Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.

Samotná průrva začíná soutěskou mezi pískovcovými bloky a po 50 metrech pokračuje uměle vybudovaným tunelem o délce 13 metrů. Pak následuje úsek deseti metrů povrchového toku uvnitř skalní rokle a na závěr 40 metrů dlouhá úzká chodba vytesaná do skály. Z chodby voda dopadá metr vysokým stupněm do prostorné tůně. Šířka této umělé skalní průrvy je zhruba 4 metry.

Ražení tunelu krumpáčem a lopatou

V minulosti tu bylo v provozu několik dřevěných jezů a mlýnské kolo, po nichž zbyly ve skalních stěnách jen vytesané otvory. Zajímavostí je, že tunel a chodba byly raženy pouze za pomoci ručního nářadí bez jakékoli mechanizace.

Vznik této zaímavé stavby se odhaduje do doby rané renesance na počátku 16. století, důvodem bylo postavit hamr pro zpracování oceli. Řeku přehradila sypaná zemní hráz, odkud byla voda odvedena na hamr tunelem. Pískovcové skály však vodu propouští a proto musel být vodní pohon na hamr řešen náhonem ze Stráže pod Ralskem.

Po hamru a přádelně se slehla zem

Dnes je skalní průrva sjízdná za vhodného stavu vody vodáckými nadšenci splouvajícími Ploučnici a z původního hamru tu nezbylo vůbec nic. Nedochovala se ani budova bývalé přádelny, která tu pak byla postavena o několik stovek let později.

17.12.1997 byla průrva Ploučnice zařazena mezi kulturní památky České republiky. Dnes ji kromě splouvání po hladině můžete spatřit z červené turistické trasy směr Stráž pod Ralskem – vrchol hory Ralsko – Mimoň. Nedaleko odtud vedou dvě cyklotrasy č. 241 a 3007.

 

Zdejší zajímavý terén zaujal i filmaře, kteří zde natáčeli pohádky Z pekla štěstí II. a Princezna a písař.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 17.9.2021
Polojasno
15°C
12°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1013.6hPa
Vítr: 4.7m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Sobota 18.9.
Déšť
14°C
11°C
Neděle
19.9.2021
Zataženo
14°C
10°C
Pondělí
20.9.2021
Zataženo
14°C
8°C
Úterý
21.9.2021
Polojasno
13°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Noviny pod Ralskem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Mimoň - Ve městě Mimoň, v Ralské pahorkatině, žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Většinu historických skvostů města zničil na začátku 19. století rozsáhlý požár a některé další památky byly v letech 1985 - 1986 zbourány. Poblíž města je významný hřebčín anglického plnokrevníka i s dostihovým závodištěm.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna U Marešů - Rozhledna U Marešů je 13 metrů vysoká stavba, která je součástí objektu Restaurace U Marešů. Byla postavena v roce 2020.
Rozhledna (tvrz) Černá věž Drahanovice - Tvrz v obci Drahanovice byla postavena v gotickém slohu přibližně v polovině 14. století. Z této doby se dochovala i původní kamenná věž, vysoká necelých 30 metrů.
Rozhledna Ostrava Nová radnice - Součástí Nové radnice v Ostravě je vyhlídková věž, vysoká úctyhodných 86 metrů, vybudovaná z železobetonu a skla. Pochází z roku 1930.
Kempink "U Šerifa" - Lesy a krásnou přírodou obklopené rekreační středisko kempu U Šerifa se nachází přímo na ostrůvku mezi dvěma rameny řeky Blanice.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.