Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Kamenná stavba obytné pevnosti vznikla na počátku 14. století. V roce 1379 byli jejími vlastníky Janovští z Janovic. Tento šlechtický rod držel hrad Pajrek až do roku 1512. V průběhu husitského revolučního hnutí jej obýval Jan Javorský z Janovic, který byl stoupencem vojsk Jana Žižky z Trocnova. V roce 1432 však uzavřel smír s Oldřichem z Košumberka a později se přidal na stranu katolických věřících.

Zhruba v polovině 15. století byl majitelem hradu Racek z Janovic, který byl nakloněn králi Jiřímu z Poděbrad. Racek podnikal výbojné vpády do Bavorska, ale v roce 1472 bavorská vojska hrad dobyla a vypálila. V té době byl jeho vlastníkem jistý Mikuláš z Běšin.

Poškozený objekt odkoupil v roce 1512 Jindřich Košumberský z Vřesovic, nechal jej rekonstruovat, ovšem patřil k loupeživým rytířům, kteří podnikali loupežná přepadení v blízkém okolí. V roce 1520 byl Jindřich zajat a na Pražském hradě veřejně sťat.

Poté král Ludvík Jagellonský hrad Pajrek daroval Albrechtu ze Šternberka jako léno, jenže vdova po popraveném Jindřichovi získala hrad věnem, takže jí byl nakonec přenechán. Jako dědictví byl pak odkázán jejím dvěma synům Podivínovi a Bohuslavovi a po jejich smrti i jejich sestře Evě.

Od roku 1547 hrad Pajrek odkoupil Jan Koc z Dobrše, ale jelikož sídlil v Bystřici nad Úhlavou, stavba postrádala údržbu a chátrala. Ke konci 16. století se uvádí již jako zpustlá zřícenina. V 18. století se z hradu lámal kámen na stavby obytných domů.

V roce 1887 byl Pajrek ve správě rodu Hohenzollernů, kteří zde prováděli alespoň částečné záchranné práce. Do dnešní doby se z něj však dochovaly pouze zbytky zdiva hradní věže a obytného paláce.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nýrsko 

Místa v okolí

Nýrsko - Město Nýrsko je sídlem pro 5 tisíc obyvatel. Tímto malebným krajem v podhůří Šumavy vedla kdysi významná obchodní stezka z Čech do Bavorska a od roku 1895 se zde vyrábí brýle světoznámé značky Okula Nýrsko.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.