Památky
zobrazit v mapěDělostřelecká tvrz Dobrošov
- Dělostřelecká tvrz Dobrošov vznikla na konci 30. let minulého století. Měla být součástí opevnění proti rozpínajícímu se fašistickému režimu Adolfa Hitlera.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg
- Dělostřelecká obranná tvrz Stachelberg (Ježová hora) byla stavěna v letech 1937 – 1938 jako součást československého opevnění před expanzí hitlerovského Německa. Z původního projektu však byla postavena jen malá část objektů, většina z nich je rozestavěna a některé nebyly postaveny vůbec.
Kamenné moře u Deblova
- Máte rádi historii, a nejlépe tu hodně vzdálenou? Tak přesně pro vás je tento tip na výlet v Železných horách. Zajeďte si do Deblova, kde na vás čeká opravdová, i když krátká cesta do pravěku.
Most Žampach
- Žampašský most, někdy také přezdívaný jako Kocourský viadukt, je druhý největší kamenný železniční most ve střední Evropě. (První je most Landwasserviadukt ve Švýcarsku.)
Vaňovský (Podlešínský) vodopád
- Vaňovský vodopád je také někdy nazýván jako Podlešínský vodopád. Jedná se o unikátní přírodní památku nedaleko od Ústí nad Labem u obce Vaňov.
Mechovkový útes
- Přírodní památka (PP). Území je označeno společně s PR Stepní stráně. Kolmé bradlo třetihorního litavského vápence o výšce 3 – 4m bezprostředně navazuje na S okraj PR Stepní stráně. Je tvořeno zkamenělými schránkami kolonií miocénních mikroskopických mechovek.
Turská skala
- Turská skala je přírodní památka nedaleko obce Turie v okrese Žilina na Slovensku. Památka byla vyhlášena v roce 1982 a zaujímá rozlohu 4,4 hektaru. Ochranné pásmo zde nebylo vyměřeno.
Razovské tufity
- Přírodní památka Razovské tufity, tedy sedimenty převážně vulkanického původu, se nachází v malém lesíku nedaleko obce Razová a vodní nádrže Slezská Harta
Buchlov-kamenné tváře
- Kamenné tváře u hradu Buchlova
Zřícenina hradu Jenčov
- Zřícenina hradu Jenčov se nachází na skalním ostrohu uprostřed křivoklátských hvozdů zhruba 5 km od městečka Nižbor. Hrad se nachází při okraji NPR Vůznice. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka ČR.
Rešovské vodopády
- Rešovské vodopády na horním toku říčky Huntavy nedaleko obce Rešov jsou jedním z nejkrásnějších přírodních výtvorů Nízkého Jeseníku.
Huť Jakub Tasice
- Sklo z této huti si zamiloval i sám Napoleon, skleněné lustry se dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.
Obří důl
- Obří důl, nacházející se pod nejvyšší horou ČR Sněžky, patří k nejcennějším částem Krkonoš. Z cesty po jihozápadních svazích Sněžky se nabízí krásná panorámata ledovcového karu Úpské jámy.
Zřícenina hradu Lapikus
- Lapikus je název zříceniny kamenného hradu ve znojemském okrese, který se vypíná nad Plenkovickým potokem na skalním ostrohu. Hrad pochází z konce 14. století a od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka České republiky.
Kolektivní dům (Koldům) Litvínov
- Kolektivní dům (vžitý zkrácený název Koldům) v Litvínově je rozsáhlý komplex obytného domu, postavený v letech 1948 - 1958. Objekt je chráněn jako technická památka a jde o významné architektonické dílo československé poválečné avantgardy. Autory projektu jsou Václav Hilský a Evžen Linhart._Litvinov.jpg)
Žehušická obora
- Přírodní památka Žehušická obora je domovem 130 bílých jelenů.
Hrad ve Stráži nad Nežárkou
- Hrad a zámek ve Stráži nad Nežárkou je historicky vzácný objekt, který nikdy nebyl v minulosti veřejnosti zpřístupněn. Ke zveřejnění došlo v roce 2006, kdy jej otevřela manželka prezidenta ČR Livie Klausová.
Zámek Krnov
- Malý zámek v samém centru města Krnova, který vznikl přestavbou z původního hradu. Přímo v prostoru zámku se nachází 2 hospůdky.
Plzeň - Hlavní nádraží
- Výpravní budova Hlavního nádraží v Plzni i s jejím okolím byla v roce 2000 vyhlášena Kulturní památkou České republiky. Výpravní budova je v majetku Českých drah a železniční uzel je plně elektrifikovaný. Toto centrální železniční nádraží v Plzni je v provozu již od roku 1862.
Jánošíkove diery
- Jánošíkove diery jsou soutěsky v pohoří Malá Fatra na Slovensku. Najdete je v Národní přírodní rezervaci Rozsutec.