Zřícenina hradu Pušperk

Pušperk je zřícenina hradu v klatovském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad na Pušperské skále byl vystavěn v roce 1266 Jarošem ze Slivna a z Poděvous. Byl to středověký válečník, který se zúčastnil bitvy u Kressenbrunnu a bojoval po boku Přemysla Otakara II. Pod hradem vedla významná zemská cesta z Klatov do Horšovského Týna, která byla zároveň spojnicí Čech se Svatou říší římskou.

Dalšími majiteli hradu byli Hroznatovci a po nich páni z Ustupenic. Právě v době obývání hradu rytířem Hynkem z Ustupenic byl na počátku 15. století hrad obléhán a dobyt husitským vojskem, které podporovali klatovští měšťané. Zpustošený hrad později připadl králi Vladislavu Jagellonskému a ten jej odprodal Janu Zajícovi z Házmburka. Od něho koupil polovinu hradu Jiřík z Říčaan a druhou polovinu Jetřich z Čiremperka (manžel vdovy po Hynkovi z Ustupenic). Polovina hradu, kterou vlastnil Jiřík z Říčan, byla odprodána Břeňkovi z Ronšperka, který nechal hrad opravit, ale pro jeho spory na hranicích s Bavorskem jej klatovští měšťané znovu dobyli a pobořili. Hrad pak už jen chátral, jeho dalšími vlastníky byli Švihovští z Rýzmberka, kteří jej prodali v roce 1548 Albrechtu Nebílovskému z Drahobuze, a posledními majiteli byli Klenovští a Černínové z Chudenic. V 17. století se hrad uvádí již jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 25.10.2020
Skoro jasno
15°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1011hPa
Vítr: 1.2m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pondělí 26.10.
Déšť
11°C
7°C
Úterý
27.10.2020
Polojasno
8°C
5°C
Středa
28.10.2020
Zataženo
8°C
7°C
Čtvrtek
29.10.2020
Polojasno
9°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Poleň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vitčice - V roce 2001 byla postavena dřevěná, 8 metrů vysoká, rozhledna z trámové konstrukce s horní krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 6 metrů nad zemí. 
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.