Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov vznikla na konci 30. let minulého století. Měla být součástí opevnění proti rozpínajícímu se fašistickému režimu Adolfa Hitlera.

Příprava na hrozbu expanze fašistického Německa

Dobrošov byl páteřním systémem československého opevnění. Stavba byla zahájena v září roku 1937 a v průběhu několika let měla být postavena dělostřelecká otočná věž, minometná otočná věž, dva dělostřeleckéé sruby a dva pěchotní sruby. Působnost tohoto typu opevnění byla poměrně značná, měla pokrýt střelbou celé náchodské údolí a chránit pěchotní sruby nad Bělovsí. Dostřel hlavních palebných sil byl až za město Hronov a tam už palbu kryla tvrz Jírová hora. Krytí z druhé strany zajišťovala tvrz Skutina.

Střela Röchling dodnes vězí ve zdi

Systém opevnění byl velmi důmyslný a rozhodně se na něm nešetřilo na materiálu. Hitlerovské Německo se ale nakonec zmocnilo republiky bez boje a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava bylo opevnění v rukách wehrmachtu a jednotek SS, které jej často využívaly ke zkouškám bojové techniky. Zde byl nejvíce poškozen pěchotní srub N-D-S 72 při zkouškách německé střely Röchling. Jedna z těchto střel je dodnes zavrtána v železobetonové zdi.

 

Tvrz Dobrošov je od roku 1968 součástí expozice československého opevnění. V roce 1979 tu probíhalo natáčení maďarského sci-fi snímku Pevnost.

 

Dnes jsou v provozu prohlídkové trasy směřující z dělostřeleckého srubu N-D-S 75 přes muniční sklad M2 ve srubu Zelený, k vidění je ošetřovna, kasárenské sály a hlavní galerie. Prohlídka končí srubem N-D-S 72. O státních svátcích je zpřístupněn i pěchotní srub N-D-S 73.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 5.5.2021
Zataženo
10°C
4°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1003.3hPa
Vítr: 7.5m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 6.5.
Deštivo
8°C
7°C
Pátek
7.5.2021
Deštivo
10°C
1°C
Sobota
8.5.2021
Polojasno
10°C
7°C
Neděle
9.5.2021
Polojasno
18°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Náchod 
Web: Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Email: pevnost.dobrosov@seznam.cz
Telefon: +420 491 426 047

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Běloves - Skiareál Běloves disponuje dvěma sjezdovkami - červenou tratí Brabák dlouhou 340 metrů a modrou sjezdovkou Mariňák o délce 430 metrů. Svahy obsluhují dva lyžařské vleky. Večerní lyžování tu bývá v provozu vždy v pondělí, ve středu a v pátek.
Vzdálenost: 2km
Náchod - Náchod je okresní město v Královéhradeckém kraji na severovýchodě Čech s bezmála 22 tisíci obyvateli. Městem protéká řeka Metuje.
Vzdálenost: 4km
Street workout park Náchod - V Náchodě bylo vybudováno firmou RVL13 (Revolution 13) venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.
Rozhledna Eliška - Rozhledna Eliška je dřevěná stavba z roku 2014, vysoká 24 metrů. Vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže.
Rozhledna Vlčí hora (Krásná Lípa) - Rozhledna Vlčí hora je vyhlídková věž čtvercového půdorysu na kamenné podezdívce, obložená dřevem.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.