Jihomoravský kraj - Přírod. památky
celá ČRJeskyně Býčí skála

Jeskyně Býčí skála je společně s tzv. Rudickým propadáním druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice, celková délka podzemního labyrintu zde měří úctyhodných 15 kilometrů. Prvenství patří Amatérské jeskyni.
Jihomoravský kraj, okres Okres Blansko
Stepní stráně u Komořan
- Přírodní rezervace (PR). Území je označeno pěti tabulemi se státním znakem. Suchá stepní pastvina na značně svažitém terénu se S - SZ expozicí, ležící vpravo od silnice z Komořan do Dražovic, za odbočkou do Podbřežic, cca 2 km JV od Komořan. Na S a JZ okraji navazuje na les, na jižní straně pokračují kosené trvalé travní porosty. Na SV okraji území bezprostředně sousedí s PP Mechovkový útes.
Propast Macocha
- Nejhlubší propast ve střední Evropě
Chráněná krajinná oblast Pálava
- Chráněná krajinná oblast Pálava vznikla rozhodnutím Ministerstva kultury České socialistické republiky v březnu roku 1976. Jedná se o rozsáhlé nejteplejší území České republiky, pokrývající rozlohu 83 čtverečních kilometrů. Spadá sem Milovický les včetně jeho jižní okrajové oblasti a hřeben Pavlovských vrchů.
Kateřinská jeskyně
- Kateřinská jeskyně je součástí CHKO Moravský kras, nedaleko města Blansko.
Jeskyně Balcarka
- Jeskyně Balcarka nedaleko od Ostrova u Macochy vznikla v průběhu statisíců let ve skalnatém meandru Suchého žlebu, který je přezdíván Balcarovou skálou. Prostory jeskyně jsou přístupné z pět metrů vysokého vchodu, který byl využíván již ve starší době kamenné. V jeskyni byly nalezeny ostatky čtvrtohorních zvířat, ohniště a kamenné nástroje.
Hřebenatkový útes
- Přírodní památka (PP). Paleontologická lokalita; označeno tabulí se státním znakem Útes miocenního litavského vápence o výšce 2-2,5 m vystupující na povrch, ca 0,5 km JV od obce.
Mechovkový útes
- Přírodní památka (PP). Území je označeno společně s PR Stepní stráně. Kolmé bradlo třetihorního litavského vápence o výšce 3 – 4m bezprostředně navazuje na S okraj PR Stepní stráně. Je tvořeno zkamenělými schránkami kolonií miocénních mikroskopických mechovek.
Rudické propadání
- Jeskynní systém Rudické propadání-Býčí skála v Moravském krasu
Jabloňová alej Telnice u Brna
- Nestává se tak často, že byste potkávali podél silnice vysázené jabloně a že by je tam někdo vysazoval. A tak bychom si měli považovat každého, kdo ovocné stromy na takových místech sází a pěstuje.
Novodvorská alej
- Novodvorská alej čítá celkem 57 vzrostlých lip. Byla vysazena v první polovině devatenáctého století hrabětem Hugo Salmem.
Stromořadí kaštanů na Malé Klajdovce
- V Brně na Malé Klajdovce naleznete památné stromořadí.
Lipová alej Kuřim
- V Kuřimi naleznete nádhernou lipovou alej.
Zámecká alej Slavkov u Brna
- V zámeckém parku slavkovského zámku se nachází státem chráněné památné stromořadí.
Masarykova alej u Tvarožné
- alej ovocných stromů byla vysazena v roce 1908, byly v ní zastoupeny třešně, hrušně a později také jabloně.
Celkem 27 položek
další strana »