Hrad Nový Herštejn

Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.

V polovině 14. století hrad obývali Buškovi příbuzní Břeněk a Protiva z Herštejna. Dalšími majiteli byli Ješek z Velhartic a Jan z Újezdce. Ten byl ve při s Rožmberky, kteří zřejmě hrad dobyli a Jana zajali. Ten se musel nakonec ze zajetí vykoupit.

Jako dědictví získal hrad Nový Herštejn Záviš z Velhartic a dalším vlastníkem panství byl Jan Herštejnský z Velhartic. Ten vedl válečná tažení proti bavorskému knížectví a v roce 1475 byl hrad Nový Herštejn dobyt, vypálen, a Jan Herštjnský byl zajat.  Nakonec byl po dlouhých vyjednáváních propuštěn a dožil v nedalekém statku Lomec.

Na počátku 16. století zakoupil zdejší panství Půta Švihovský z Rýzmberka. Po něm hrad vlastnil jeho syn Břetislav. Ten začal hrad opravovat a přistavovat hospodářské budovy, bohužel se zadlužil natolik, že musel hrad prodat.

Celé panství i s okolními vesnicemi odkoupilo královské město Domažlice v roce 1534. Později byl městu majetek zabaven kvůli účasti na stavovském protihabsburském odboji proti Ferdinandu I.

V roce 1549 se majitelem panství stal karlštejnský purkrabí Šebastián Markvart z Hrádku. Hrad byl však v té době již opuštěný, neboť Markvartové sídlili na nedaleké tvrzi ve vesnici s názvem Únějovice.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Němčice u Domažlic 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Všerubský průsmyk - Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Kdyně - V městečku Kdyně žije přibližně 5 tisíc obyvatel. Patří k němu i okolní obce Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vítovky.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Červená věž v Litomyšli - Červená věž je součástí Muzea restaurování a historických technologií, které tu bylo zřízeno na počátku devadesátých let. 
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.