Chalupská slať

Chalupská slať je rašeliniště nedaleko obce Borová Lada v nadmořské výšce 900 – 950 metrů. Zaujímá rozlohu přibližně 137 hektarů.

Slať se nachází v I. zóně Národního parku Šumava, je ovšem veřejnosti přístupná prostřednictvím naučné stezky. Návštěvníci se tu pohybují po 260 metrů dlouhém poválkovém chodníku. Nedaleko slati protéká Teplá Vltava, těsně nad soutokem s Vydřím potokem. Součástí slati je i Chalupské jezírko, což je největší rašelinné jezírko v České republice (rozloha 1,3 ha). Uvnitř jezírka se pohybuje několik plovoucích travnatých ostrůvků.

Slať je porostlá smrky, břízou, klečí a mnoha rašeliníky, vřesy, travou ostřicí a dokonce i vzácnými druhy rostlin, např. masožravou rosnatkou okrouhlolistou. V hojné míře se zde vyskytují vážky a mnoho druhů pavouků, motýlů a dvoukřídlého hmyzu.

V minulosti se v Chalupské slati těžila rašelina a vedla tudy tzv. Kiliánova trasa. Kilián Franz Novotny byl německý pašerák, agent americké zpravodajské služby CIC, který pocházel z jihočeské Staré Huti.

Pamětníci si jistě v této souvislosti vybaví film Král Šumavy, který je na toto téma zaměřen, nemá však se životem tohoto převaděče a pašeráka nic společného.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 13.7.2020
Polojasno
15°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.2hPa
Vítr: 3m/s
z východo-severo-východu
Zítra
Úterý 14.7.
Zataženo
16°C
11°C
Středa
15.7.2020
Déšť
16°C
11°C
Čtvrtek
16.7.2020
Deštivo
12°C
8°C
Pátek
17.7.2020
Deštivo
12°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Borová Lada 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kemp Zahrádky - Kemp ve městě Borová Lada na řece Vltavě na 413,4 ř. km.
Vzdálenost: 3km
Ski areál Nové Hutě - Skiareál Nové Hutě najdete nedaleko známého šumavského lyžařského centra LA Zadov. Nové Hutě jsou menším areálem sjezdového lyžování, který využívají zejména rodiny s dětmi, začínající a nenároční lyžaři, vyhledávající poklidné prostředí, stranou od přelidněných středisek.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Ski areál Kvilda - Lyžařský areál Kvilda je moderní středisko sjezdového lyžování, které si kvalitou poskytovaných služeb a především vstřícným přístupem provozovatele a obslužného personálu získalo srdce mnoha milovníků tohoto krásného zimního sportu.
Vzdálenost: 7km
Šumava Inn - Hotel Šumava Inn se nachází v samém srdci Šumavy v centru obce Kvilda, v kraji téměř nedotčeném civilizací, v krásné přírodě, téměř v centru Národního parku Šumava, který je lákavým cílem především pro ty, kteří hledají malebnou přírodu, duševní pohodu i fyzické zotavení.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.