Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

Hrad byl vystavěn na přání Přemysla Otakara II. ve druhé polovině 13. století. Založil ho rod Drslaviců. Jeho původní funkce byla ochranná. Měl totiž sloužit k ochraně důležité obchodní cesty, která procházela Všerubským průsmykem. V 15. století ho vlastnili páni z Janovic, kteří vedli stálé pohraniční války s německými sousedy. Hrad výrazně opevnili a rozšířili. V té době hrad dokonce odolal i proslulé síle husitských vojsk.

Dobyt tak byl až v roce 1620, a to lstí. Obléhatelé hradu bubnovali tak hlasitě, že se obránci v domnění, že nepřítel je velmi silný, raději vzdali. Hrad tak unikl poboření. V průběhu třicetileté války došlo k opakovaným a tuhým bojům o Rýzmberk, hrad nakonec neunikl vypálení Švédy v roce 1641. Následně byl v roce 1655 pobořen. Od roku 1676 je uváděn jako zcela pustý a zřícený.

Na hrad se vrací život teprve v průběhu romantismu v 19. století. V letech 1847 - 1848 nechali koutští Stadionové na Rýzmberku vystavět rozhlednu, hospodu a krytý taneční parket. V letech 1935 - 1936 byl vybudován hradní amfiteátr, který je v letních měsících využíván ke kulturním účelům.

Do hradních zřícenin umístila část děje svého románu Consuela známá francouzská spisovatelka G. Sandová.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Kdyně 

Místa v okolí

Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 1km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.