Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Kamenná stavba obytné pevnosti vznikla na počátku 14. století. V roce 1379 byli jejími vlastníky Janovští z Janovic. Tento šlechtický rod držel hrad Pajrek až do roku 1512. V průběhu husitského revolučního hnutí jej obýval Jan Javorský z Janovic, který byl stoupencem vojsk Jana Žižky z Trocnova. V roce 1432 však uzavřel smír s Oldřichem z Košumberka a později se přidal na stranu katolických věřících.

Zhruba v polovině 15. století byl majitelem hradu Racek z Janovic, který byl nakloněn králi Jiřímu z Poděbrad. Racek podnikal výbojné vpády do Bavorska, ale v roce 1472 bavorská vojska hrad dobyla a vypálila. V té době byl jeho vlastníkem jistý Mikuláš z Běšin.

Poškozený objekt odkoupil v roce 1512 Jindřich Košumberský z Vřesovic, nechal jej rekonstruovat, ovšem patřil k loupeživým rytířům, kteří podnikali loupežná přepadení v blízkém okolí. V roce 1520 byl Jindřich zajat a na Pražském hradě veřejně sťat.

Poté král Ludvík Jagellonský hrad Pajrek daroval Albrechtu ze Šternberka jako léno, jenže vdova po popraveném Jindřichovi získala hrad věnem, takže jí byl nakonec přenechán. Jako dědictví byl pak odkázán jejím dvěma synům Podivínovi a Bohuslavovi a po jejich smrti i jejich sestře Evě.

Od roku 1547 hrad Pajrek odkoupil Jan Koc z Dobrše, ale jelikož sídlil v Bystřici nad Úhlavou, stavba postrádala údržbu a chátrala. Ke konci 16. století se uvádí již jako zpustlá zřícenina. V 18. století se z hradu lámal kámen na stavby obytných domů.

V roce 1887 byl Pajrek ve správě rodu Hohenzollernů, kteří zde prováděli alespoň částečné záchranné práce. Do dnešní doby se z něj však dochovaly pouze zbytky zdiva hradní věže a obytného paláce.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 25.5.2020
Deštivo
14°C
9°C
Srážky: 3.3mm
Tlak: 1028hPa
Vítr: 4m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Úterý 26.5.
Deštivo
14°C
9°C
Středa
27.5.2020
Skoro jasno
16°C
12°C
Čtvrtek
28.5.2020
Deštivo
13°C
9°C
Pátek
29.5.2020
Polojasno
15°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Nýrsko 

Místa v okolí

Nýrsko - Město Nýrsko je sídlem pro 5 tisíc obyvatel. Tímto malebným krajem v podhůří Šumavy vedla kdysi významná obchodní stezka z Čech do Bavorska a od roku 1895 se zde vyrábí brýle světoznámé značky Okula Nýrsko.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.