Česká republika - Hrady a zámky
celá ČRZámek Plumlov
- Monumentální zámek postavený v manýristickém stylu rodem Lichtenštejnů v l. 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu. Ze čtyř zamýšlených velkolepých křídel bylo vybudováno pouze jedno, přesto i tento segment působí velmi impozantně a představuje v ČR naprostou raritu; palác, vysoký bez střechy 35 m, má šest nadzemních a dvě podzemní podlaží. Vedle neobvyklého vzhledu zámecké budovy, vypínající se na skále nad hladinou Podhradského rybníka, je mimořádně působivé zejména její severní průčelí, členěné mohutnými sloupy. Zámek se nachází poblíž Plumlovské přehrady ve stejnojmenném městě na rozhraní Drahanské vrchoviny a Hané, asi 8 km západně od Prostějova. V r. 1994 přešel zámek do vlastnictví města Plumlova, které dodnes provádí renovace této unikátní památky; její opravená část je od r. 2002 zpřístupněna pro veřejnost. Po celý rok se zde konají nejrůznější kulturní akce (výstavy, koncerty aj.).
Zámek Děčín
- Jeden z nejstarších zámků v Čechách se nachází v samém středu města Děčína, kde majestátně trůní na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice. Původně gotický hrad z 13. století byl několikrát přestavěn (renesančně, barokně); dnešní barokně-klasicistní podobu získal až v l. 1786-1803 a zasloužil se o ni významný hraběcí rod Thun-Hohenstein. Zámek, patřící mezi největší a historicky nejvýznamnější objekty svého druhu v Čechách, hostil řadu slavných osobností (Chopin, Dobrovský, Palacký, císařovna Sissi aj.). Děčínská pamětihodnost měla pohnuté osudy – citelně ji zasáhly nejen velké válečné konflikty v 15. – 18. století, ale též dlouhodobý pobyt sovětské armády po r. 1968. Od r. 1991, kdy zámek získalo do svého majetku město Děčín, proběhla postupná rekonstrukce této památky a dnes je přístupný veřejnosti.
Zámek Mělník
- Zámek Mělník se vypíná nad soutokem Labe s Vltavou a tvoří zdaleka viditelnou dominantu stejnojmenného města ve Středočeském kraji. Původně raně středověký hrad obývaný manželkami či vdovami českých králů a knížat byl několikrát goticky přestavěn, v 16. století pak přebudován na renesanční zámek, upravený v 17. století barokně. Sídlily zde významné rody, mj. Berkové nebo Černínové, nejvíce je však Mělník spjat s rodem Lobkowiczů, jimž byl zámek r. 1992 vrácen v restituci zpět a následně po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Vedle své bohaté historie proslula mělnická pamětihodnost rozsáhlými vinnými sklepy (jejich hlavní část je dnes upravena jako samostatná expozice). Interiéry se též prezentují uměleckými sbírkami, zejména obrazárnou s díly českých barokních mistrů (K. Škréta, P. Brandl, V. V. Reiner aj.).
Hrad a zámek Grabštejn
- Jeden z nejstarších severočeských hradů, nazývaný dříve Grafenstein, se tyčí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy poblíž hranic s Německem a Polskem; najdeme jej u obce Chotyně, asi 3 km od Hrádku nad Nisou a cca 18 km severozápadně od Liberce. Původně gotický hrad ze 13. století, přestavěný ve druhé polovině 16. století na honosný renesanční zámek, je spjat především s pány z Donína a s rodem Gallasů, později Clam-Gallasů (mj. klasicistní úpravy v 19. století). Poté, co byl Grabštejn r. 1945 zestátněn, sloužil jako sídlo armády, po jejímž odchodu devastace neudržovaného objektu vyvrcholila. Po r. 1989 začala náročná rekonstrukce hradu, vedoucí nejen k záchraně této citelně poškozené památky, ale i k jejímu zpřístupnění veřejnosti (od r. 1992). Klenotem Grabštejna je unikátní renesanční kaple sv. Barbory se vzácnými freskami z 16. století. Kolem zámku se rozprostírá anglický park se vzácnými dřevinami. Hrad bývá dějištěm řady kulturních a společenských akcí (koncerty, výstavy, festivaly aj.).
Zámek Zbiroh
- Původně raně gotický hrad, v 16. století přestavěný na renesanční zámek. Je typickým představitelem vývoje šlechtického sídla v Čechách, od opevněného hradu až po zámek plnící především reprezentativní funkci.
