Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Kamenná stavba obytné pevnosti vznikla na počátku 14. století. V roce 1379 byli jejími vlastníky Janovští z Janovic. Tento šlechtický rod držel hrad Pajrek až do roku 1512. V průběhu husitského revolučního hnutí jej obýval Jan Javorský z Janovic, který byl stoupencem vojsk Jana Žižky z Trocnova. V roce 1432 však uzavřel smír s Oldřichem z Košumberka a později se přidal na stranu katolických věřících.

Zhruba v polovině 15. století byl majitelem hradu Racek z Janovic, který byl nakloněn králi Jiřímu z Poděbrad. Racek podnikal výbojné vpády do Bavorska, ale v roce 1472 bavorská vojska hrad dobyla a vypálila. V té době byl jeho vlastníkem jistý Mikuláš z Běšin.

Poškozený objekt odkoupil v roce 1512 Jindřich Košumberský z Vřesovic, nechal jej rekonstruovat, ovšem patřil k loupeživým rytířům, kteří podnikali loupežná přepadení v blízkém okolí. V roce 1520 byl Jindřich zajat a na Pražském hradě veřejně sťat.

Poté král Ludvík Jagellonský hrad Pajrek daroval Albrechtu ze Šternberka jako léno, jenže vdova po popraveném Jindřichovi získala hrad věnem, takže jí byl nakonec přenechán. Jako dědictví byl pak odkázán jejím dvěma synům Podivínovi a Bohuslavovi a po jejich smrti i jejich sestře Evě.

Od roku 1547 hrad Pajrek odkoupil Jan Koc z Dobrše, ale jelikož sídlil v Bystřici nad Úhlavou, stavba postrádala údržbu a chátrala. Ke konci 16. století se uvádí již jako zpustlá zřícenina. V 18. století se z hradu lámal kámen na stavby obytných domů.

V roce 1887 byl Pajrek ve správě rodu Hohenzollernů, kteří zde prováděli alespoň částečné záchranné práce. Do dnešní doby se z něj však dochovaly pouze zbytky zdiva hradní věže a obytného paláce.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 15.11.2019
Polojasno
8°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1002.3hPa
Vítr: 0.5m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Sobota 16.11.
Zataženo
7°C
5°C
Neděle
17.11.2019
Zataženo
11°C
3°C
Pondělí
18.11.2019
Polojasno
4°C
0°C
Úterý
19.11.2019
Déšť
6°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Nýrsko 

Místa v okolí

Nýrsko - Město Nýrsko je sídlem pro 5 tisíc obyvatel. Tímto malebným krajem v podhůří Šumavy vedla kdysi významná obchodní stezka z Čech do Bavorska a od roku 1895 se zde vyrábí brýle světoznámé značky Okula Nýrsko.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.