Kolektivní dům (Koldům) Litvínov

Kolektivní dům (vžitý zkrácený název Koldům) v Litvínově je rozsáhlý komplex obytného domu, postavený v letech 1948 - 1958. Objekt je chráněn jako technická památka a jde o významné architektonické dílo československé poválečné avantgardy. Autory projektu jsou Václav Hilský a Evžen Linhart.

Základní myšlenka v duchu kolektivizace společnosti po roce 1948 

Základní myšlenkou vzniku Kolektivního domu byla snaha o kolektivizaci společnosti po Vítězném únoru 1948. Součástí domu měla být kromě zajištění základního bydlení i veškerá společenská vybavenost potřebná k životu, tedy mateřské školky, společenské jídelny, volnočasová zařízení. První kolektivní dům vznikl ve Zlíně a tento Koldům v Litvínově byl pak největším realizovaným projektem tohoto druhu bydlení po roce 1948.

Dům sestává ze dvou symetricky zalomených třináctipodlažních budov - křídel, ve kterých se nachází malometrážní byty, zejména s malými kuchyněmi, jelikož se předpokládalo stravování všech obyvatel Koldomu ve společné jídelně.  Další sedmipodlažní budova sloužila jako společenská vybavenost - jesle, mateřská škola, prádelna, společná lednice, jídelna, obchody a pod. V Koldomu byly vystavěny tři typy bytů: mezonetové 3+1, 2+1 a garsoniéry. Je zde celkem 352 bytů, které tehdy obývalo 1400 zaměstnanců chemických závodů v Záluží u Mostu.  Projekt stavby Koldomu získal v Miláně na Trienále užitného umění zlatou medaili.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.4.2021
Polojasno
15°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1013.5hPa
Vítr: 3.3m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 22.4.
Polojasno
8°C
4°C
Pátek
23.4.2021
Polojasno
8°C
3°C
Sobota
24.4.2021
Jasno
11°C
-1°C
Neděle
25.4.2021
Jasno
10°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Litvínov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Meziboří - Ve městě Meziboří dnes žije přibližně 4700 obyvatel. Za posledních 40 let se počet obyvatel v Meziboří snížil o 1500. V období socialismu tu bylo postaveno mnoho bytových domů, kulturních, společenských a sportovních zařízení.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
2H Trade, s. r. o. - Půjčovna nabízí lodě, které lze dopravit na všechny řeky v České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Meziboří - Areál Meziboří se nachází v Krušných horách nedaleko města Most. Areál je nadstandartně vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 4km
Workout park Meziboří - Město Meziboří se může pochlubit velmi pěknou realizací venkovního cvičiště.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.