Huť Jakub Tasice

Sklo z této huti si zamiloval i sám Napoleon, skleněné lustry se dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Huť Jakub se nachází v obci Tasice, asi 10 km severozápadně od města Ledeč nad Sázavou (kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod).

Sklárna v Tasicích byla založena v roce 1796 huťmistrem Ferdinandem Čapkem v místech, kde již v 15.století stávaly sklářské pece. V okolí se vyskytoval dostatek kvalitního křemene a také palivového dřeva díky hustým okolním lesům.

Tasické sklo bylo tak krásné, že se vyváželo daleko do světa. Na přelomu 18. a 19.století dobývalo Evropu, zamiloval si jej i sám Napoleon, později se např. skleněné lustry dovážely až do Indie na výzdobu tamních paláců.

Během 1. světové války byla výroby skla zastavena. V meziválečné době se ve sklárně vyráběly především luxusní těžítka, skleněné košíčky a podobné dekorace.

Na konci 50.let 20.století se sklo vyváželo dokonce i do Mexika na výzdobu prezidentských paláců. Od 60.let začala sklárna kvůli politické situaci upadat, dostala se totiž pod společnost Kavalier, strádala i kvůli nemožnosti vyvážet za hranice.

Místo luxusních sklářských kousků se zde vyrábělo laboratorní sklo; tím se pomalu vytrácela veškerá výjimečnost tasické huti. Poslední ranou pro huť Jakub byl průnik levného čínského skla na český trh, takže v roce 2002 huť naprosto přestala vyrábět.

Huť byla prohlášena za národní památku a je částečně přístupná veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 16.6.2019
Déšť
16°C
15°C
Srážky: 2.3mm
Tlak: 1019.1hPa
Vítr: 4.3m/s
z severo-západu
Zítra
Pondělí 17.6.
Skoro jasno
20°C
14°C
Úterý
18.6.2019
Zataženo
23°C
17°C
Středa
19.6.2019
Polojasno
24°C
18°C
Čtvrtek
20.6.2019
Deštivo
28°C
18°C

Kontakt

Adresa:
Bělá u Zruče nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Ledvice - Víte, která rozhledna v České republice je nejvyšší? Je to vyhlídková plošina s proskleným ochozem na jedné z věží elektrárny Ledvice. Nachází se ve výšce 144 metrů nad zemí.
Rozhledna u Sosnové - Rozhledna nedaleko obce Sosnová na Anenském vrchu je dřevěná stavba se sedmi patry a vrcholovou plošinou krytou dřevěnou stříškou. Byla postavena na konci roku 2018.
Rozhledna Růženka - Rozhledna Růženka stojí na vrcholu hory s názvem Pastevní vrch, v oblasti Českého a Saského Švýcarska.
Rozhledna Štěpánka u Zemětic - Poměrně netradiční pojetí vyhlídkové věže zvolil jistý Petr Štěpanovský, který nedaleko Plzně zakoupil pozemek s krásnými výhledy na blízké okolí. Nechal zde vystavět cihlovou stavbu s dřevěným ochozem a stříškou. Stavba trvala zhruba tři roky.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.