Česká republika - Hrady a zámky
celá ČRZámek Kačina
- Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách.
Zámek Letovice
- Monumentální komplex zámeckých budov trůní nad stejnojmenným městem a jako dominanta spoluvytváří jeho typickou scenérii. V minulosti sídlo pánů z Ronova, Boskovic a z Hardeka se nachází severně od Blanska v Jihomoravském kraji. Původně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek, jenž byl koncem 17. století upraven barokně, později též empírově a novogoticky. Účelové využívání a opomíjení jeho údržby ve druhé polovině 20. století učinilo ze zámku téměř ruinu. V restituci byl vrácen hraběti Kálnokymu, který uvedený objekt prodal dnešnímu majiteli B. Vavříčkovi; ten ho intenzivně rekonstruuje a opravuje. Za r. 2008 vyhrál zámek soutěž O nejlépe opravenou památku JM kraje.
Zámek Duchcov
- Původně renesanční zámek z konce 16. století, do r. 1707 rozšířen barokně a počátkem 19. století upraven klasicistně. Tento architektonický skvost severních Čech, téměř po tři staletí rezidence významného rodu Valdštejnů, tvoří dominantu stejnojmenného města, situovaného asi 8 km jihozápadně od Teplic v Ústeckém kraji. Zámek uchovává mj. znamenitá díla barokního malířství a jedinečné exponáty nábytkářského umění. Z pobytů řady slavných osobností je nejznámější působení legendárního italského dobrodruha G. G. Casanovy, jenž na Duchcově strávil podzim svého života. Na výzdobě zámku, ke kterému přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada, se podílela esa barokního umění – např. M. B. Braun či V. V. Reiner.
Zámek Vizovice
- Pozdně barokní zámek z poloviny 18. století patří k nejvýznamnějším ukázkám francouzsky orientované architektury předního stavitele F. A. Grimma. Vizovická pamětihodnost stojí v centru stejnojmenného valašského městečka, asi 15 km východně od Zlína ve Zlínském kraji, a prezentuje se bohatě vybavenými barokními a klasicistními interiéry s významnou sbírkou obrazů a grafik. Zámek představuje typické komfortní šlechtické sídlo ve stylu Ludvíka XVI., charakteristické pro druhou polovinu 18. století. Rezidenci obklopuje francouzský a anglický park s plastikami O. Schweigela.
Vlašský dvůr
- Vlašský dvůr byl postaven na konci 13. století na okraji strmého svahu nad levým břehem potoka Vrchlice na jižním okraji tehdy zrovna vznikajícího města Kutná Hora.
Letohrádek Hvězda
- Dvoupatrový letohrádek na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy, díky němuž získal své jméno, patří do skupiny tzv. filosofických staveb a uvnitř vyniká bohatou štukovou výzdobou.
Státní hrad a zámek Český Krumlov
- Mohutný komplex renesančního zámku Rožmberků, původně gotický hrad přestavěný barokně a upravený rokokově. Český Krumlov je jedním z nejnavštěvovanějších hradních a zámeckých komplexů v České republice a spolu s ním i celá historická část tohoto překrásného okresního města, klenotu na řece Vltavě. Český Krumlov dobře znají i vodáci, splouvající Vltavu z Vyššího Brodu.
Zámek Průhonice
- Průhonický zámek s rozsáhlým parkem je jednou z nejnavštěvovanějších historických a přírodních památek v okolí Prahy.
Zámek Kunštát na Moravě
- Nejstarší dochované kamenné šlechtické sídlo na Moravě a svým architektonickým vývojem i svou historií (zejména v 15. století) velmi významný zámek. Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, úzce spjaté s osobou krále Jiřího z Poděbrad, se tyčí na ploché výšině nad stejnojmenným městečkem na východním okraji Českomoravské vrchoviny, asi 20 km severozápadně od Blanska (Jihomoravský kraj). Renesanční, později barokně a klasicistně upravený zámek s pozůstatky hradu ze 13. století tak podává svědectví o stavebním vývoji šlechtického sídla od doby pozdně románského slohu až po klasicismus. Součástí anglického parku s romantickými objekty je též unikátní psí hřbitov.
Zámek Kynžvart
- Původně barokní zámek z konce 17. století, v l. 1821-1839 přestavěný na honosné letní sídlo známého rakouského kancléře Metternicha, se nachází cca 1 km jižně od města Lázně Kynžvart a 7 km severozápadně od Mariánských Lázní na Chebsku. Zámek, překračující svým významem hranice ČR, je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu, resp. empíru, citlivě zakomponované do rozlehlého přírodně - krajinářského parku. R. 2000 byla po 24 letech dokončena rozsáhlá a nákladná rekonstrukce zejména interiérů; ty se mj. prezentují cennými sbírkami a proslulou metternichovskou knihovnou.
Zámek Lemberk
- Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, přestavěný v 16. století na renesanční zámek a posléze v 17. století upravený barokně, nejvíce proslul jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka. Dnešní malebný zámek s dochovanými architektonickými památkami čtyř stavebních slohů se tyčí na strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, asi 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Na Lemberku se pořádají také výstavy, koncerty a divadelní představení, v kapli probíhají svatby a mše. V blízkosti zámku, opředeném řadou pověstí a záhad, najdeme mj. i barokní zahradu a tzv. Zdislavinu studánku.
