Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.

Samotná průrva začíná soutěskou mezi pískovcovými bloky a po 50 metrech pokračuje uměle vybudovaným tunelem o délce 13 metrů. Pak následuje úsek deseti metrů povrchového toku uvnitř skalní rokle a na závěr 40 metrů dlouhá úzká chodba vytesaná do skály. Z chodby voda dopadá metr vysokým stupněm do prostorné tůně. Šířka této umělé skalní průrvy je zhruba 4 metry.

Ražení tunelu krumpáčem a lopatou

V minulosti tu bylo v provozu několik dřevěných jezů a mlýnské kolo, po nichž zbyly ve skalních stěnách jen vytesané otvory. Zajímavostí je, že tunel a chodba byly raženy pouze za pomoci ručního nářadí bez jakékoli mechanizace.

Vznik této zaímavé stavby se odhaduje do doby rané renesance na počátku 16. století, důvodem bylo postavit hamr pro zpracování oceli. Řeku přehradila sypaná zemní hráz, odkud byla voda odvedena na hamr tunelem. Pískovcové skály však vodu propouští a proto musel být vodní pohon na hamr řešen náhonem ze Stráže pod Ralskem.

Po hamru a přádelně se slehla zem

Dnes je skalní průrva sjízdná za vhodného stavu vody vodáckými nadšenci splouvajícími Ploučnici a z původního hamru tu nezbylo vůbec nic. Nedochovala se ani budova bývalé přádelny, která tu pak byla postavena o několik stovek let později.

17.12.1997 byla průrva Ploučnice zařazena mezi kulturní památky České republiky. Dnes ji kromě splouvání po hladině můžete spatřit z červené turistické trasy směr Stráž pod Ralskem – vrchol hory Ralsko – Mimoň. Nedaleko odtud vedou dvě cyklotrasy č. 241 a 3007.

 

Zdejší zajímavý terén zaujal i filmaře, kteří zde natáčeli pohádky Z pekla štěstí II. a Princezna a písař.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 29.11.2020
Déšť se sněhem
2°C
1°C
Srážky: 0.5mm
Tlak: 1025.1hPa
Vítr: 3.5m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pondělí 30.11.
Polojasno
1°C
-3°C
Úterý
1.12.2020
Zataženo
0°C
0°C
Středa
2.12.2020
Zataženo
1°C
-2°C
Čtvrtek
3.12.2020
Skoro jasno
1°C
-3°C

Kontakt

Adresa:
Noviny pod Ralskem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 4km
Mimoň - Ve městě Mimoň, v Ralské pahorkatině, žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Většinu historických skvostů města zničil na začátku 19. století rozsáhlý požár a některé další památky byly v letech 1985 - 1986 zbourány. Poblíž města je významný hřebčín anglického plnokrevníka i s dostihovým závodištěm.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.
Rozhledna Obecnice - Rozhledna Obecnice pochází z roku 2011. Byla postavena ze smrkových trámků ve shodném projektu s dalšími pěti rozhlednami, které tvoří součást tzv. Mikroregionu Východní Slovácko.
Workout Bošovice - Když sem jel okolo, zahlídl jsem v těchto místech nějaké hrazdy, nevím přesně, o co go..
Workout Svatobořice-Mistřín - Nový a dobře vybavený workout (cca od 2018/19) hned u cyklostezky. Najdete tam všechno. Hodně hrazd, bradla, stalky, kruhy. Jediná nevýhoda je, že když je hezky, tak se tam nahrne spousta děcek.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.