Huť Jakub Tasice

Sklo z této huti si zamiloval i sám Napoleon, skleněné lustry se dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Huť Jakub se nachází v obci Tasice, asi 10 km severozápadně od města Ledeč nad Sázavou (kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod).

Sklárna v Tasicích byla založena v roce 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem v místech, kde již v 15.století stávaly sklářské pece. V okolí se vyskytoval dostatek kvalitního křemene a také palivového dřeva díky hustým okolním lesům.

Tasické sklo bylo tak krásné, že se vyváželo daleko do světa. Na přelomu 18. a 19.století dobývalo Evropu, zamiloval si jej i sám Napoleon, později se např. skleněné lustry dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Během 1. světové války byla výroby skla zastavena. V meziválečné době se ve sklárně vyráběly především luxusní těžítka, skleněné košíčky a podobné dekorace.

Na konci 50.let 20.století se sklo vyváželo dokonce i do Mexika na výzdobu prezidentských paláců. Od 60.let začala sklárna kvůli politické situaci upadat, dostala se totiž pod společnost Kavalier, strádala i kvůli nemožnosti vyvážet za hranice.

Místo luxusních sklářských kousků se zde vyrábělo laboratorní sklo; tím se pomalu vytrácela veškerá výjimečnost tasické huti. Poslední ranou pro huť Jakub byl průnik levného čínského skla na český trh, takže v roce 2002 huť naprosto přestala vyrábět.

Huť byla prohlášena za národní památku a je částečně přístupná veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bělá u Zruče nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Vyklestilka - Nad Loučovicemi, na vrcholu hory Vyklestilka, se nachází vyhlídkové místo s nádherným rozhledem do okolí.
Vyhlídka nad Vyšším Brodem - Nad Vyšším Brodem je veřejně přístupná vyhlídka v sousedství poutního místa Maria Rast am Stein.
Zámek Načeradec - Zámek Načeradec byl postaven roku 1734 Františkem Josefem ze Starhembergu, který pocházel z významného rakouského šlechtického rodu. Za téměř tři století své existence vystřídal zámek mnoho majitelů a jeho funkce se měnily.
Vyhlídkové místo Kytín - Nedaleko Chrástu u Plzně se nachází vyhlídkové místo s ocelovými slunečními hodinami a posezením.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.