Kolektivní dům (Koldům) Litvínov

Kolektivní dům (vžitý zkrácený název Koldům) v Litvínově je rozsáhlý komplex obytného domu, postavený v letech 1948 - 1958. Objekt je chráněn jako technická památka a jde o významné architektonické dílo československé poválečné avantgardy. Autory projektu jsou Václav Hilský a Evžen Linhart.

Základní myšlenka v duchu kolektivizace společnosti po roce 1948 

Základní myšlenkou vzniku Kolektivního domu byla snaha o kolektivizaci společnosti po Vítězném únoru 1948. Součástí domu měla být kromě zajištění základního bydlení i veškerá společenská vybavenost potřebná k životu, tedy mateřské školky, společenské jídelny, volnočasová zařízení. První kolektivní dům vznikl ve Zlíně a tento Koldům v Litvínově byl pak největším realizovaným projektem tohoto druhu bydlení po roce 1948.

Dům sestává ze dvou symetricky zalomených třináctipodlažních budov - křídel, ve kterých se nachází malometrážní byty, zejména s malými kuchyněmi, jelikož se předpokládalo stravování všech obyvatel Koldomu ve společné jídelně.  Další sedmipodlažní budova sloužila jako společenská vybavenost - jesle, mateřská škola, prádelna, společná lednice, jídelna, obchody a pod. V Koldomu byly vystavěny tři typy bytů: mezonetové 3+1, 2+1 a garsoniéry. Je zde celkem 352 bytů, které tehdy obývalo 1400 zaměstnanců chemických závodů v Záluží u Mostu.  Projekt stavby Koldomu získal v Miláně na Trienále užitného umění zlatou medaili.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 11.12.2019
Zataženo
1°C
-1°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.6hPa
Vítr: 1m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 12.12.
Zataženo
2°C
0°C
Pátek
13.12.2019
Déšť se sněhem
1°C
2°C
Sobota
14.12.2019
Polojasno
5°C
3°C
Neděle
15.12.2019
Déšť
3°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Litvínov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Meziboří - Ve městě Meziboří dnes žije přibližně 4700 obyvatel. Za posledních 40 let se počet obyvatel v Meziboří snížil o 1500. V období socialismu tu bylo postaveno mnoho bytových domů, kulturních, společenských a sportovních zařízení.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
2H Trade, s. r. o. - Půjčovna nabízí lodě, které lze dopravit na všechny řeky v České republice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Meziboří - Areál Meziboří se nachází v Krušných horách nedaleko města Most. Areál je nadstandartně vybaven. O zábavu tak nouze nebude.
Vzdálenost: 4km
Workout park Meziboří - Město Meziboří se může pochlubit velmi pěknou realizací venkovního cvičiště.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Posměch - Rybník Posměch založil pravděpodobně Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Byl součástí panství Rožmberků.
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.