Hrad Kyšperk

Zřícenina pohraničního hradu z počátku 14. století se nachází na vysokém ostrohu nad obcí Unčín, asi 1 km severovýchodně od města Krupky na Teplicku. Později patřil Kyšperk pražskému arcibiskupství; r. 1526 vyhořel a už nebyl obnoven. Dochovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby, sklepení a část obytné věže na předhradí. Lokalita zříceniny, pokrytá bukovým porostem, představuje pro výletníky velmi oblíbený romantický cíl (populární je zejména mezi trampy).

14. stol.: Supí Hora – strážní hrad na Srbské stezce

Dřívější název hradu zněl Geiersberg, čili Supí Hora - odpovídalo to zvyku tehdejší šlechty dávat svým sídlům německá jména. Přesné datum, kdy Kyšperk vznikl, není známo; pravděpodobně byl založen (podobně jako nedaleký Střekov) z iniciativy krále Jana Lucemburského počátkem 14. století. Jako první písemně doložený majitel hradu je k r. 1319 uváděn Ota z Bergova, jeden z možných zakladatelů Kyšperka. Sídlo plnilo funkci strážního hradu, který střežil cestu od Unčína k pláním nad Supí Horou na hřebeni Krušných hor; tento úsek byl součástí obchodní cesty přes uvedené pohoří, tzv. Srbské stezky.

1334-1418: sídlo biskupů a arcibiskupů; přestavba za Jenštejna: 1 500 kop grošů

Od pánů z Bergova kupuje r. 1334 panství i s hradem biskup Jan IV. z Dražic. Nový majitel nechává na Kyšperku provést první významnější stavební úpravy, archeologicky doložené. Biskupové a po nich arcibiskupové tak získávají pevné a důležité sídlo. Hrad dostává i nový název - Bischofsberg (Biskupská hora); ten se však neujal. K rozsáhlé přestavbě Kyšperka dochází teprve koncem 14. století za arcibiskupa Jana z Jenštejna, který zde střídá Jana z Dražic; vzniká východní velká obytná věž a nová kaple (dosud není přesně lokalizována), je též upraveno jádro hradu. Tato rekonstrukce Kyšperka si vyžádala i odpovídající finanční částku – písemné prameny uvádějí, že celkové náklady dosáhly tehdy značné sumy 1 500 kop českých grošů. Jan z Jenštejna se na Kyšperk – podobně jako na Hrádek u Úštěku - odebral do ústraní před hněvem krále Václava IV. Stalo se tak r. 1393, kdy došlo k vyhrocení Jenštejnových sporů s panovníkem, jež vyústily v umučení arcibiskupova generálního vikáře Jana z Pomuku (sv. Jana Nepomuckého).

Hrad v l. 1418-1632: svědek křižáckého k. o.; Vřesovicové a Glacové; co způsobil výstřel z pušky

Arcibiskupové vládnou na Kyšperku až do r. 1418, kdy Konrád z Vechty dává hrad do zástavy tehdejšímu purkrabímu Rydkéřovi z Polenska. Značně dramatickou epochu představovala pro Kyšperk doba husitských válek. Přestože nový držitel hradu patřil k odpůrcům kalicha, jeho sídlo se terčem útoků husitů nestalo. Kyšperská hradní posádka je však svědkem panického úprku poražených křižáckých vojsk během bitvy u Ústí nad Labem v r. 1426. Samotný hrad obléhají až v dubnu 1428 oddíly Jakoubka z Vřesovic, ale pravděpodobně marně. Úspěšnější bude tento proslulý husitský válečník až v r. 1433, kdy se přece jen stane držitelem Kyšperka. Páni z Vřesovic vlastní hrad až do počátku 16. století; kolem r. 1520 ho prodávají i s celým panstvím rodině Glaců ze Starého Dvora nedaleko Krupky. Fatální pohromu pro Kyšperk přináší r. 1526 – vznikne zde požár (údajně vinou neopatrného výstřelu z pušky Jana Glace, tehdejšího majitele sídla) a hrad vyhoří do základů. Po této události je Kyšperk ponechán svému osudu - opuštěn pozvolna chátrá; vlastní dějiny hradu se tak uzavírají…Patrně poslední dobrodružná epizoda v historii Kyšperka se odehraje za třicetileté války, r. 1632 – tehdy se ve starých zříceninách bránili Sasové proti vojsku císaře Ferdinanda II.