Zámek Poděbrady
- Zámek Poděbrady je výraznou dominantou světově proslulého lázeňského města Poděbrady. Zámek byl přestavěn z původního středověkého hradu, který založil Přemysl Otakar II. V současné době je poděbradský zámek součástí městské památkové zóny.
Zámek Dobříš
- Ve východní části města Dobříš se jako klenot vyjímá překrásná stavba trojkřídlého rokokového zámku s rozsáhlým francouzským a anglickým parkem. Rokokový zámek na úpatí Brd, v neblahých dobách sídlo říšského protektora, dnes patří opět rodu Colloredo-Mannsfeld a je domovem i pro „rodinu“ letounů. Přímo na zámku sídlí letní kolonie netopýra velkého, v okolních parcích pak můžete potkat 7 dalších druhů netopýrů i jiné vzácné živočichy.
Zámek Rabštejn nad Střelou
- Zámek Rabštejn nad Střelou se nachází v okrese Plzeň - sever. Historické jádro městečka bylo vyhlášeno v roce 1992 městskou památkovou zónou.
Státní zámek Raduň
- V obci Raduň se nachází renesanční zámek, přestavěný v 19. století do empírové podoby. Zámek a přilehlý park je chráněn jako Kulturní památka České republiky a je ve vlastnictví státu.Správu objektu zajišťuje Národní památkový ústav.
Zámek Kunín
- Zámek Kunín se dnes řadí k nejcennějším barokním stavbám severní Moravy. Jeho zahradní průčelí nápadně připomíná slavnou salcburskou rezidenci, proto ji také někteří rakouští turisté přezdívají „malý moravský Mirabell“.
Zámek Fryštát
- Zámek Fryštát v Karviné - Fryštátě je Kulturní památkou České republiky. Zámecký objekt je přístupný veřejnosti, zaujímá dva prohlídkové okruhy otevřené v sezóně od března do října. A v Lottyhausu je umístěna pobočka Národní galerie Praha se stálou expozicí českého vrcholného uměleckého díla 19. a 20. století, která je otevřena celoročně.
Zámek Nové Město nad Metují
- Zámek Nové Město nad Metují je jednou z nejzajímavějších staveb Královéhradeckého kraje. V roce 1992 byl navrácen v restituci původním majitelům, je přístupný veřejnosti a mnozí z Vás si jistě vybaví jméno významného architekta Dušana Jurkoviče, který se do vzhledu zámku a zámecké zahrady nesmazatelně zapsal.
Zámek Velké Březno
- Nový zámek ve Velkém Březně se vypíná nad svahem Zámeckého vrchu na okraji obce velké Březno, nedaleko Ústí nad Labem. V roce 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, dnes jej spravuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.
Zámek Ctěnice
- Zámecký areál Ctěnice spadá do městské části Vinoř (Praha 9). Součástí areálu ve správě Muzea hlavního města Prahy je zámek, zámecký park, zámecká sýpka, Zámecká restaurace Ctěnice, Kočárovna, špejchar a Drábovna.
Zámek Březnice
- Zámek Březnice je v současné době státním zámkem a spravuje jej Národní památkový ústav. Zámek je přístupný veřejnosti.
Zámek Žamberk
- Zámek Žamberk je renesanční klenot s barokními úpravami a s rozsáhlým anglickým parkem, který plynule navazuje na zámeckou oboru. Areál zámku zaujímá prostor jihovýchodní části města.
Zámek Roudnice nad Labem
- Barokní zámek v Roudnici nad Labem je čtvrtý největší zámecký objekt v České republice. Byl vystavěn v místě původního románského hradu, který střežil důležitou obchodní stezku z Prahy do Horní Lužice a zároveň dohlížel na labskou vodní cestu. V současné době je roudnický zámek ve vlastnictví šlechtického rodu Lobkoviců a je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Zámek Liblice
- Zámek Liblice je přezdíván barokní perlou zdejšího kraje. Zda je tomu tak ve skutečnosti, se můžete přesvědčit sami. Je chráněn jako kulturní památka České republiky a je přístupný veřejnosti formou hotelových a restauračních služeb, konferencí a kulturních a společenských akcí.
Trosky
- Hrad leží v katastru obce Troskovice v okrese Semily, přibližně mezi Turnovem a Jičínem v Libereckém kraji. Zřícenina je přístupná bez průvodce a patří dnes k nejnavštěvovanějším hradům v České republice.
Hrad Cornštejn
- Rozsáhlá a mohutná zřícenina na ostrohu nad Vranovskou přehradou v Bítovské zátoce; představuje vynikající ukázku fortifikační architektury období pozdní gotiky. Cornštejn se nachází ca 8 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí, v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.