Zámek Litomyšl
- Reprezentační zámek se sgrafitovou výzdobou, postavený ve druhé polovině 16. století pány z Pernštejna na místě staršího hradu a biskupství, patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v ČR. Město se zámkem najdeme v Pardubickém kraji, vzdušnou čarou asi 20 km severozápadně od Svitav, na hlavním silničním tahu Hradec Králové - Brno. Pro svou architektonickou jedinečnost a jako skvělá ukázka středoevropské šlechtické rezidence z období renesance figuruje litomyšlská pamětihodnost od r. 1999 na seznamu Světového dědictví UNESCO. 2. 3. 1824 se v zámeckém pivovaru narodil český národní skladatel Bedřich Smetana. Nejhodnotnějším interiérem je pozdně barokní zámecké divadlo z konce 18. století. Zámek bývá každoročně pořadatelem Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Zámek Zákupy
- Státní zámek Zákupy se nachází ve stejnojmenném městu Zákupy asi osm kilometrů od České Lípy. Renesanční zámek spravuje Národní památkový úřad.
Zámek Rychnov nad Kněžnou
- Raně barokní zámek postavený v l. 1676-1690, po r. 1713 velkolepě upravený a rozšířený - patrně podle návrhu slavného Jana Santiniho. Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice představuje tato rezidence jeden z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Zámek, jehož zakladateli a historicky jedinými majiteli jsou Kolovratové, zaujímá část návrší nad řekou Kněžnou ve stejnojmenném městě, které leží asi 32 km východně od Hradce Králové. Rychnovská pamětihodnost se zejména prezentuje mimořádně hodnotnou kolovratskou rodovou sbírkou obrazů se skvosty českého a světového malířství, pozoruhodný je i třetí největší zvon v ČR zvaný Kryštof, zavěšený ve zvonici u kostela. Část zámku slouží expozicím Muzea Orlických hor a Orlické galerii, na zámku se také každoročně koná divadelní a hudební festival Poláčkovo léto.
Zámek Lány
- Zámek Lány se nachází v okrese Kladno, na severním okraji rozsáhlé Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Součástí celého komplexu je zámek, anglický park, rybník Bahňák, Lánská obora a velký palmový skleník. Od roku 1921 je zámecký areál majetkem státu a od roku 1989 i oficiálním sídlem prezidentů České republiky. Je rovněž chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Zámek Líšno
- Zámek Líšno se nachází ve stejnojmenné části obce Bystřice. Je obklopen zámeckým parkem. V současné době má zámek nového majitele. Zámek je nyní již po rekonstrukci a je možné si jej pronajmout, například na svatební oslavu.
Arcibiskupský palác v Olomouci
- V současné době je veřejnosti zpřístupněn jeden prohlídkový okruh, který zahrnuje HISTORICKÉ REPREZENTAČNÍ SÁLY ARCIBISKUPSKÉHO PALÁCE situované v prvním patře západního křídla.
Vodní zámek Blatná
- Vodní zámek Blatná se nachází asi 95 kilometrů směrem na jih od Prahy. Uprostřed bažin byl postaven blatný hrad, o němž první písemná zmínka pochází z roku 1235.
Zámek Jánský Vrch
- Rozlehlý barokní zámek Jánský Vrch, jediný zpřístupněný památkový objekt okresu Jeseník, se tyčí na skalnatém ostrohu nad městem Javorník, v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje při hranicích s Polskem. V minulosti majetek a letní sídlo vratislavských biskupů, původně gotický hrad patrně již ze 13. století, přestavěný během 16. - 18. století na zámek, v sobě zahrnuje různá slohová období dokumentující jeho postupný stavební vývoj od gotiky přes renesanci až k baroku. Velmi hodnotný památkový objekt z něj činí též bohatě vybavené historické interiéry s cennými sbírkami, z nichž vyniká jedinečná kolekce dýmek (největší svého druhu v ČR). Na zámku v minulosti působil významný hudební skladatel Karl Ditters z Dittersdorfu. Plynové osvětlení, instalované již r. 1906, představuje unikátní technicko-uměleckou památku evropského významu.
Zámek Mikulov
- Jeden z nejmalebnějších moravských zámků trůní na výrazném vápencovém útesu zvaném Zámecký vrch v bezprostřední blízkosti centra města Mikulova, jež se nachází při hranicích s Rakouskem, v působivé vinařské krajině pod Pálavou na Břeclavsku. Původně románský, později gotický hrad ze 13., respektive 14. století byl v 16. a 17. století přestavěný na renesanční zámek; po požáru v r. 1719 následovala barokní úprava. Dějiště významných mírových jednání za účasti politických celebrit (mj. Napoleon, Vilém I., Bismarck). Na sklonku 2. světové války zámek vyhořel do základů, v l. 1947-1960 byl nákladně obnoven do dnešní podoby. Někdejší rezidence mocných rodů Lichtenštejnů a Ditrichštejnů představuje (spolu se Svatým kopečkem) hlavní dominantu Mikulova a významně tak dotváří jeho nezaměnitelný a typický kolorit. Raritou evropského významu je obří renesanční vinný sud o objemu 1014 hl, uložený v zámeckých sklepích.