Dnešní ruiny: obvodové hradby, obytné věže, podzemí

Značně rozsáhlý hrad měl trojdílnou dispozici. Její první část stávala ve svahu při vstupní cestě a měla čistě obranný charakter. Na skále nad čelním příkopem se vypínalo hradní jádro; bývalo oddělené další, dnes již zcela zaniklou hradební zdí a obsahovalo hranolovou obytnou věž – z ní se dochovaly zaklenuté suterénní prostory a zřejmě další dvě palácová křídla. Jádro tudíž tvořilo blokovou dispozici. Další mohutná obytná věž (již zmíněná výše) vznikla za přestavby koncem 14. století při východním okraji předhradí; v současnosti její zbytek představuje (spolu s obvodovou hradbou předhradí) nejzachovalejší segment zříceniny. K nejzajímavějším částem Kyšperka patří návštěvnicky atraktivní podzemí. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Legenda, z níž mrazí: kdo vysvobodí starce z kletby?

Ke Kyšperku se váže zajímavá, až hororově laděná pověst. Ta praví, že každých sto let se na hradě objeví přízraky šesti zakletých starců, čekajících na své vysvobození. Při té příležitosti se Kyšperk promění do své bývalé krásy, komnaty jsou plné lesku a bohatství, stoly se prohýbají pod dobrým jídlem a pitím. Každý kmet sedí u krbu v samostatné místnosti; pouze ve velkém sále jsou coby hostitelé starci dva - jeden v šarlatovém plášti, druhý v bílém rouchu s krvavou skvrnou na prsou. Klidně a tiše čekají, jen se občas ohlédnou k hradní bráně. Má-li je nějaký odvážlivec vysvobodit, musí jim obřadným způsobem poděkovat za jejich pohostinnost. Dosud se tak nestalo; starci se proto ke konci dne promění v černé supy a oknem hradu vyletí ven do noci. Hrad se s velkým rachotem zřítí a opět nabude podoby dnešních ruin…Dočkají se nebozí kmeti vůbec někdy svého vysvobození?

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Krupka 

Místa v okolí

Ski areál Krupka - Skiareál Krupka je lyžařský areál s víkendovým provozem. Tvoří jej tři sjezdové tratě různých obtížností. Červený Slalomák o délce 400 metrů, modrá Cvičná louka dlouhá 700 metrů a 100 metrů dlouhý dětský svah s vlastním vlekem.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Pension Císař - Penzion Císař leží v centru lázeňského města Teplice, v těsné blízkosti lázeňského domu Beethoven a Císařských lázní a Krušnohorského divadla.Penzion je vhodný jak k dlohodobím pobytům, tak ke krátkým pracovním cestám.Pokoje jsou velmi pohodlné,vybavené sociálním zařízením na každém pokoji, smart TV s bohatým výběrem programů i zahraničních, WIFI,lednice,mikrovlnná trouba a rychlovarná konvice.V roce 2018 byla instalována plošina pro invalidní vozík,lze též využít pro osoby hůře se pohybující..Děti do 6-ti let a domácí mazlíčky rádi ubytujeme zdarma.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Tatobitská (tisíciletá) lípa - V obci Tatobity na Semilsku se nachází překrásný exemplář lípy.
Dub letní u červeného kostela Varnsdorf - Ve městě Varnsdorf u Červeného kostela vyrůstá památný strom Dub letní.
Lipová alej pod nemocnicí Žatec - V sousedství areálu žatecké nemocnice byla přibližně v roce 1895 vysazena lipová alej.
Strom míru Veselí nad Lužnicí - Ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády byl v roce 2018 zasazen Strom míru.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz