Zemská brána

Zemská brána je přírodní rezervace na území Orlických hor podél toku Divoké Orlice. K vyhlášení rezervace došlo v roce 1987, je zde chráněno balvanité řečiště Divoké Orlice a její okolí na ploše 88 hektarů v hluboce zaříznutém údolí s názvem Zemská brána. Strmé svahy skalních stěn jsou vyhledávaným horolezeckým terénem.

Rezervace je zalesněna převážně smrkovým porostem s příměsí jedle a buku a podél toku řeky roste i několik vzácných druhů rostlin, např. oměj pestrý nebo kamzičník rakouský. Z fauny jsou zde hojně zastoupené hnízdící kolonie čápů černých, strakapoud velký a datel černý, prase divoké, liška obecná, srnec obecný a jelen evropský. Občas se tu vyskytují i mufloni.

Vodácký kaňon až WW III

Podél řeky vede modrá turistická cesta, souběžně s ní i naučná stezka, kde se návštěvníci mohou seznámit kromě přírodních krás i s historií předválečných opevnění. Zajímavá je i Ledřická skála opředená zbojnickou legendou, horolezecké terény rulových skal s velkými převisy, Pašerácká lávka, kamenný most a pro vodáky atraktivní, poměrně obtížný úsek soutěsky pod mostem (obtížnost WW II nebo WW III dle stavu vody).

Stoletý kamenný most po rekonstrukci v původní podobě

Jednou z výrazných dominant rezervace Zemská brána je kamenný most. Přepažil Divokou Orlici v letech 1900 – 1903 a o sto let později musel projít náročnou rekonstrukcí, vzhledem k jeho poškození erozí a povodněmi. Kameny z pískovce byly před rekonstrukcí mostu uskladněny a poté znovu použity, aby byl zachován co nejvíce jeho původní vzhled. Při stavbě mostu byla použita i speciální dřevo-ocelová svodidla.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bartošovice v Orlických horách 

Místa v okolí

Ski areál Bartošovice - Lyžařský areál Nella - Bartošovice v Orlických horách patří k moderním areálům sjezdového lyžování. Je vybaven systémem pro výrobu technického sněhu a sjezdovka podél delšího vleku v délce 400 metrů je osvětlena. Večerní lyžování tu probíhá vždy ve středu, v pátek a v sobotu, případní zájemci ve skupinách mohou požadovat večerní lyžování i v jiném termínu. 
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál České Petrovice - Lyžování v areálu České Petrovice má mnohaletou tradici a zdejší středisko patří k moderním skiareálům v oblasti Orlických hor.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.