Místa
Arcibiskupský palác v Olomouci
- V současné době je veřejnosti zpřístupněn jeden prohlídkový okruh, který zahrnuje HISTORICKÉ REPREZENTAČNÍ SÁLY ARCIBISKUPSKÉHO PALÁCE situované v prvním patře západního křídla.
Zámek Ctěnice
- Zámecký areál Ctěnice spadá do městské části Vinoř (Praha 9). Součástí areálu ve správě Muzea hlavního města Prahy je zámek, zámecký park, zámecká sýpka, Zámecká restaurace Ctěnice, Kočárovna, špejchar a Drábovna.
Hrad Sovinec
- Hrad Sovinec na skalnatém výběžku v údolí Nízkého Jeseníku je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál a patří mezi významné památky Moravskoslezského kraje. Sovinec se nachází asi 13 km jižně od města Rýmařova a je rovněž dějištěm řady kulturně-společenských akcí.
Hrad Lukov
- Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 km od Zlína a ca 1 km severně od stejnojmenné obce ve Zlínském kraji. Lukov býval jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází objekt v posledních letech výraznou památkovou obnovou.
Hrad Loket
- Výstavný goticko-románský hrad Loket se tyčí na žulovém ostrohu, obtékaném řekou Ohří, nad stejnojmenným městečkem v CHKO Slavkovský les. Loket se nachází přibližně v půli cesty mezi Karlovými Vary a Sokolovem v Karlovarském kraji. Patří k nejstarším hradům na našem území a z historického i architektonického hlediska mezi nimi zaujímá významné postavení.
Zámek Hrádek u Nechanic
- Jeden z našich nejpozoruhodnějších a nejpohádkovějších zámků, letní sídlo rodu Harrachů, stojí na mírné vyvýšenině asi 12 km západně od Hradce Králové v Královéhradeckém kraji a spolu s Hlubokou patří k nejvýznamnějším ukázkám tudorovské novogotiky v ČR. Zámek je unikátní tím, že byl postaven doslova „na zelené louce“ teprve v 19. století a představuje tudíž nejmladší novogotickou stavbu tohoto typu u nás. I v rámci střední Evropy jde o architektonicky výjimečnou památku s nádhernými interiéry a malebným anglickým parkem s golfovým hřištěm.
Zámek Žamberk
- Zámek Žamberk je renesanční klenot s barokními úpravami a s rozsáhlým anglickým parkem, který plynule navazuje na zámeckou oboru. Areál zámku zaujímá prostor jihovýchodní části města.
Zámek Kratochvíle
- Jedna z našich nejkrásnějších renesančních staveb, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Půvabný lovecký letohrádek posledních Rožmberků se nachází v malebné krajině mezi lesy, loukami a rybníky ca 3 km od města Netolice na Prachaticku v Jihočeském kraji. Zámecká budova, představující vilu typu italského kasina, je obklopena vodním příkopem a uzavřená zahradou. Tento klenot stavitelského a dekoračního umění doby renesance má výjimečnou štukovou a malířskou výzdobu interiérů.
Zámek Konopiště
- Romantický zámek Konopiště, jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek v ČR, se nachází asi 2 km západně od centra Benešova ve Středočeském kraji, ca 40 km jihovýchodně od Prahy. Rezidence následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda d ´Este, patří k nejkrásnějším českým zámkům. Konopiště s kouzelným parkem, Růžovou zahradou, oranžerií a unikátní střelnicí schraňuje největší sbírky mobiliáře, loveckých trofejí a uměleckých předmětů v ČR; rozsah a hodnota sbírek řadí tuto rezidenci mezi nejpozoruhodnější zámky střední Evropy.
Hrad Žebrák
- Žebrák je starším z dvojice hradů Žebrák – Točník, stojících v téměř bezprostředním sousedství na jižním okraji křivoklátských lesů u obce Točník v okrese Beroun. Tento objekt je zřejmě naším nejstarším šlechtickým hradem se dvěma okrouhlými věžemi. Po přestavbě provedené za Václava IV. se Žebrák stal jednou z nejvýznamnějších a nejvýstavnějších rezidencí v zemi.
UNESCO: Kutná Hora
- Kutná Hora je malebné město ve středních Čechách. Od roku 1995 patří na Seznam světového dědictví UNESCO historické centrum jádro města, chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Pro svou celkovou krásu se městu říká „pokladnice“ nebo „klenot země“.
