Přírod. památky
zobrazit v mapěNejvětší databáze národních přírodních památek, jeskyní a dalších přírodních zajímavostí na území ČR.
Blanice
- Blanice je národní přírodní památka, která byla vyhlášena již v roce 1989 a rozšířená byla v roce 1992.
Kamenné moře u Deblova
- Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Vaňovský (Podlešínský) vodopád
- Vaňovský vodopád je také někdy nazýván jako Podlešínský vodopád. Jedná se o unikátní přírodní památku nedaleko od Ústí nad Labem u obce Vaňov.
Mechovkový útes
- Přírodní památka (PP). Území je označeno společně s PR Stepní stráně. Kolmé bradlo třetihorního litavského vápence o výšce 3 – 4m bezprostředně navazuje na S okraj PR Stepní stráně. Je tvořeno zkamenělými schránkami kolonií miocénních mikroskopických mechovek.
Turská skala
- Turská skala je přírodní památka nedaleko obce Turie v okrese Žilina na Slovensku. Památka byla vyhlášena v roce 1982 a zaujímá rozlohu 4,4 hektaru. Ochranné pásmo zde nebylo vyměřeno.
Razovské tufity
- Přírodní památka Razovské tufity, tedy sedimenty převážně vulkanického původu, se nachází v malém lesíku nedaleko obce Razová a vodní nádrže Slezská Harta
Buchlov-kamenné tváře
- Kamenné tváře u hradu Buchlova
Rešovské vodopády
- Rešovské vodopády na horním toku říčky Huntavy nedaleko obce Rešov jsou jedním z nejkrásnějších přírodních výtvorů Nízkého Jeseníku.
Obří důl
- Obří důl, nacházející se pod nejvyšší horou ČR Sněžky, patří k nejcennějším částem Krkonoš. Z cesty po jihozápadních svazích Sněžky se nabízí krásná panorámata ledovcového karu Úpské jámy.
Žehušická obora
- Přírodní památka Žehušická obora je domovem 130 bílých jelenů.
Jánošíkove diery
- Jánošíkove diery jsou soutěsky v pohoří Malá Fatra na Slovensku. Najdete je v Národní přírodní rezervaci Rozsutec.
Meditační zahrada
- Meditační zahrada nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení.
Biela Jaskyňa
- Biela Jaskyňa je přírodní památka v okrese Spišská Nová Ves v Košickém kraji na Slovensku. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1994 (novelizace v roce 2012).
Tip na výlet - Pravčická brána
- Výlet na Pravčickou bránu, která se nachází v Národním parku Česko Švýcarsko...
Adršpašsko-teplické skály
- Jednou z nejstarších Národních přírodních rezervací České republiky je oblast Adršpašsko-teplických skal. Rezervace byla vyhlášena již v roce 1933 a zaujímá rozlohu 1771 hektarů zachovalých celků skalních měst Adršpachu a Teplických skal.
Nýznerovské vodopády (vodopády Stříbrného potoka)
- Nýznerovské vodopády, nazývané též vodopády Stříbrného potoka, byly vyhlášeny přírodní památkou. Jedná se o výjimečný geomorfologický útvar v Rychlebských horách – úzkou soutěsku se skalními prahy, kde se vytvořila kaskáda vodopádů a peřejí.
Jeskyně Na Špičáku
- Národní přírodní památka Na Špičáku s nejstarší písemně doloženou jeskyní ve střední Evropě. Jeskyně Na Špičáku spolu s jeskyní Na Pomezí jsou součástí tzv. Jesenického krasu.
Mumlavské vodopády
- Mumlavské vodopády se nacházejí na stejnojmenné řece Mumlava, která protéká poblíž střediska Harrachov. Jde o jedno z nejvíce vyhledávaných turistických cílů západní části Krkonošského Národního Parku.
Amálino údolí
- Amálino údolí je přírodní rezervace, která byla vyhlášená dne 1. ledna 1994.
Labská louka
- Labská louka se nachází v západní části Krkonoš. Jedná se o náhorní plošinu v nadmořské výšce mezi 1350 – 1400 metry. Napříč Labskou loukou vedla až do konce 16. století obchodní stezka, která spojovala Čechy se Slezskem.