Zámek Duchcov

Původně renesanční zámek z konce 16. století, do r. 1707 rozšířen barokně a počátkem 19. století upraven klasicistně. Tento architektonický skvost severních Čech, téměř po tři staletí rezidence významného rodu Valdštejnů, tvoří dominantu stejnojmenného města, situovaného asi 8 km jihozápadně od Teplic v Ústeckém kraji. Zámek uchovává mj. znamenitá díla barokního malířství a jedinečné exponáty nábytkářského umění. Z pobytů řady slavných osobností je nejznámější působení legendárního italského dobrodruha G. G. Casanovy, jenž na Duchcově strávil podzim svého života. Na výzdobě zámku, ke kterému přiléhá rozsáhlý anglický park a zahrada, se podílela esa barokního umění – např. M. B. Braun či V. V. Reiner.

Barvité dějiny Duchcova: Valdštejnové, barokní mistři, ale i barbarská těžba

Na místě dnešního zámku stála původně gotická tvrz, poprvé doložená k r. 1395; po vypálení ji koncem 15. století obnovili Kaplíři ze Sulevic. Během 16. století nechal Václav Popel z Lobkovic tvrz přestavět na renesanční zámek. R. 1642 získávají panství Valdštejnové, patřící v 17. – 19. století k nejvýznamnějším rodům v Čechách. Pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna (1644-1694) mimořádně vzdělaná a humánně smýšlející osobnost, přistupuje k barokním úpravám svého sídla. Autorem projektu této významné přestavby byl slavný francouzský architekt Jean Baptiste Mathey (1630-1696); první etapa barokizace probíhá v l. 1675-1685 a vytváří základ dnešní trojkřídlé budovy zámku. K dalším úpravám dochází již za Jana Josefa z Valdštejna. Do r. 1707 je zrekonstruován hlavní trakt, k němuž byla připojena obě boční křídla. Práce na počátku 18. století nejdříve vedl stavitel Marcantonio Canevalle (projektoval také zámecký kostel Zvěstování Panny Marie) a od r. 1714 František Maxmilián Kaňka (mj. též přistavěl dlouhé křídlo s konírnami). V l. 1716-1728 následuje založení unikátní barokní zahrady, patřící k nejpozoruhodnějším svého druhu; navrhl ji Jan Ferdinand Schor a skvěla se krásou i díky bazénům, fontánám, vodotryskům a bohaté sochařské výzdobě (57 skulptur) z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Období barokních úprav zámku vrcholí výstavbou rozlehlého hospitalu s ústřední kaplí Nanebevzetí Panny Marie (dokončeno r. 1728); toto dílo litoměřického stavitele Octavia Broggia je však v r. 1959 zbořeno kvůli údajnému nálezu hnědého uhlí; došlo také k devastaci téměř třetiny parku. Vzácná nástropní freska Václava Vavřince Reinera (270 m2) byla naštěstí zachráněna a v 80. letech 20. století pod záštitou UNESCO usazena v novém pavilonu, vybudovaném podle návrhu architekta Jana Sokola v zámeckém parku. Další významné stavební zásahy proběhly až v l. 1812-1818; vnější fasády tehdy získaly současný klasicistní vzhled. Tyto úpravy provázela rovněž postupná přeměna barokní zahrady v přírodní anglický park. Valdštejnům patřil zámek až do 20. let 20. století, kdy jej prodali státu.

Hvězdní zámečtí hosté: Goethe, Mozart a spol. ve stínu benátského svůdníka

Od konce 18. století, kdy také vrcholí lázeňský věhlas nedalekých Teplic, se valdštejnská rezidence stává centrem společenského a kulturního života. Konají se tu pastýřské hry, divadelní a hudební představení i jiné slavnosti. Na zámku pobývá řada celebrit jak světa politiky (např. ruský car Alexandr I., pruský král Fridrich Vilém III., rakouský kancléř Metternich, maršál Radecký), tak i světa umění (mj. J. W. Goethe, F. Schiller, W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. Haydn, F. Chopin). Mimochodem - Ludwig van Beethoven zde svému mecenáši Ferdinandu Arnoštovi věnoval velkou klavírní sonátu zvanou Valdštejnská a Friedrich Schiller v zámecké knihovně čerpal informační materiál pro své slavné drama Valdštejn. Zřejmě největší popularitu však Duchcov získal díky pobytu italského literáta Giacoma Girolama Casanovy (1725-1798), věhlasného milovníka a dobrodruha. Casanova, jehož na zámek uvedl hrabě Josef Karel z Valdštejna, zde strávil posledních 13 let svého života jako knihovník (1785-1798), napsal tu několik svých děl (mj. světově proslulé Paměti) a na Duchcově také zemřel; pochován je na někdejším hřbitově u kaple sv. Barbory.

Valdštejnská galerie, Reinerova freska i růže pro Casanovu

Duchcovský zámek představuje trojkřídlou barokní budovu, jejíž boční trakty jsou na konci rozšířeny krátkými přístavbami. U vstupu do zámeckého areálu trůní čtyři plastiky M. B. Brauna. Na výzdobě interiérů i exteriérů se podílel výkvět barokního umění – vedle již zmíněných M. B. Brauna a V. V. Reinera to byl také Ferdinand Maxmilián Brokoff. Nejvzácnějším vnitřním prostorem duchcovské rezidence je bohatě zdobený hlavní (Valdštejnský) sál s rodovou galerií (32 unikátních obrazů) a s monumentální nástropní freskou V. V. Reinera. Z dalších interiérů lze uvést klasicistní chodbu s expozicí grafiky 17. a 18. století, Biliárový pokoj, tři místnosti zámeckého služebnictva, Pařížský salónek či vojenskou zbrojnici. Rovněž je možno zhlédnout výstavu historického nábytku od gotiky po 19. století a návštěvnicky atraktivní expozici G. Casanovy, zahrnující místnosti, ve kterých tato osobnost žila (pracovnu, ložnici, knihovnu); obzvlášť působivý zážitek pak přináší pohled na křeslo (s výmluvně položenou rudou růží), v němž proslulý milovník skonal.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Duchcov 
Web: Zámek Duchcov

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lípa republiky na Petřinách - Lípa republiky v Praze na Petřinách se nachází na sídlišti v sousedství zastávky autobusu MHD u vysokoškolských kolejí Větrník.
Strom svobody Praha Řepy - Strom svobody v Praze Řepích byl vysazen v roce 2018 ke stému výročí založení Československé republiky.
Lípa svobody Praha Zličín - Lípa svobody ve Zličíně byla ustanovena Památným stromem České republiky. Najdete ji v centru Zličína v ulici U Lípy.
Dub ve Starých Splavech - Ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera roste chráněný památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz