Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk (Obří hora) se nachází na vysokém zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

Hrad byl vystavěn na přání Přemysla Otakara II. ve druhé polovině 13. století. Založil ho rod Drslaviců. Jeho původní funkce byla ochranná. Měl totiž sloužit k ochraně důležité obchodní cesty, která procházela Všerubským průsmykem. V 15. století ho vlastnili páni z Janovic, kteří vedli stálé pohraniční války s německými sousedy. Hrad výrazně opevnili a rozšířili. V té době hrad dokonce odolal i proslulé síle husitských vojsk.

Dobyt tak byl až v roce 1620, a to lstí. Obléhatelé hradu bubnovali tak hlasitě, že se obránci v domnění, že nepřítel je velmi silný, raději vzdali. Hrad tak unikl poboření. V průběhu třicetileté války došlo k opakovaným a tuhým bojům o Rýzmberk, hrad nakonec neunikl vypálení Švédy v roce 1641. Následně byl v roce 1655 pobořen. Od roku 1676 je uváděn jako zcela pustý a zřícený.

Na hrad se vrací život teprve v průběhu romantismu v 19. století. V letech 1847 - 1848 nechali koutští Stadionové na Rýzmberku vystavět rozhlednu, hospodu a krytý taneční parket. V letech 1935 - 1936 byl vybudován hradní amfiteátr, který je v letních měsících využíván ke kulturním účelům.

Do hradních zřícenin umístila část děje svého románu Consuela známá francouzská spisovatelka G. Sandová.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 15.8.2020
Déšť
21°C
17°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1014hPa
Vítr: 1.8m/s
z severu
Zítra
Neděle 16.8.
Polojasno
23°C
16°C
Pondělí
17.8.2020
Polojasno
24°C
17°C
Úterý
18.8.2020
Zataženo
21°C
16°C
Středa
19.8.2020
Deštivo
23°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Kdyně 

Místa v okolí

Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 1km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vachatova rozhledna Nová Ves u Kdyně - Vachatova rozhledna byla postavena ze dřeva v roce 2012.
Rozhledna Šibeniční vrch - V roce 2010 vyrostla na stejnojmenném vrcholu stavba vyhlídkové věže s názvem Šibeniční vrch. Stojí zhruba dvacet metrů od pozůstatků základů poutního kostelíku Panny Marie Lurdské. 
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.