Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně byly objeveny v roce 1826 při lámání kamene. Zpřístupněny veřejnosti byly až o 70 let později, na přelomu 19. a 20. století, a teprve od roku 1911 jsou vybaveny elektrickým osvětlením. Některé prostory chodeb zasahují až pod hladinu podzemních vod. Tyto jeskyně s velmi bohatým labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů byly dříve známé pod názvem Bočkova díra nebo Fürst Johanes Höhle. 

Bohatá krápníková výzdoba a zdejší paleontologické nálezy koster kromaňonského člověka lákají každoročně tisíce návštěvníků  

Mladečské jeskyně patří k nejnavštěvovanějším v České republice, jsou ukryté na okraji CHKO Litovelské Pomoraví. Vznikaly po statisíce let pod vápencovým vrchem Třešín a dnes můžete spatřit v části těchto podzemních prostor překrásnou, bohatou krápníkovou výzdobu. Nejvýznamnějšími partiemi Mladečských jeskyní jsou tzv. Panenská jeskyně a Chrám přírody.

Možná vás překvapí, že zdejší jeskynní systém je také významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm. Dokládají to četné nálezy kostí vyhynulých pravěkých zvířat a kostry lidí ze starší doby kamenné. V jeskyních byla objevena i pravěká ohniště a kamenné nástroje těchto půodních osídlenců zdejšího podzemí. Dnes je nejsevernější jeskyně (Dóm mrtvých) poutavou expozicí věnovanou člověku kromaňonskému, který zde žil před 31 tisíci lety.

Prohlídku Mladečských jeskyní můžete spojit s návštěvou Javoříčských jeskyní, které se nachází nedaleko odtud. Prohlídková trasa Mladečských jeskyní je dlouhá 380 metrů a prohlídka trvá přibližně 40 minut. Veřejnosti je však přístupná zhruba třetina veškerého mladečského podzemí, celková délka chodeb přesahuje 1 km. 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 19.1.2021
Zataženo
2°C
1°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1017.3hPa
Vítr: 3m/s
z jiho-západu
Zítra
Středa 20.1.
Polojasno
2°C
-2°C
Čtvrtek
21.1.2021
Skoro jasno
3°C
-1°C
Pátek
22.1.2021
Polojasno
4°C
2°C
Sobota
23.1.2021
Polojasno
1°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Mladeč 
Web: Mladečské jeskyně
Email: mladec@caves.cz
Telefon: +420 585 347 148

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Tábořiště Na Kodlově - Nové Mlýny - Táboříště „Na Kodlově Nové Mlýny“. Poskytujeme vodákům, turistům a milovníkům neposkvrněné přírody táboření u řeky Moravy zdarma. Stany, obytná auta, karavany. Výstup pro vodáky za mostem druhý výlez 150 m cca vlevo. Služby: Kuchyně od rána 6:00 do …. Sprchy, Wc,1x apartmán, 1x pokoj se sprchovým boxem, ohniště, Wifi, parkovaní osobních i větších vozidel, nalodění, vyloděni, připojeni k el. síti. Dobíjeni mob. tel., také svoz zavazadel, popřípadě i jiné služby zákazníkům.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Občanské sdružení IN LIFE - Půjčovna vám nabízí laminátové vydry, na nichž se projedete na řece Moravě.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.