Hrad Nový Herštejn

Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.

V polovině 14. století hrad obývali Buškovi příbuzní Břeněk a Protiva z Herštejna. Dalšími majiteli byli Ješek z Velhartic a Jan z Újezdce. Ten byl ve při s Rožmberky, kteří zřejmě hrad dobyli a Jana zajali. Ten se musel nakonec ze zajetí vykoupit.

Jako dědictví získal hrad Nový Herštejn Záviš z Velhartic a dalším vlastníkem panství byl Jan Herštejnský z Velhartic. Ten vedl válečná tažení proti bavorskému knížectví a v roce 1475 byl hrad Nový Herštejn dobyt, vypálen, a Jan Herštjnský byl zajat.  Nakonec byl po dlouhých vyjednáváních propuštěn a dožil v nedalekém statku Lomec.

Na počátku 16. století zakoupil zdejší panství Půta Švihovský z Rýzmberka. Po něm hrad vlastnil jeho syn Břetislav. Ten začal hrad opravovat a přistavovat hospodářské budovy, bohužel se zadlužil natolik, že musel hrad prodat.

Celé panství i s okolními vesnicemi odkoupilo královské město Domažlice v roce 1534. Později byl městu majetek zabaven kvůli účasti na stavovském protihabsburském odboji proti Ferdinandu I.

V roce 1549 se majitelem panství stal karlštejnský purkrabí Šebastián Markvart z Hrádku. Hrad byl však v té době již opuštěný, neboť Markvartové sídlili na nedaleké tvrzi ve vesnici s názvem Únějovice.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 8.3.2021
Polojasno
2°C
-3°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1022.2hPa
Vítr: 1.8m/s
z severu
Zítra
Úterý 9.3.
Zataženo
3°C
0°C
Středa
10.3.2021
Polojasno
4°C
-1°C
Čtvrtek
11.3.2021
Déšť
7°C
5°C
Pátek
12.3.2021
Skoro jasno
8°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Němčice u Domažlic 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Soumarské rašeliniště - Rozhledna Soumarské rašeliniště je dřevěná stavba z roku 2011.
Rozhledna Jezerní slať - Rozhledna Jezerní slať je menší vyhlídková stavba z dřevěných trámků, postavená v roce 1997. 
Klostermannova rozhledna - Klostermannova rozhledna je kamenná stavba vyhlídkové věže z roku 1938.
Rozhledna Velký Kamýk - Rozhledna Velký Kamýk je ocelová stavba vysílače mobilních operátorů, postavená v roce 2002. Stožár je vysoký 55 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.