Zřícenina hradu Pušperk

Pušperk je zřícenina hradu v klatovském okrese. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Kamenný hrad na Pušperské skále byl vystavěn v roce 1266 Jarošem ze Slivna a z Poděvous. Byl to středověký válečník, který se zúčastnil bitvy u Kressenbrunnu a bojoval po boku Přemysla Otakara II. Pod hradem vedla významná zemská cesta z Klatov do Horšovského Týna, která byla zároveň spojnicí Čech se Svatou říší římskou.

Dalšími majiteli hradu byli Hroznatovci a po nich páni z Ustupenic. Právě v době obývání hradu rytířem Hynkem z Ustupenic byl na počátku 15. století hrad obléhán a dobyt husitským vojskem, které podporovali klatovští měšťané. Zpustošený hrad později připadl králi Vladislavu Jagellonskému a ten jej odprodal Janu Zajícovi z Házmburka. Od něho koupil polovinu hradu Jiřík z Říčaan a druhou polovinu Jetřich z Čiremperka (manžel vdovy po Hynkovi z Ustupenic). Polovina hradu, kterou vlastnil Jiřík z Říčan, byla odprodána Břeňkovi z Ronšperka, který nechal hrad opravit, ale pro jeho spory na hranicích s Bavorskem jej klatovští měšťané znovu dobyli a pobořili. Hrad pak už jen chátral, jeho dalšími vlastníky byli Švihovští z Rýzmberka, kteří jej prodali v roce 1548 Albrechtu Nebílovskému z Drahobuze, a posledními majiteli byli Klenovští a Černínové z Chudenic. V 17. století se hrad uvádí již jako opuštěný a zpustlý.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Poleň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.