Zámek Fryštát

Zámek Fryštát v Karviné - Fryštátě je Kulturní památkou České republiky. Zámecký objekt je přístupný veřejnosti, zaujímá dva prohlídkové okruhy otevřené v sezóně od března do října. A v Lottyhausu je umístěna pobočka Národní galerie Praha se stálou expozicí českého vrcholného uměleckého díla 19. a 20. století, která je otevřena celoročně.

Pohled do historie

Dnešní zámek stojí na místě bývalého dřevěného hradu, přibližně z počátku 14. století, kdy byl Fryštát povýšen na město. Hrad tehdy vlastnil rod Piastovců, který jej považoval za své druhé sídlo po těšínském hradu. Dřevěný hrad pak na začátku 16. století vyhořel a byl zde následně v roce 1511 vystavěn renesanční zámek. V té době vlastnil zámek Bedřich Kazimír Piast, který z Fryštátu vytvořil knížecí město, a zamýšlel rovněž vybudovat  z města hlavní sídlo fryštátského knížecí slezského. 

Po smrti Bedřicha Kazimíra se fryštátské panství změnilo na tzv. Status Minor, zámek obývali různí majitelé, z nichž nejvýznamnější byl irský hraběcí rod Taaf, který do těchto míst zanesl irské kulturní zvyklosti. Z bývalého zámeckého statku hrabat Taafů je dnes v provozu restaurace, hotel a konírna, známé pod názvem "Dvůr Olšiny".

O dnešní podobu zámku se zasloužil hraběcí rod Larisch-Mönnichů, po roce 1792 se zámek přestavoval v empírovém slohu, s přilehlým kostelem byl spojen do jednoho celku a k zámku byla přistavěna budova Lottyhausu. V roce 1804 tu vznikl i rozsáhlý okrasný park s jezírkem a s konírnou. 

Zámek je dnes přístupný veřejnosti

V roce 1945 byl zámek i s parkem majitelům z rodu Larisch-Mönnich zkonfiskován a připadl československému státu. Nejprve zde sídlilo OKD (Ostravsko-karvinské doly), pak tu byl zřízen Městský národní výbor Karviná a po roce 1989 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 1994 je přístupný veřejnosti a od roku 1997 i budova Lottyhausu.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Karviná 
Web: Zámek Fryštát

Místa v okolí

Karviná - Karviná je okresní město na severovýchodě Moravskoslezského kraje. Leží na pravém břehu řeky Olše, asi 18 km východně od Ostravy. Město má přibližně 62 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 1km
Workout park Karviná - 22. listopadu 2014 bylo slavnostně otevřeno Workout hřiště v Karviné, v areálu lesoparku Dubina.
Vzdálenost: 2km
Petrovice u Karviné - Petrovice u Karviné patří k obcím s největším počtem obyvatel, které ještě nebyly prohlášeny za město. Žije zde dokonce necelých 6 tisíc obyvatel. Zvýšení počtu obyvatel způsobila na počátku 20. století především výstavba železnice a chemické továrny na výrobu jedlé sody.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.