Zámek Žamberk

Zámek Žamberk je renesanční klenot s barokními úpravami a s rozsáhlým anglickým parkem, který plynule navazuje na zámeckou oboru. Areál zámku zaujímá prostor jihovýchodní části města.

Renesance, baroko, rokoko, secese

Zámek Žamberk pochází z konce 16. století, byl vystavěn jako renesanční čtyřkřídlá budova se vstupním průčelím, které netradičně směřovalo k severu. Vnitřní nádvoří rozdělilo spojovací křídlo na dva menší celky, bylo tvořeno renesančními arkádami a omítky v té době byly zdobeny typickými psaníčkovými sgrafity. Zámek nechal vystavět Mikuláš Bubna z Litic. Rod Bubnů vlastnil žamberské panství více než 200 let.

V letech 1653 – 1711 prodělal zámek rozsáhlou modernizaci do barokní podoby. Zahrnovala převážně změnu interiérů a prostor nádvoří. Počátek 19. století přinesl změnu vzhledu zámku do podoby tehdy moderního rokoka, tato přestavba probíhala již na podnět nového vlastníka zámku Veriana Alfreda hraběte Windischgrätz. V roce 1814 se podařilo zvelebit anglický park, byl doplněn o některé exotické dřeviny, byla vystavěna nová kašna se slunečními hodinami a empírový pavilon.

Posledními šlechtici, kteří zámek vlastnili, byli Parishové, ti zde sídlili až do roku 1948, kdy byl zámek zestátněn. V letech 1881 – 1925 do úprav vzhledu zámku promluvila secese.

Secesní vzhled si žamberský zámek uchoval dodnes, byly upraveny téměř všechny interiéry, budova získala novou fasádu a změny vzhledu se nevyhnuly ani druhému zámeckému nádvoří. Jihovýchodní stranu zámku vyzdobil secesní vstupní portál.

Střední škola obchodu, řemesel a služeb na zámku Žamberk

V letech 1948 -1990 byl zámecký objekt ve vlastnictví státu. Necitlivý stavební zásah zámek zaznamenal v letech 1987 – 1990, kdy se na západní straně druhého nádvoří u vstupu do zámeckého parku stavěla montovaná budova domova mládeže. Po roce 1990 byl zámek navrácen v restituci baronu Parishovi, včetně jeho rodového majetku. V roce 2004 se Rada Pardubického kraje s baronem Parishem dohodla na odkoupení zámeckého areálu pro potřeby školství. Dnes je zámek Žamberk veřejnosti nepřístupný, stal se sídlem Střední školy obchodu, řemesel a služeb.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žamberk 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Dlouhoňovice - Zimní areál Dlouhoňovice se nachází v Orlických horách poblíž města Česká Třebová. Ski areál je bohatě vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.