Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Kamenná stavba obytné pevnosti vznikla na počátku 14. století. V roce 1379 byli jejími vlastníky Janovští z Janovic. Tento šlechtický rod držel hrad Pajrek až do roku 1512. V průběhu husitského revolučního hnutí jej obýval Jan Javorský z Janovic, který byl stoupencem vojsk Jana Žižky z Trocnova. V roce 1432 však uzavřel smír s Oldřichem z Košumberka a později se přidal na stranu katolických věřících.

Zhruba v polovině 15. století byl majitelem hradu Racek z Janovic, který byl nakloněn králi Jiřímu z Poděbrad. Racek podnikal výbojné vpády do Bavorska, ale v roce 1472 bavorská vojska hrad dobyla a vypálila. V té době byl jeho vlastníkem jistý Mikuláš z Běšin.

Poškozený objekt odkoupil v roce 1512 Jindřich Košumberský z Vřesovic, nechal jej rekonstruovat, ovšem patřil k loupeživým rytířům, kteří podnikali loupežná přepadení v blízkém okolí. V roce 1520 byl Jindřich zajat a na Pražském hradě veřejně sťat.

Poté král Ludvík Jagellonský hrad Pajrek daroval Albrechtu ze Šternberka jako léno, jenže vdova po popraveném Jindřichovi získala hrad věnem, takže jí byl nakonec přenechán. Jako dědictví byl pak odkázán jejím dvěma synům Podivínovi a Bohuslavovi a po jejich smrti i jejich sestře Evě.

Od roku 1547 hrad Pajrek odkoupil Jan Koc z Dobrše, ale jelikož sídlil v Bystřici nad Úhlavou, stavba postrádala údržbu a chátrala. Ke konci 16. století se uvádí již jako zpustlá zřícenina. V 18. století se z hradu lámal kámen na stavby obytných domů.

V roce 1887 byl Pajrek ve správě rodu Hohenzollernů, kteří zde prováděli alespoň částečné záchranné práce. Do dnešní doby se z něj však dochovaly pouze zbytky zdiva hradní věže a obytného paláce.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 26.2.2021
Deštivo
13°C
3°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1029.1hPa
Vítr: 3.6m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Sobota 27.2.
Polojasno
5°C
0°C
Neděle
28.2.2021
Jasno
6°C
0°C
Pondělí
1.3.2021
Jasno
10°C
1°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
11°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Nýrsko 

Místa v okolí

Nýrsko - Město Nýrsko je sídlem pro 5 tisíc obyvatel. Tímto malebným krajem v podhůří Šumavy vedla kdysi významná obchodní stezka z Čech do Bavorska a od roku 1895 se zde vyrábí brýle světoznámé značky Okula Nýrsko.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.