Místa
Zámek Lysá nad Labem
- Dnešní barokní a klasicistní podoba zámku v Lysé nad Labem tvoří nepochybně jednu z výrazných dominant města. Zámek se vypíná nad Zámeckým vrchem, který byl vždy považován za strategický bod Polabské nížiny. Zámek byl vystavěn na místě původní tvrze z počátku 11. století, později zde stával hrad, jehož majitelem byl rod |Přemyslovců, a také byl v držení některých českých královen.
Zámek Krásné Březno
- Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.
Žižkovský vysílač (Televizní vysílač Praha-Žižkov)
- Žižkovský televizní vysílač je zároveň nejvyšší rozhlednou v České republice. Byl postaven v letech 1985 - 1992 a měří úctyhodných 216 metrů. Stavbu prováděly Inženýrské a průmyslové stavby Ostrava podle projektu architekta Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Nejvyšší stavba v Praze se může pochlubit mnoha novými technickými postupy a při stavbě bylo uplatněno i několik patentů.
Zřícenina hradu Košťálov
- Košťálov je zřícenina hradu, který se tyčí na vrcholu stejnojmenné hory nedaleko od města Třebenice v Českém středohoří. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad má spojitost se šlechtickým rodem Kaplířů ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621.)
Zámek Ratibořice
- Ratibořický zámek vznikl přestavbou původní středověké tvrze z r. 1388 a jako barokní sídlo italského typu byl v l. 1702-1708 vybudován pro knížete Lorenza Piccolominiho. V l. 1825-1826 nechala zámek přestavět ve stylu pozdního středoevropského klasicismu a empíru vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská; ta měla zásluhu i na vzniku přírodně krajinářského parku, který se rozprostírá kolem památného objektu. Díky slavnému románu Boženy Němcové Babička vstoupil ratibořický zámek spolu s postavou K. V. Zaháňské do naší i světové literatury, podobně jako další známá místa spjatá s tímto dílem a nacházející se v Babiččině údolí – Staré bělidlo, Viktorčin splav, Ludrův mlýn aj. Zámek s dobovými interiéry z 19. století a nověji instalovanými salony najdeme asi 2 km severně od České Skalice na Náchodsku.
Olomouc
- Olomouc je univerzitní a statutární město v Hornomoravském úvalu ležící v nivě řeky Moravy při soutoku s Bystřicí. Ve městě o rozloze 10 300 ha žije přes 100 000 obyvatel.
Kostomlaty (Sukoslav)
- Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.
Zámek Hustopeče nad Bečvou
- Zámek Hustopeče nad Bečvou je renesanční zámek stojící asi deset kilometrů směrem na východ od Hranic na Moravě. Sídlí ve stejnojmenném městě – Hustopeče nad Bečvou.
Kutná Hora
- Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Žije zde přibližně 22 000 obyvatel.
Zámek Jemniště
- Barokní zámek Jemniště se nachází asi šest kilometrů směrem na východ od okresního města Benešov. Nedaleko zámku se nachází stejnojmenná vesnice.
Zámek Vlašim
- Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.
Akvárium Malawi
- Akvárium Malawi bylo v provozu na zámku Lednice na Moravě. Po řadě úspěšných návštěvnických sezon však končí. Barokní jízdárny a konírny lednického zámku totiž čeká nákladná přestavba. Po jejím dokončení z nich vznikne multifunkční centrum za tři čtvrtě miliardy korun.
Zámek Krásný Dvůr
- Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park o rozloze 96 hektarů z konce 18. století. Od roku 1958 je zámek i park chráněn jako kulturní památka ČSSR a v roce 2001 byl celý areál dokonce vyhlášen Národní kulturní památkou.
Hrad Kyšperk
- Zřícenina pohraničního hradu z počátku 14. století se nachází na vysokém ostrohu nad obcí Unčín, asi 1 km severovýchodně od města Krupky na Teplicku. Později patřil Kyšperk pražskému arcibiskupství; r. 1526 vyhořel a už nebyl obnoven. Dochovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby, sklepení a část obytné věže na předhradí. Lokalita zříceniny, pokrytá bukovým porostem, představuje pro výletníky velmi oblíbený romantický cíl (populární je zejména mezi trampy).
Zámek Zvolen
- Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Zámek Nižbor
- Překrásný zámek Nižbor provází zajímavá historie, na jeho místě stával kdysi gotický hrad založený Přemyslem Otakarem II. a byl významným královským sídlem i za vlády Karla IV. Dnes je zámek Nižbor po rozsáhlé a nákladné rekonstrukci opět přístupný veřejnosti.
Kaštel Strážky
- Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Zámek Loučeň
- Zámek Loučeň dnes vlastní soukromá společnost Loučeň a.s. Tento barokní skvost v okrese Nymburk je chráněn jako Kulturní památka České republiky.
Rozhledna Klínovec
- Rozhledna na Klínovci stála již v 19. století. Od 80. let minulého století však byla ve velmi špatném technickém stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu tato nádherná kamenná stavba opět přístupná veřejnosti.
Sklabinský hrad
- Zřícenina Sklabinského hradu se nachází v pohoří Velká Fatra, v Kantorské dolině, nad obcí Sklabinský Podzámok.