Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

Hrad byl vystavěn na přání Přemysla Otakara II. ve druhé polovině 13. století. Založil ho rod Drslaviců. Jeho původní funkce byla ochranná. Měl totiž sloužit k ochraně důležité obchodní cesty, která procházela Všerubským průsmykem. V 15. století ho vlastnili páni z Janovic, kteří vedli stálé pohraniční války s německými sousedy. Hrad výrazně opevnili a rozšířili. V té době hrad dokonce odolal i proslulé síle husitských vojsk.

Dobyt tak byl až v roce 1620, a to lstí. Obléhatelé hradu bubnovali tak hlasitě, že se obránci v domnění, že nepřítel je velmi silný, raději vzdali. Hrad tak unikl poboření. V průběhu třicetileté války došlo k opakovaným a tuhým bojům o Rýzmberk, hrad nakonec neunikl vypálení Švédy v roce 1641. Následně byl v roce 1655 pobořen. Od roku 1676 je uváděn jako zcela pustý a zřícený.

Na hrad se vrací život teprve v průběhu romantismu v 19. století. V letech 1847 - 1848 nechali koutští Stadionové na Rýzmberku vystavět rozhlednu, hospodu a krytý taneční parket. V letech 1935 - 1936 byl vybudován hradní amfiteátr, který je v letních měsících využíván ke kulturním účelům.

Do hradních zřícenin umístila část děje svého románu Consuela známá francouzská spisovatelka G. Sandová.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 20.1.2021
Zataženo
5°C
3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1009.1hPa
Vítr: 3m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 21.1.
Polojasno
7°C
4°C
Pátek
22.1.2021
Skoro jasno
6°C
0°C
Sobota
23.1.2021
Zataženo
3°C
-2°C
Neděle
24.1.2021
Polojasno
1°C
-6°C

Kontakt

Adresa:
Kdyně 

Místa v okolí

Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 1km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.