Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

Hrad byl vystavěn na přání Přemysla Otakara II. ve druhé polovině 13. století. Založil ho rod Drslaviců. Jeho původní funkce byla ochranná. Měl totiž sloužit k ochraně důležité obchodní cesty, která procházela Všerubským průsmykem. V 15. století ho vlastnili páni z Janovic, kteří vedli stálé pohraniční války s německými sousedy. Hrad výrazně opevnili a rozšířili. V té době hrad dokonce odolal i proslulé síle husitských vojsk.

Dobyt tak byl až v roce 1620, a to lstí. Obléhatelé hradu bubnovali tak hlasitě, že se obránci v domnění, že nepřítel je velmi silný, raději vzdali. Hrad tak unikl poboření. V průběhu třicetileté války došlo k opakovaným a tuhým bojům o Rýzmberk, hrad nakonec neunikl vypálení Švédy v roce 1641. Následně byl v roce 1655 pobořen. Od roku 1676 je uváděn jako zcela pustý a zřícený.

Na hrad se vrací život teprve v průběhu romantismu v 19. století. V letech 1847 - 1848 nechali koutští Stadionové na Rýzmberku vystavět rozhlednu, hospodu a krytý taneční parket. V letech 1935 - 1936 byl vybudován hradní amfiteátr, který je v letních měsících využíván ke kulturním účelům.

Do hradních zřícenin umístila část děje svého románu Consuela známá francouzská spisovatelka G. Sandová.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.10.2020
Polojasno
11°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.7hPa
Vítr: 0.7m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Středa 21.10.
Polojasno
12°C
10°C
Čtvrtek
22.10.2020
Polojasno
19°C
12°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
14°C
12°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Kdyně 

Místa v okolí

Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 1km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.