Zámek Žamberk

Zámek Žamberk je renesanční klenot s barokními úpravami a s rozsáhlým anglickým parkem, který plynule navazuje na zámeckou oboru. Areál zámku zaujímá prostor jihovýchodní části města.

Renesance, baroko, rokoko, secese

Zámek Žamberk pochází z konce 16. století, byl vystavěn jako renesanční čtyřkřídlá budova se vstupním průčelím, které netradičně směřovalo k severu. Vnitřní nádvoří rozdělilo spojovací křídlo na dva menší celky, bylo tvořeno renesančními arkádami a omítky v té době byly zdobeny typickými psaníčkovými sgrafity. Zámek nechal vystavět Mikuláš Bubna z Litic. Rod Bubnů vlastnil žamberské panství více než 200 let.

V letech 1653 – 1711 prodělal zámek rozsáhlou modernizaci do barokní podoby. Zahrnovala převážně změnu interiérů a prostor nádvoří. Počátek 19. století přinesl změnu vzhledu zámku do podoby tehdy moderního rokoka, tato přestavba probíhala již na podnět nového vlastníka zámku Veriana Alfreda hraběte Windischgrätz. V roce 1814 se podařilo zvelebit anglický park, byl doplněn o některé exotické dřeviny, byla vystavěna nová kašna se slunečními hodinami a empírový pavilon.

Posledními šlechtici, kteří zámek vlastnili, byli Parishové, ti zde sídlili až do roku 1948, kdy byl zámek zestátněn. V letech 1881 – 1925 do úprav vzhledu zámku promluvila secese.

Secesní vzhled si žamberský zámek uchoval dodnes, byly upraveny téměř všechny interiéry, budova získala novou fasádu a změny vzhledu se nevyhnuly ani druhému zámeckému nádvoří. Jihovýchodní stranu zámku vyzdobil secesní vstupní portál.

Střední škola obchodu, řemesel a služeb na zámku Žamberk

V letech 1948 -1990 byl zámecký objekt ve vlastnictví státu. Necitlivý stavební zásah zámek zaznamenal v letech 1987 – 1990, kdy se na západní straně druhého nádvoří u vstupu do zámeckého parku stavěla montovaná budova domova mládeže. Po roce 1990 byl zámek navrácen v restituci baronu Parishovi, včetně jeho rodového majetku. V roce 2004 se Rada Pardubického kraje s baronem Parishem dohodla na odkoupení zámeckého areálu pro potřeby školství. Dnes je zámek Žamberk veřejnosti nepřístupný, stal se sídlem Střední školy obchodu, řemesel a služeb.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žamberk 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Dlouhoňovice - Zimní areál Dlouhoňovice se nachází v Orlických horách poblíž města Česká Třebová. Ski areál je bohatě vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Arnoltice - Větrný mlýn holandského typu v Arnolticích pochází z roku 1830. Svému původnímu účelu sloužil 47 let a poté byl přebudován pro obytné účely.
Větrný mlýn Janov - Větrný mlýn Janov pravděpodobně pochází z roku 1844.
Větrný mlýn Růžová - Větrný mlýn holandského typu v obci Růžová pochází z roku 1864.
Větrný mlýn Světlík - Větrný mlýn Světlík holandského typu vlastní soukromý majitel a není tudíž přístupný veřejnosti.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz