Hrad Cornštejn

Rozsáhlá a mohutná zřícenina na ostrohu nad Vranovskou přehradou v Bítovské zátoce; představuje vynikající ukázku fortifikační architektury období pozdní gotiky. Cornštejn se nachází ca 8 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí, v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.

Výstavba hradu

Hrad Cornštejn (Zornstein) zaujímá strategickou pozici západní strany kopcovitého výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí, poblíž místa dřívějšího pravěkého hradiště. Jeho jméno je nejspíše odvozeno z německého Zorn (hněv) a Stein (kámen); tento název měl vyjadřovat sílu a pevnost hradu. Cornštejn byl vystavěn v první polovině 14. století společně s hradem Frejštejnem jako královská pevnost na posílení hradu Bítova a představoval strategický opěrný bod jižní moravské hranice českého státu. Cornštejn dal vybudovat Raimund z Lichtenburka se souhlasem krále Jana Lucemburského. Poprvé se hrad připomíná v listině markraběte Karla z 31. května 1343, kterou markrabě dovoluje Smilovi, Čeňkovi a Janovi z Lichtenburka rozdělit jejich léno - hrady Bítov a Cornštejn - na tři díly.

Historie Cornštejnu od 15. století do současnosti

V polovině 14. století vznikl o hrad spor mezi Lichtenburky a pány z Hradce, nicméně k r. 1363 se Lichtenburkové opět uvádějí jako držitelé sídla. Tehdy byl Cornštejn podstatně rozšířen, zejména o předhradí; došlo i ke zdokonalení hradního paláce. R. 1422 hrad údajně padl do rukou husitů. Po husitských válkách přistavěli Lichtenburkové k severní straně nový palác se sálem ve druhém patře. Od r. 1460 držel Cornštejn Hynek Bítovský z Lichtenburka, který odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a podporován papežem Piem II. zahájil v r. 1463 otevřenou vzpouru. Proto Cornštejn r. 1464 oblehlo vojsko moravských stavů pod vedením Jindřicha Krajíře z Krajku a Oldřicha Mládence z Miličína. Obranu hradu vedl rytíř Jan Šarovec. Obléhání se stalo politickou událostí evropského významu, neboť vzpurný Lichtenburk měl zastánce v samotném papeži. Posádka Cornštejna odolávala neuvěřitelných deset měsíců, ale nakonec byla v polovině r. 1465 kvůli nedostatku zásob přinucena ke kapitulaci. Dobytý hrad král Jiří z Poděbrad Lichtenburkům zkonfiskoval a lénem udělil Jindřichu Krajířovi z Krajku. Jeho syn Wolfgang Krajíř z Krajku při opravách změnil dispozici Cornštejna. Zbořil starou věž, k severnímu paláci přistavěl kapli a schodiště, pro pohodlí majitelů upravil a rozšířil jižní palác. Zdokonalování vojenské techniky, zejména zavedení děl, si vynutilo stavbu bašt - především na jižní, nejsnadněji přístupné straně. Cornštejn se tak stal mohutnou pevností a nakrátko se ještě vrátil do rukou Lichtenburků. Za jejich panství byly v r. 1542 - v souvislosti s tureckým nebezpečím – fortifikace hradu naposledy zesíleny. Krátce poté, r. 1576, změnil Cornštejn majitele a připojením k Bítovu zaniká potřeba jeho další údržby. V r. 1612 se hrad uvádí již jako pustý. Coby součást bítovského panství přecházel Cornštejn postupně do vlastnictví Jankovských z Vlašimi (r. 1617), hrabat z Daunu (r. 1788), počátkem 20. století zdědili panství Haugvicové. R. 1906 je prodali Janu Ladislavovi Zamoyskému, který Cornštejn postoupil knížeti Františkovi Radzivillovi. V r. 1912 získává panství Jiří Haas z Hasenfelsu mladší, jemuž zůstalo až do zestátnění po druhé světové válce.

Hrad Cornštejn dnes

Nynější podoba hradu je výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce, provedené v 70. letech 20. století. Díky této památkové obnově se dnes objekt nachází v relativně dobrém stavu. Zachovala se rozsáhlá zřícenina s několika branami, sklepními prostorami, baštou na jižní straně s předsunutou věží, studnou a cisternou na dešťovou vodu. Hrad návštěvníka upoutá zejména svým impozantním opevněním, vzniklým za Krajířů. V letních měsících ožívá zřícenina mnoha kulturními akcemi. Popularitě Cornštejna též výrazně napomáhá jeho lokalizace v dnešní turisticky a rekreačně mimořádně atraktivní oblasti Vranovské přehrady s nedalekými hrady či zámky (Bítov, Frejštejn, Uherčice, Vranov).

 

Přechodný úkryt a zimoviště letounů

Na hradě zimu tráví nejčastěji netopýři černí, pravidelně pak také několik netopýrů dlouhouchých a ušatých. Zřícenina je významným místem pro letní loveckou aktivitu letounů a především je využívána na podzim, v období tzv. swarmingu. Tehdy se sem slétají desítky netopýrů několika druhů, samci se setkávají se samicemi a dochází k páření. Hojně bývá kromě výše uvedených druhů zastižen také netopýr rezavý a vrápenci malí, kteří se pravidelně vyskytují na nedalekých zámcích ve Vranově nad Dyjí a Uherčicích. Návštěvníci hradu se od sezóny 2017 mohou o zdejších nočních lovcích dozvědět více z výkladu průvodců a také z pracovních listů (k dispozici na hradě nebo na http://napude.sousednetopyr.cz/hrajte-si-s-netopyry/). V některých letech se tu koncem léta koná akce pro širokou veřejnost, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry.

 

Otevírací doba

  • 27. květen až 28. září - pondělí až neděle - 9:00 - 17:00, poslední prohlídka 16:00

Vstupné

  • plné - 120 Kč
  • snížené - 70 Kč
  • vstupné 2 + 3 350 Kč
  • děti do 6 let - zdarma

Přijímáme slevy na Rodinné pasy, Senior pasy. Přijímáme platby v hotovosti i platby kartou. Vstup možný s průvodcem i BEZ.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bítov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.