koster kromaňonského člověka lákají každoročně tisíce návštěvníků  

Mladečské jeskyně patří k nejnavštěvovanějším v České republice, jsou ukryté na okraji CHKO Litovelské Pomoraví. Vznikaly po statisíce let pod vápencovým vrchem Třešín a dnes můžete spatřit v části těchto podzemních prostor překrásnou, bohatou krápníkovou výzdobu. Nejvýznamnějšími partiemi Mladečských jeskyní jsou tzv. Panenská jeskyně a Chrám přírody.

Možná vás překvapí, že zdejší jeskynní systém je také významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm. Dokládají to četné nálezy kostí vyhynulých pravěkých zvířat a kostry lidí ze starší doby kamenné. V jeskyních byla objevena i pravěká ohniště a kamenné nástroje těchto půodních osídlenců zdejšího podzemí. Dnes je nejsevernější jeskyně (Dóm mrtvých) poutavou expozicí věnovanou člověku kromaňonskému, který zde žil před 31 tisíci lety.

Prohlídku Mladečských jeskyní můžete spojit s návštěvou Javoříčských jeskyní, které se nachází nedaleko odtud. Prohlídková trasa Mladečských jeskyní je dlouhá 380 metrů a prohlídka trvá přibližně 40 minut. Veřejnosti je však přístupná zhruba třetina veškerého mladečského podzemí, celková délka chodeb přesahuje 1 km. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Mladeč 
Web: Mladečské jeskyně
Email: mladec@caves.cz
Telefon: +420 585 347 148

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Tábořiště Na Kodlově - Nové Mlýny - Táboříště „Na Kodlově Nové Mlýny“. Poskytujeme vodákům, turistům a milovníkům neposkvrněné přírody táboření u řeky Moravy zdarma. Stany, obytná auta, karavany. Výstup pro vodáky za mostem druhý výlez 150 m cca vlevo. Služby: Kuchyně od rána 6:00 do …. Sprchy, Wc,1x apartmán, 1x pokoj se sprchovým boxem, ohniště, Wifi, parkovaní osobních i větších vozidel, nalodění, vyloděni, připojeni k el. síti. Dobíjeni mob. tel., také svoz zavazadel, popřípadě i jiné služby zákazníkům.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Občanské sdružení IN LIFE - Půjčovna vám nabízí laminátové vydry, na nichž se projedete na řece Moravě.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Gbely (Ostrý vrch) - Rozhledna Ostrý vrch je zděná stavba vyhlídkové věže s dřevěnou zastřešenou nástavbou.
Rozhledna Skalica - Rozhledna Skalica je součástí přístaviště Baťova kanálu. Jedná se o dřevěnou vyhlídkovou věž se 45 schody.
Rozhledna Šumárnik - Rozhledna Šumárnik je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídky, která však poskytuje krásný výhled do krajiny.
Rozhledna Žalostná - Rozhledna Žalostná je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídkové věže se sedlovou stříškou.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.