Zámek Fryštát

Zámek Fryštát v Karviné - Fryštátě je Kulturní památkou České republiky. Zámecký objekt je přístupný veřejnosti, zaujímá dva prohlídkové okruhy otevřené v sezóně od března do října. A v Lottyhausu je umístěna pobočka Národní galerie Praha se stálou expozicí českého vrcholného uměleckého díla 19. a 20. století, která je otevřena celoročně.

Pohled do historie

Dnešní zámek stojí na místě bývalého dřevěného hradu, přibližně z počátku 14. století, kdy byl Fryštát povýšen na město. Hrad tehdy vlastnil rod Piastovců, který jej považoval za své druhé sídlo po těšínském hradu. Dřevěný hrad pak na začátku 16. století vyhořel a byl zde následně v roce 1511 vystavěn renesanční zámek. V té době vlastnil zámek Bedřich Kazimír Piast, který z Fryštátu vytvořil knížecí město, a zamýšlel rovněž vybudovat  z města hlavní sídlo fryštátského knížecí slezského. 

Po smrti Bedřicha Kazimíra se fryštátské panství změnilo na tzv. Status Minor, zámek obývali různí majitelé, z nichž nejvýznamnější byl irský hraběcí rod Taaf, který do těchto míst zanesl irské kulturní zvyklosti. Z bývalého zámeckého statku hrabat Taafů je dnes v provozu restaurace, hotel a konírna, známé pod názvem "Dvůr Olšiny".

O dnešní podobu zámku se zasloužil hraběcí rod Larisch-Mönnichů, po roce 1792 se zámek přestavoval v empírovém slohu, s přilehlým kostelem byl spojen do jednoho celku a k zámku byla přistavěna budova Lottyhausu. V roce 1804 tu vznikl i rozsáhlý okrasný park s jezírkem a s konírnou. 

Zámek je dnes přístupný veřejnosti

V roce 1945 byl zámek i s parkem majitelům z rodu Larisch-Mönnich zkonfiskován a připadl československému státu. Nejprve zde sídlilo OKD (Ostravsko-karvinské doly), pak tu byl zřízen Městský národní výbor Karviná a po roce 1989 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 1994 je přístupný veřejnosti a od roku 1997 i budova Lottyhausu.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Deštivo
14°C
6°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1013.3hPa
Vítr: 2m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
14°C
7°C
Čtvrtek
22.4.2021
Polojasno
7°C
4°C
Pátek
23.4.2021
Polojasno
10°C
2°C
Sobota
24.4.2021
Zataženo
10°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Karviná 
Web: Zámek Fryštát

Místa v okolí

Karviná - Karviná je okresní město na severovýchodě Moravskoslezského kraje. Leží na pravém břehu řeky Olše, asi 18 km východně od Ostravy. Město má přibližně 62 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 1km
Workout park Karviná - 22. listopadu 2014 bylo slavnostně otevřeno Workout hřiště v Karviné, v areálu lesoparku Dubina.
Vzdálenost: 2km
Petrovice u Karviné - Petrovice u Karviné patří k obcím s největším počtem obyvatel, které ještě nebyly prohlášeny za město. Žije zde dokonce necelých 6 tisíc obyvatel. Zvýšení počtu obyvatel způsobila na počátku 20. století především výstavba železnice a chemické továrny na výrobu jedlé sody.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.