Zemská brána

Zemská brána je přírodní rezervace na území Orlických hor podél toku Divoké Orlice. K vyhlášení rezervace došlo v roce 1987, je zde chráněno balvanité řečiště Divoké Orlice a její okolí na ploše 88 hektarů v hluboce zaříznutém údolí s názvem Zemská brána. Strmé svahy skalních stěn jsou vyhledávaným horolezeckým terénem.

Rezervace je zalesněna převážně smrkovým porostem s příměsí jedle a buku a podél toku řeky roste i několik vzácných druhů rostlin, např. oměj pestrý nebo kamzičník rakouský. Z fauny jsou zde hojně zastoupené hnízdící kolonie čápů černých, strakapoud velký a datel černý, prase divoké, liška obecná, srnec obecný a jelen evropský. Občas se tu vyskytují i mufloni.

Vodácký kaňon až WW III

Podél řeky vede modrá turistická cesta, souběžně s ní i naučná stezka, kde se návštěvníci mohou seznámit kromě přírodních krás i s historií předválečných opevnění. Zajímavá je i Ledřická skála opředená zbojnickou legendou, horolezecké terény rulových skal s velkými převisy, Pašerácká lávka, kamenný most a pro vodáky atraktivní, poměrně obtížný úsek soutěsky pod mostem (obtížnost WW II nebo WW III dle stavu vody).

Stoletý kamenný most po rekonstrukci v původní podobě

Jednou z výrazných dominant rezervace Zemská brána je kamenný most. Přepažil Divokou Orlici v letech 1900 – 1903 a o sto let později musel projít náročnou rekonstrukcí, vzhledem k jeho poškození erozí a povodněmi. Kameny z pískovce byly před rekonstrukcí mostu uskladněny a poté znovu použity, aby byl zachován co nejvíce jeho původní vzhled. Při stavbě mostu byla použita i speciální dřevo-ocelová svodidla.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 13.4.2021
Zataženo
2°C
0°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1027hPa
Vítr: 4.8m/s
z severu
Zítra
Středa 14.4.
Zataženo
3°C
0°C
Čtvrtek
15.4.2021
Sněžení
0°C
-1°C
Pátek
16.4.2021
Zataženo
2°C
1°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
4°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Bartošovice v Orlických horách 

Místa v okolí

Ski areál Bartošovice - Lyžařský areál Nella - Bartošovice v Orlických horách patří k moderním areálům sjezdového lyžování. Je vybaven systémem pro výrobu technického sněhu a sjezdovka podél delšího vleku v délce 400 metrů je osvětlena. Večerní lyžování tu probíhá vždy ve středu, v pátek a v sobotu, případní zájemci ve skupinách mohou požadovat večerní lyžování i v jiném termínu. 
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál České Petrovice - Lyžování v areálu České Petrovice má mnohaletou tradici a zdejší středisko patří k moderním skiareálům v oblasti Orlických hor.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.