Huť Jakub Tasice

Sklo z této huti si zamiloval i sám Napoleon, skleněné lustry se dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Huť Jakub se nachází v obci Tasice, asi 10 km severozápadně od města Ledeč nad Sázavou (kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod).

Sklárna v Tasicích byla založena v roce 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem v místech, kde již v 15.století stávaly sklářské pece. V okolí se vyskytoval dostatek kvalitního křemene a také palivového dřeva díky hustým okolním lesům.

Tasické sklo bylo tak krásné, že se vyváželo daleko do světa. Na přelomu 18. a 19.století dobývalo Evropu, zamiloval si jej i sám Napoleon, později se např. skleněné lustry dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Během 1. světové války byla výroby skla zastavena. V meziválečné době se ve sklárně vyráběly především luxusní těžítka, skleněné košíčky a podobné dekorace.

Na konci 50.let 20.století se sklo vyváželo dokonce i do Mexika na výzdobu prezidentských paláců. Od 60.let začala sklárna kvůli politické situaci upadat, dostala se totiž pod společnost Kavalier, strádala i kvůli nemožnosti vyvážet za hranice.

Místo luxusních sklářských kousků se zde vyrábělo laboratorní sklo; tím se pomalu vytrácela veškerá výjimečnost tasické huti. Poslední ranou pro huť Jakub byl průnik levného čínského skla na český trh, takže v roce 2002 huť naprosto přestala vyrábět.

Huť byla prohlášena za národní památku a je částečně přístupná veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bělá u Zruče nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.