Přírod. památky
zobrazit v mapěNejvětší databáze národních přírodních památek, jeskyní a dalších přírodních zajímavostí na území ČR.
Hranická propast
- Hranickou propast najdete v oblasti zvané Hranický kras, nedaleko od Zbrašovských aragonitových jeskyní. Jedná se o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Je hluboká 404 metrů, přičemž druhá nejhlubší zatopená jeskyně světa Pozzo del Merro je hluboká 392 metrů. Propast je pochopitelně obehnána plotem, který slouží jako ochrana před pádem do prostor jeskyně.
Chalupská slať
- Chalupská slať je rašeliniště nedaleko obce Borová Lada v nadmořské výšce 900 – 950 metrů. Zaujímá rozlohu přibližně 137 hektarů.
Střešní zahrada
- Střešní zahrada vznikla podle projektu stavitele Josefa Zürka originální úpravou terasy na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla zámku – přeměnou v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží zámku.
Pieninský národní park
- Pieninský národní park na severu Slovenska v Prešovském kraji se rozkládá v pohoří Pieniny, které spadá pod vyšší celek Východních Beskyd.
Stepní stráně u Komořan
- Přírodní rezervace (PR). Území je označeno pěti tabulemi se státním znakem. Suchá stepní pastvina na značně svažitém terénu se S - SZ expozicí, ležící vpravo od silnice z Komořan do Dražovic, za odbočkou do Podbřežic, cca 2 km JV od Komořan. Na S a JZ okraji navazuje na les, na jižní straně pokračují kosené trvalé travní porosty. Na SV okraji území bezprostředně sousedí s PP Mechovkový útes.
Příhrazské skály
- Příhrazské skály poblíž vrchu Mužský byly vyhlášeny v roce 1999 přírodní rezervací. Nachází se nedaleko obce Příhrazy v mladoboleslavském okrese, součástí rezervace jsou i známé Drábské světničky.
Průrva Ploučnice
- Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.
Korňanský ropný pramen
- Korňanský ropný pramen je naprosto unikátní přírodní památkou na Slovensku. Jedná se o povrchový vývěr lehké ropy, který provází za občasného bublání únik samozapalujícího se methanu. V oblasti Kysuce je to jedna z nejznámějších turistických atrakcí.
Pravěká stezka Stolany
- Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan u Chrudimi. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad.
Ledová jeskyně Naděje
- Ledovou jeskyni najdete na severním svahu Suchého vrchu, asi jeden kilometru od Hamru u Naděje.
Boží (nebo také Čertův) kámen
- Stolový kámen sopečného původu na vrcholu kopce Velký Roudný, který se nachází jen asi 20m od rozhledny.
Propast Macocha
- Nejhlubší propast ve střední Evropě
Chráněná krajinná oblast Pálava
- Chráněná krajinná oblast Pálava vznikla rozhodnutím Ministerstva kultury České socialistické republiky v březnu roku 1976. Jedná se o rozsáhlé nejteplejší území České republiky, pokrývající rozlohu 83 čtverečních kilometrů. Spadá sem Milovický les včetně jeho jižní okrajové oblasti a hřeben Pavlovských vrchů.
Riegrova stezka
- Riegrova stezka byla slavnostně otevřena 20. října 1909. O její výstavbu se zasloužil Klub českých turistů. Stezka směřuje podél Jizery přírodní rezervací Údolí Jizery ze Semil do Železného Brodu a měří zhruba 5 kilometrů. Své jméno získala po slavném rodákovi ze Semil, politikovi Františku Ladislavu Riegrovi.
Kateřinská jeskyně
- Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.
Jeskyně Veľká Pec
- Jeskyně Veľká pec je přírodní památka v pohoří Malých Karpaat v okrese Piešťany, v Trnavském kraji na Slovensku. Památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2009). Jeskyně je pod Správou slovenských jeskyní a je volně přístupná.
Stvořidla
- Přírodní rezervace na řece Sázavě mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou.
Jeskyně Balcarka
- Jeskyně Balcarka nedaleko od Ostrova u Macochy vznikla v průběhu statisíců let ve skalnatém meandru Suchého žlebu, který je přezdíván Balcarovou skálou. Prostory jeskyně jsou přístupné z pět metrů vysokého vchodu, který byl využíván již ve starší době kamenné. V jeskyni byly nalezeny ostatky čtvrtohorních zvířat, ohniště a kamenné nástroje.
Šútovská dolina
- Šútovská dolina je Národní přírodní rezervace v Malé Fatře. Jedná se o údolí, které sestává ze tří částí: Přední a zadní Šutovky a Skalnité. Údolí začíná pod vrcholem hory Stoh a končí u ústí Šútovského potoka do řeky Váh.
Hřebenatkový útes
- Přírodní památka (PP). Paleontologická lokalita; označeno tabulí se státním znakem Útes miocenního litavského vápence o výšce 2-2,5 m vystupující na povrch, ca 0,5 km JV od obce.