Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.

Samotná průrva začíná soutěskou mezi pískovcovými bloky a po 50 metrech pokračuje uměle vybudovaným tunelem o délce 13 metrů. Pak následuje úsek deseti metrů povrchového toku uvnitř skalní rokle a na závěr 40 metrů dlouhá úzká chodba vytesaná do skály. Z chodby voda dopadá metr vysokým stupněm do prostorné tůně. Šířka této umělé skalní průrvy je zhruba 4 metry.

Ražení tunelu krumpáčem a lopatou

V minulosti tu bylo v provozu několik dřevěných jezů a mlýnské kolo, po nichž zbyly ve skalních stěnách jen vytesané otvory. Zajímavostí je, že tunel a chodba byly raženy pouze za pomoci ručního nářadí bez jakékoli mechanizace.

Vznik této zaímavé stavby se odhaduje do doby rané renesance na počátku 16. století, důvodem bylo postavit hamr pro zpracování oceli. Řeku přehradila sypaná zemní hráz, odkud byla voda odvedena na hamr tunelem. Pískovcové skály však vodu propouští a proto musel být vodní pohon na hamr řešen náhonem ze Stráže pod Ralskem.

Po hamru a přádelně se slehla zem

Dnes je skalní průrva sjízdná za vhodného stavu vody vodáckými nadšenci splouvajícími Ploučnici a z původního hamru tu nezbylo vůbec nic. Nedochovala se ani budova bývalé přádelny, která tu pak byla postavena o několik stovek let později.

17.12.1997 byla průrva Ploučnice zařazena mezi kulturní památky České republiky. Dnes ji kromě splouvání po hladině můžete spatřit z červené turistické trasy směr Stráž pod Ralskem – vrchol hory Ralsko – Mimoň. Nedaleko odtud vedou dvě cyklotrasy č. 241 a 3007.

 

Zdejší zajímavý terén zaujal i filmaře, kteří zde natáčeli pohádky Z pekla štěstí II. a Princezna a písař.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Noviny pod Ralskem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Mimoň - Ve městě Mimoň, v Ralské pahorkatině, žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Většinu historických skvostů města zničil na začátku 19. století rozsáhlý požár a některé další památky byly v letech 1985 - 1986 zbourány. Poblíž města je významný hřebčín anglického plnokrevníka i s dostihovým závodištěm.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.