Zámek Sychrov
- Rozlehlý zámek známý svým romanticky pohádkovým vzhledem patří k nejvýznamnějším ukázkám novogotiky v ČR. Svou architektonickou malebností, nádhernými a honosnými interiéry i rozlehlým anglickým parkem se právem řadí mezi elitu našich zámků. Bývalá rezidence původem francouzského rodu Rohanů se nachází ve stejnojmenné obci, mezi městy Libercem a Turnovem v Libereckém kraji, a uchovává mj. největší sbírku francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Areál celoročně přístupného zámku je využíván k pořádání konferencí, svateb a mnoha kulturních akcí.
Zámek Letovice
- Monumentální komplex zámeckých budov trůní nad stejnojmenným městem a jako dominanta spoluvytváří jeho typickou scenérii. V minulosti sídlo pánů z Ronova, Boskovic a z Hardeka se nachází severně od Blanska v Jihomoravském kraji. Původně gotický hrad, přestavěný v 16. století na renesanční zámek, jenž byl koncem 17. století upraven barokně, později též empírově a novogoticky. Účelové využívání a opomíjení jeho údržby ve druhé polovině 20. století učinilo ze zámku téměř ruinu. V restituci byl vrácen hraběti Kálnokymu, který uvedený objekt prodal dnešnímu majiteli B. Vavříčkovi; ten ho intenzivně rekonstruuje a opravuje. Za r. 2008 vyhrál zámek soutěž O nejlépe opravenou památku JM kraje.
Hrad Hněvín
- Hrad Hněvín je symbolem města Most, ačkoliv se jedná pouze o repliku gotického hradu, který zde stál až do konce třicetileté války. Zajímavá historie tohoto místa nad městem Most láká každoročně tisíce návštěvníků, kteří na Mostecko zavítají.
Zámek Duchcov
- Původně renesanční zámek z konce 16. století, do r. 1707 rozšířen barokně a počátkem 19. století upraven klasicistně. Tento architektonický skvost severních Čech, téměř po tři staletí rezidence významného rodu Valdštejnů, tvoří dominantu stejnojmenného města, situovaného asi 8 km jihozápadně od Teplic v Ústeckém kraji. Zámek uchovává mj. znamenitá díla barokního malířství a jedinečné exponáty nábytkářského umění. Z pobytů řady slavných osobností je nejznámější působení legendárního italského dobrodruha G. G. Casanovy, jenž na Duchcově strávil podzim svého života. Na výzdobě zámku, ke kterému přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada, se podílela esa barokního umění – např. M. B. Braun či V. V. Reiner.
Zámek Vizovice
- Pozdně barokní zámek z poloviny 18. století patří k nejvýznamnějším ukázkám francouzsky orientované architektury předního stavitele F. A. Grimma. Vizovická pamětihodnost stojí v centru stejnojmenného valašského městečka, asi 15 km východně od Zlína ve Zlínském kraji, a prezentuje se bohatě vybavenými barokními a klasicistními interiéry s významnou sbírkou obrazů a grafik. Zámek představuje typické komfortní šlechtické sídlo ve stylu Ludvíka XVI., charakteristické pro druhou polovinu 18. století. Rezidenci obklopuje francouzský a anglický park s plastikami O. Schweigela.
Dolský mlýn
- Dolský mlýn najdete v Národním parku České Švýcarsko u soutoku říček Jetřichovská Bělá a Kamenice. Kdysi býval funkční stavbou, a to dokonce se třemi mlýnskými koly, dnes z něj zbylo jen torzo. Objevil se v některých českých pohádkách, nejznámější z nich je Pyšná princezna z roku 1952.
Hrad Švihov
- Pozdně gotický vodní hrad Půty Švihovského se řadí k nejmohutnějším fortifikačním stavbám v Čechách. Švihov, patřil mezi nejlepší pevnosti své doby. Nachází se ve stejnojmenném městě na Klatovsku v Plzeňském kraji, v údolí řeky Úhlavy.
Hrad Český Šternberk
- Český Šternberk nesporně patří k našim nejhodnotnějším a zároveň i nejstarším šlechtickým hradům. Tento gotický skvost se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni v údolí řeky Sázavy ve stejnojmenném městyse, necelých 15 km severně od Vlašimi na Benešovsku, a řadí se rovněž mezi nejlépe zachované hradní celky u nás. K vysoké návštěvnosti hradu přispívá i jeho snadná dostupnost (blízkost dálnice D1)
Hrad Šternberk
- Mohutný hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města, ležícího na okraji Nízkého Jeseníku v Olomouckém kraji. Hrad se stal kolébkou moravské větve Šternberků, jednoho z nejvýznamnějších rodů Českého království a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Münsterberku a Lichtenštejnů.