Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov vznikla na konci 30. let minulého století. Měla být součástí opevnění proti rozpínajícímu se fašistickému režimu Adolfa Hitlera.

Příprava na hrozbu expanze fašistického Německa

Dobrošov byl páteřním systémem československého opevnění. Stavba byla zahájena v září roku 1937 a v průběhu několika let měla být postavena dělostřelecká otočná věž, minometná otočná věž, dva dělostřeleckéé sruby a dva pěchotní sruby. Působnost tohoto typu opevnění byla poměrně značná, měla pokrýt střelbou celé náchodské údolí a chránit pěchotní sruby nad Bělovsí. Dostřel hlavních palebných sil byl až za město Hronov a tam už palbu kryla tvrz Jírová hora. Krytí z druhé strany zajišťovala tvrz Skutina.

Střela Röchling dodnes vězí ve zdi

Systém opevnění byl velmi důmyslný a rozhodně se na něm nešetřilo na materiálu. Hitlerovské Německo se ale nakonec zmocnilo republiky bez boje a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava bylo opevnění v rukách wehrmachtu a jednotek SS, které jej často využívaly ke zkouškám bojové techniky. Zde byl nejvíce poškozen pěchotní srub N-D-S 72 při zkouškách německé střely Röchling. Jedna z těchto střel je dodnes zavrtána v železobetonové zdi.

 

Tvrz Dobrošov je od roku 1968 součástí expozice československého opevnění. V roce 1979 tu probíhalo natáčení maďarského sci-fi snímku Pevnost.

 

Dnes jsou v provozu prohlídkové trasy směřující z dělostřeleckého srubu N-D-S 75 přes muniční sklad M2 ve srubu Zelený, k vidění je ošetřovna, kasárenské sály a hlavní galerie. Prohlídka končí srubem N-D-S 72. O státních svátcích je zpřístupněn i pěchotní srub N-D-S 73.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Náchod 
Web: Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Email: pevnost.dobrosov@seznam.cz
Telefon: +420 491 426 047

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Běloves - Skiareál Běloves disponuje dvěma sjezdovkami - červenou tratí Brabák dlouhou 340 metrů a modrou sjezdovkou Mariňák o délce 430 metrů. Svahy obsluhují dva lyžařské vleky. Večerní lyžování tu bývá v provozu vždy v pondělí, ve středu a v pátek.
Vzdálenost: 2km
Náchod - Náchod je okresní město v Královéhradeckém kraji na severovýchodě Čech s bezmála 22 tisíci obyvateli. Městem protéká řeka Metuje.
Vzdálenost: 4km
Street workout park Náchod - V Náchodě bylo vybudováno firmou RVL13 (Revolution 13) venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Zřícenina větrného mlýna Windsor - Zřícenina větrného mlýna holandského typu z roku 1843 se tyčí nedaleko města Lovosice.
Zřícenina větrného mlýna Vysoký - Zřícenina kamenného větrného mlýna holandského typu, který pochází z roku 1828, se nachází nedaleko Dětřichova u Frýdlantu.
Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem - Větrný mlýn, umístěný ve skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem, pochází z roku 2002.
Větrný mlýn Arnoltice - Větrný mlýn holandského typu v Arnolticích pochází z roku 1830. Svému původnímu účelu sloužil 47 let a poté byl přebudován pro obytné účely.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz