Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Kamenná stavba obytné pevnosti vznikla na počátku 14. století. V roce 1379 byli jejími vlastníky Janovští z Janovic. Tento šlechtický rod držel hrad Pajrek až do roku 1512. V průběhu husitského revolučního hnutí jej obýval Jan Javorský z Janovic, který byl stoupencem vojsk Jana Žižky z Trocnova. V roce 1432 však uzavřel smír s Oldřichem z Košumberka a později se přidal na stranu katolických věřících.

Zhruba v polovině 15. století byl majitelem hradu Racek z Janovic, který byl nakloněn králi Jiřímu z Poděbrad. Racek podnikal výbojné vpády do Bavorska, ale v roce 1472 bavorská vojska hrad dobyla a vypálila. V té době byl jeho vlastníkem jistý Mikuláš z Běšin.

Poškozený objekt odkoupil v roce 1512 Jindřich Košumberský z Vřesovic, nechal jej rekonstruovat, ovšem patřil k loupeživým rytířům, kteří podnikali loupežná přepadení v blízkém okolí. V roce 1520 byl Jindřich zajat a na Pražském hradě veřejně sťat.

Poté král Ludvík Jagellonský hrad Pajrek daroval Albrechtu ze Šternberka jako léno, jenže vdova po popraveném Jindřichovi získala hrad věnem, takže jí byl nakonec přenechán. Jako dědictví byl pak odkázán jejím dvěma synům Podivínovi a Bohuslavovi a po jejich smrti i jejich sestře Evě.

Od roku 1547 hrad Pajrek odkoupil Jan Koc z Dobrše, ale jelikož sídlil v Bystřici nad Úhlavou, stavba postrádala údržbu a chátrala. Ke konci 16. století se uvádí již jako zpustlá zřícenina. V 18. století se z hradu lámal kámen na stavby obytných domů.

V roce 1887 byl Pajrek ve správě rodu Hohenzollernů, kteří zde prováděli alespoň částečné záchranné práce. Do dnešní doby se z něj však dochovaly pouze zbytky zdiva hradní věže a obytného paláce.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nýrsko 

Místa v okolí

Nýrsko - Město Nýrsko je sídlem pro 5 tisíc obyvatel. Tímto malebným krajem v podhůří Šumavy vedla kdysi významná obchodní stezka z Čech do Bavorska a od roku 1895 se zde vyrábí brýle světoznámé značky Okula Nýrsko.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Most bývalé Polní dráhy - Ocelový most přes plavební kanál u Vltavy v Praze Bubenči, postavený v roce 1908, je v současné době technickou památkou.
Ozubnicová trať Tanvald - Harrachov - Z Tanvaldu do Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byla na počátku dvacátého století vybudována ozubnicová trať.
Lipová alej republiky Hlince - V roce 2018 byla vysázena lipová alej v katastru obce Hlince poblíž Berounky.
Břekové stromořadí - Alej jeřábů břeků nedaleko řeky Berounky je krásnou ozdobou.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.