Zámek Žamberk

Zámek Žamberk je renesanční klenot s barokními úpravami a s rozsáhlým anglickým parkem, který plynule navazuje na zámeckou oboru. Areál zámku zaujímá prostor jihovýchodní části města.

Renesance, baroko, rokoko, secese

Zámek Žamberk pochází z konce 16. století, byl vystavěn jako renesanční čtyřkřídlá budova se vstupním průčelím, které netradičně směřovalo k severu. Vnitřní nádvoří rozdělilo spojovací křídlo na dva menší celky, bylo tvořeno renesančními arkádami a omítky v té době byly zdobeny typickými psaníčkovými sgrafity. Zámek nechal vystavět Mikuláš Bubna z Litic. Rod Bubnů vlastnil žamberské panství více než 200 let.

V letech 1653 – 1711 prodělal zámek rozsáhlou modernizaci do barokní podoby. Zahrnovala převážně změnu interiérů a prostor nádvoří. Počátek 19. století přinesl změnu vzhledu zámku do podoby tehdy moderního rokoka, tato přestavba probíhala již na podnět nového vlastníka zámku Veriana Alfreda hraběte Windischgrätz. V roce 1814 se podařilo zvelebit anglický park, byl doplněn o některé exotické dřeviny, byla vystavěna nová kašna se slunečními hodinami a empírový pavilon.

Posledními šlechtici, kteří zámek vlastnili, byli Parishové, ti zde sídlili až do roku 1948, kdy byl zámek zestátněn. V letech 1881 – 1925 do úprav vzhledu zámku promluvila secese.

Secesní vzhled si žamberský zámek uchoval dodnes, byly upraveny téměř všechny interiéry, budova získala novou fasádu a změny vzhledu se nevyhnuly ani druhému zámeckému nádvoří. Jihovýchodní stranu zámku vyzdobil secesní vstupní portál.

Střední škola obchodu, řemesel a služeb na zámku Žamberk

V letech 1948 -1990 byl zámecký objekt ve vlastnictví státu. Necitlivý stavební zásah zámek zaznamenal v letech 1987 – 1990, kdy se na západní straně druhého nádvoří u vstupu do zámeckého parku stavěla montovaná budova domova mládeže. Po roce 1990 byl zámek navrácen v restituci baronu Parishovi, včetně jeho rodového majetku. V roce 2004 se Rada Pardubického kraje s baronem Parishem dohodla na odkoupení zámeckého areálu pro potřeby školství. Dnes je zámek Žamberk veřejnosti nepřístupný, stal se sídlem Střední školy obchodu, řemesel a služeb.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žamberk 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Dlouhoňovice - Zimní areál Dlouhoňovice se nachází v Orlických horách poblíž města Česká Třebová. Ski areál je bohatě vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.