Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Dobrošov vznikla na konci 30. let minulého století. Měla být součástí opevnění proti rozpínajícímu se fašistickému režimu Adolfa Hitlera.

Příprava na hrozbu expanze fašistického Německa

Dobrošov byl páteřním systémem československého opevnění. Stavba byla zahájena v září roku 1937 a v průběhu několika let měla být postavena dělostřelecká otočná věž, minometná otočná věž, dva dělostřeleckéé sruby a dva pěchotní sruby. Působnost tohoto typu opevnění byla poměrně značná, měla pokrýt střelbou celé náchodské údolí a chránit pěchotní sruby nad Bělovsí. Dostřel hlavních palebných sil byl až za město Hronov a tam už palbu kryla tvrz Jírová hora. Krytí z druhé strany zajišťovala tvrz Skutina.

Střela Röchling dodnes vězí ve zdi

Systém opevnění byl velmi důmyslný a rozhodně se na něm nešetřilo na materiálu. Hitlerovské Německo se ale nakonec zmocnilo republiky bez boje a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava bylo opevnění v rukách wehrmachtu a jednotek SS, které jej často využívaly ke zkouškám bojové techniky. Zde byl nejvíce poškozen pěchotní srub N-D-S 72 při zkouškách německé střely Röchling. Jedna z těchto střel je dodnes zavrtána v železobetonové zdi.

 

Tvrz Dobrošov je od roku 1968 součástí expozice československého opevnění. V roce 1979 tu probíhalo natáčení maďarského sci-fi snímku Pevnost.

 

Dnes jsou v provozu prohlídkové trasy směřující z dělostřeleckého srubu N-D-S 75 přes muniční sklad M2 ve srubu Zelený, k vidění je ošetřovna, kasárenské sály a hlavní galerie. Prohlídka končí srubem N-D-S 72. O státních svátcích je zpřístupněn i pěchotní srub N-D-S 73.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Náchod 
Web: Dělostřelecká tvrz Dobrošov
Email: pevnost.dobrosov@seznam.cz
Telefon: +420 491 426 047

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Ski areál Běloves - Skiareál Běloves disponuje dvěma sjezdovkami - červenou tratí Brabák dlouhou 340 metrů a modrou sjezdovkou Mariňák o délce 430 metrů. Svahy obsluhují dva lyžařské vleky. Večerní lyžování tu bývá v provozu vždy v pondělí, ve středu a v pátek.
Vzdálenost: 2km
Náchod - Náchod je okresní město v Královéhradeckém kraji na severovýchodě Čech s bezmála 22 tisíci obyvateli. Městem protéká řeka Metuje.
Vzdálenost: 4km
Street workout park Náchod - V Náchodě bylo vybudováno firmou RVL13 (Revolution 13) venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.