Zřícenina hradu Pušperk

Pušperk je zřícenina hradu v klatovském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad na Pušperské skále byl vystavěn v roce 1266 Jarošem ze Slivna a z Poděvous. Byl to středověký válečník, který se zúčastnil bitvy u Kressenbrunnu a bojoval po boku Přemysla Otakara II. Pod hradem vedla významná zemská cesta z Klatov do Horšovského Týna, která byla zároveň spojnicí Čech se Svatou říší římskou.

Dalšími majiteli hradu byli Hroznatovci a po nich páni z Ustupenic. Právě v době obývání hradu rytířem Hynkem z Ustupenic byl na počátku 15. století hrad obléhán a dobyt husitským vojskem, které podporovali klatovští měšťané. Zpustošený hrad později připadl králi Vladislavu Jagellonskému a ten jej odprodal Janu Zajícovi z Házmburka. Od něho koupil polovinu hradu Jiřík z Říčaan a druhou polovinu Jetřich z Čiremperka (manžel vdovy po Hynkovi z Ustupenic). Polovina hradu, kterou vlastnil Jiřík z Říčan, byla odprodána Břeňkovi z Ronšperka, který nechal hrad opravit, ale pro jeho spory na hranicích s Bavorskem jej klatovští měšťané znovu dobyli a pobořili. Hrad pak už jen chátral, jeho dalšími vlastníky byli Švihovští z Rýzmberka, kteří jej prodali v roce 1548 Albrechtu Nebílovskému z Drahobuze, a posledními majiteli byli Klenovští a Černínové z Chudenic. V 17. století se hrad uvádí již jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Poleň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.