Zámek Letovice
Typ: | Zámek |
---|---|
Kraj: | Jihomoravský kraj |
Okres: | Okres Blansko |
Město: | Letovice |
Výška: | 380 m n.m. |
GPS: | 49°32'35.374"N, 16°34'38.105"E |
13. – 16. století: na hradě husité i Milión
Předchůdcem dnešního zámku byl hrad, vybudovaný na ostrohu nad přechodem trstenické cesty přes řeku Svitavu. Záznamy o jeho nejstarší podobě se nedochovaly. První výslovná zmínka o hradu pochází z r. 1360, kdy jej vlastnili přibyslavští Ronovci. Již v l. 1250-1274 je však uváděn Heřman z Letovic a k r. 1316 pak Stanimír z Letovic, což by předpokládalo existenci hradu už ve druhé polovině 13. století. Kolem r. 1400 byl na tomto sídle přeložen do češtiny známý cestopis Marka Pola Milión. R. 1424 Letovice dobyli a zničili husité. Hrad si posléze přivlastňuje stoupenec kališníků Vaněk mladší z Boskovic a z Černé Hory. Černohorští dávají svou rezidenci rozšířit a opevnit. Pozdně gotickou přestavbu hradu dokládá několik sklepních místností s jednoduchým portálem a část vnější obvodové zdi zámeckých budov. Páni z Boskovic prodávají Letovice r. 1544 Kryštofovi z Hardeka; tento rod pak přistupuje k dalšímu rozšíření a renesanční přestavbě svého sídla, které se tímto posouvá na pomyslné rozhraní mezi hradem a zámkem.
Od 17. století: zámecká éra Letovic, stavebně nejpilnější Kálnokyové
Od r. 1613 patřily Letovice Thurnům a po r. 1642 Bruntálským z Vrbna; ti jsou nuceni odstraňovat škody, které způsobili Švédové při dobytí hradu v r. 1645. Po r. 1664 dochází k rychlému střídání majitelů panství. Koncem 17. století uherský rod Szelepcsényiů nechává jádro sídla přestavět v raně barokní zámek, který však r. 1724 i s městečkem vyhořel. Při následných úpravách objektu přistupuje rod Blümegenů (na Letovicích 1724-1820) k odstranění většiny opevnění a k výstavbě nových hospodářských a úředních budov tvořících samostatné podzámčí (1724-1730). Posledním z 11 rodů, jimž patřilo letovické panství, byla maďarská rodina Kálnoky (1820-2004). Kálnokyové dali odstranit poslední zbytky opevnění a zámek empírově a posléze novogoticky přestavěli. V l. 1881-1885 došlo k úpravě zámeckého svahu v rozsáhlý park anglického stylu o celkové rozloze 26 ha; jako významný krajinářský prvek byl vyhlášen chráněným územím a řadí se k nejcennějším zámeckým parkům u nás.
Osudy zámku po r. 1945: jako Fénix z popela
Po r. 1945 přechází rezidence Kálnokyů do majetku MěNV, tedy do vlastnictví státu. Objekt pak sloužil jako internát, neudržován postupně chátral, až se stal téměř ruinou. Po r. 1989, po dlouhých průtazích, byl zámek navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu, který ve spolupráci s městem Letovice začal investovat do nezbytných úprav svého zámku. Ty však k záchraně objektu zdaleka nestačily. V r. 2004 hrabě Kálnoky prodává zchátralé sídlo současnému soukromému majiteli Bohumilu Vavříčkovi z Boskovic. Zámek tehdy držel pohromadě snad jen díky obvodovým zdem, jeho interiéry byly zcela zničeny a někde došlo i k destrukci stropů. Nový vlastník neprodleně zahajuje rozsáhlou a intenzívní rekonstrukci, díky níž se zcela zdevastovanému objektu vrací jeho někdejší krása. Obnova památky si vyžádala investici v hodnotě 30 miliónů Kč (odhad expertů však původně zněl na 1,5 miliardy Kč). Mimořádné úsilí vynaložené k záchraně letovického zámku pro budoucí generace bylo již v r. 2008 korunováno zaslouženým úspěchem – objekt je poprvé ve své historii zpřístupněn pro širokou veřejnost, jako bonus navíc si za tento rok připisuje i vítězství v soutěži O nejlépe opravenou kulturní památku JMK. Konečným cílem sanačních prací je renovace interiérů zámku a jejich zpřístupnění. Zámecký areál skýtá řadu zajímavostí: kromě hlavního objektu k nim budou zřejmě patřit sklepní prostory s hladomornou a sugestivně aranžovanou mučírnou. Prohlédnout si lze i vinný sklep, oddávací místnost nebo komnaty pro svatební noc. Adrenalinový bonbónek pak nabízí zdejší specialita - možnost přenocovat na dně hladomorny. K lákadlům patří také obchod se suvenýry a starožitnostmi, mini ZOO koutek či možnost relaxace u zámecké fontány s prohlídkou parku. Jízdárna nyní slouží jako restaurace s multifunkčními prostory, určenými pro pořádání svateb, koncertů a dalších akcí. V areálu zámku se konají též burzy starožitností, řemeslné jarmarky, divadelní představení pro děti, výstavy aj.