Hrad Nový Herštejn

Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.

V polovině 14. století hrad obývali Buškovi příbuzní Břeněk a Protiva z Herštejna. Dalšími majiteli byli Ješek z Velhartic a Jan z Újezdce. Ten byl ve při s Rožmberky, kteří zřejmě hrad dobyli a Jana zajali. Ten se musel nakonec ze zajetí vykoupit.

Jako dědictví získal hrad Nový Herštejn Záviš z Velhartic a dalším vlastníkem panství byl Jan Herštejnský z Velhartic. Ten vedl válečná tažení proti bavorskému knížectví a v roce 1475 byl hrad Nový Herštejn dobyt, vypálen, a Jan Herštjnský byl zajat.  Nakonec byl po dlouhých vyjednáváních propuštěn a dožil v nedalekém statku Lomec.

Na počátku 16. století zakoupil zdejší panství Půta Švihovský z Rýzmberka. Po něm hrad vlastnil jeho syn Břetislav. Ten začal hrad opravovat a přistavovat hospodářské budovy, bohužel se zadlužil natolik, že musel hrad prodat.

Celé panství i s okolními vesnicemi odkoupilo královské město Domažlice v roce 1534. Později byl městu majetek zabaven kvůli účasti na stavovském protihabsburském odboji proti Ferdinandu I.

V roce 1549 se majitelem panství stal karlštejnský purkrabí Šebastián Markvart z Hrádku. Hrad byl však v té době již opuštěný, neboť Markvartové sídlili na nedaleké tvrzi ve vesnici s názvem Únějovice.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.10.2020
Polojasno
11°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.6hPa
Vítr: 0.8m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Středa 21.10.
Polojasno
12°C
11°C
Čtvrtek
22.10.2020
Polojasno
20°C
13°C
Pátek
23.10.2020
Zataženo
14°C
12°C
Sobota
24.10.2020
Skoro jasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Němčice u Domažlic 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Předina (Štátula) - Rozhledna Předina byla postavena v roce 2000. Jedná se o dřevěnou konstrukci ze smrkových trámků, vysokou 8 metrů.
Rozhledna Kopaninka - Rozhledna Kopaninka byla postavena v roce 2018. Jedná se o dřevěnou konstrukci s ocelovými točitými schody, poměrně neobvyklého šestiúhelníkového průřezu. 
Rozhledna Božka - V obci Přáslavice byla vybudována v roce 2009 výrazně zbarvená zděná rozhledna s vnějším obvodovým ocelovým schodištěm. 
Rozhledna Hemberk - Rozhledna Hemberk pod vrcholem Křemenáč u obce Písečná je celodřevěná stavba vyhlídkové plošiny, vysoká 8 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.