Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov vznikla na konci 30. let minulého století. Měla být součástí opevnění proti rozpínajícímu se fašistickému režimu Adolfa Hitlera.

Příprava na hrozbu expanze fašistického Německa

Dobrošov byl páteřním systémem československého opevnění. Stavba byla zahájena v září roku 1937 a v průběhu několika let měla být postavena dělostřelecká otočná věž, minometná otočná věž, dva dělostřeleckéé sruby a dva pěchotní sruby. Působnost tohoto typu opevnění byla poměrně značná, měla pokrýt střelbou celé náchodské údolí a chránit pěchotní sruby nad Bělovsí. Dostřel hlavních palebných sil byl až za město Hronov a tam už palbu kryla tvrz Jírová hora. Krytí z druhé strany zajišťovala tvrz Skutina.

Střela Röchling dodnes vězí ve zdi

Systém opevnění byl velmi důmyslný a rozhodně se na něm nešetřilo na materiálu. Hitlerovské Německo se ale nakonec zmocnilo republiky bez boje a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava bylo opevnění v rukách wehrmachtu a jednotek SS, které jej často využívaly ke zkouškám bojové techniky. Zde byl nejvíce poškozen pěchotní srub N-D-S 72 při zkouškách německé střely Röchling. Jedna z těchto střel je dodnes zavrtána v železobetonové zdi.

 

Tvrz Dobrošov je od roku 1968 součástí expozice československého opevnění. V roce 1979 tu probíhalo natáčení maďarského sci-fi snímku Pevnost.

 

Dnes jsou v provozu prohlídkové trasy směřující z dělostřeleckého srubu N-D-S 75 přes muniční sklad M2 ve srubu Zelený, k vidění je ošetřovna, kasárenské sály a hlavní galerie. Prohlídka končí srubem N-D-S 72. O státních svátcích je zpřístupněn i pěchotní srub N-D-S 73.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 8.7.2020
Déšť
17°C
13°C
Srážky: 2.3mm
Tlak: 1016.6hPa
Vítr: 4.3m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 9.7.
Zataženo
17°C
17°C
Pátek
10.7.2020
Polojasno
26°C
18°C
Sobota
11.7.2020
Polojasno
15°C
12°C
Neděle
12.7.2020
Polojasno
18°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Náchod 
Web: Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Email: pevnost.dobrosov@seznam.cz
Telefon: +420 491 426 047

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Běloves - Skiareál Běloves disponuje dvěma sjezdovkami - červenou tratí Brabák dlouhou 340 metrů a modrou sjezdovkou Mariňák o délce 430 metrů. Svahy obsluhují dva lyžařské vleky. Večerní lyžování tu bývá v provozu vždy v pondělí, ve středu a v pátek.
Vzdálenost: 2km
Náchod - Náchod je okresní město v Královéhradeckém kraji na severovýchodě Čech s bezmála 22 tisíci obyvateli. Městem protéká řeka Metuje.
Vzdálenost: 4km
Street workout park Náchod - V Náchodě bylo vybudováno firmou RVL13 (Revolution 13) venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.