Zámek Fryštát

Zámek Fryštát v Karviné - Fryštátě je Kulturní památkou České republiky. Zámecký objekt je přístupný veřejnosti, zaujímá dva prohlídkové okruhy otevřené v sezóně od března do října. A v Lottyhausu je umístěna pobočka Národní galerie Praha se stálou expozicí českého vrcholného uměleckého díla 19. a 20. století, která je otevřena celoročně.

Pohled do historie

Dnešní zámek stojí na místě bývalého dřevěného hradu, přibližně z počátku 14. století, kdy byl Fryštát povýšen na město. Hrad tehdy vlastnil rod Piastovců, který jej považoval za své druhé sídlo po těšínském hradu. Dřevěný hrad pak na začátku 16. století vyhořel a byl zde následně v roce 1511 vystavěn renesanční zámek. V té době vlastnil zámek Bedřich Kazimír Piast, který z Fryštátu vytvořil knížecí město, a zamýšlel rovněž vybudovat  z města hlavní sídlo fryštátského knížecí slezského. 

Po smrti Bedřicha Kazimíra se fryštátské panství změnilo na tzv. Status Minor, zámek obývali různí majitelé, z nichž nejvýznamnější byl irský hraběcí rod Taaf, který do těchto míst zanesl irské kulturní zvyklosti. Z bývalého zámeckého statku hrabat Taafů je dnes v provozu restaurace, hotel a konírna, známé pod názvem "Dvůr Olšiny".

O dnešní podobu zámku se zasloužil hraběcí rod Larisch-Mönnichů, po roce 1792 se zámek přestavoval v empírovém slohu, s přilehlým kostelem byl spojen do jednoho celku a k zámku byla přistavěna budova Lottyhausu. V roce 1804 tu vznikl i rozsáhlý okrasný park s jezírkem a s konírnou. 

Zámek je dnes přístupný veřejnosti

V roce 1945 byl zámek i s parkem majitelům z rodu Larisch-Mönnich zkonfiskován a připadl československému státu. Nejprve zde sídlilo OKD (Ostravsko-karvinské doly), pak tu byl zřízen Městský národní výbor Karviná a po roce 1989 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 1994 je přístupný veřejnosti a od roku 1997 i budova Lottyhausu.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 25.5.2019
Polojasno
20°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1013.6hPa
Vítr: 1.3m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 26.5.
Deštivo
21°C
14°C
Pondělí
27.5.2019
Zataženo
22°C
15°C
Úterý
28.5.2019
Déšť
21°C
14°C
Středa
29.5.2019
Déšť
12°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Karviná 
Web: Zámek Fryštát

Místa v okolí

Karviná - Karviná je okresní město na severovýchodě Moravskoslezského kraje. Leží na pravém břehu řeky Olše, asi 18 km východně od Ostravy. Město má přibližně 62 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 1km
Workout park Karviná - 22. listopadu 2014 bylo slavnostně otevřeno Workout hřiště v Karviné, v areálu lesoparku Dubina.
Vzdálenost: 2km
Petrovice u Karviné - Petrovice u Karviné patří k obcím s největším počtem obyvatel, které ještě nebyly prohlášeny za město. Žije zde dokonce necelých 6 tisíc obyvatel. Zvýšení počtu obyvatel způsobila na počátku 20. století především výstavba železnice a chemické továrny na výrobu jedlé sody.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Štěpánka u Zemětic - Poměrně netradiční pojetí vyhlídkové věže zvolil jistý Petr Štěpanovský, který nedaleko Plzně zakoupil pozemek s krásnými výhledy na blízké okolí. Nechal zde vystavět cihlovou stavbu s dřevěným ochozem a stříškou. Stavba trvala zhruba tři roky.
Rozhledna Doubravka XIV - Zajímavý a netradiční název vyhlídkové věže souvisí se jménem pražského obvodu, kde v roce 2018 vznikla. Jedná se o dřevěnou stavbu v Praze 14 - Černém Mostě, v oblasti lesoparku Čihadla.
Stezka nad vinohrady - Stezka nad vinohrady je netypický název rozhledny, jejíž tvar je ještě více nezvyklý, než její samotné jméno. Stavba vznikla v roce 2018 nákladem přibližně dvou a půl milionu korun. Investorem byla obec Kobylí u Břeclavi a rozhlednu stavěla společnost Teplotechna. Výstavba probíhala podle návrhu Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka.
Medvědí hora - Medvědí hora je jedna ze šumavských tisícovek. Vypíná se nedaleko Modravy v první zóně Národního parku Šumava.

Nové ubytování

+ přidat
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst