Zámek Zvolen

Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.

Zvolenskému zámku předcházel tzv. Pustý hrad z 12. století, na jehož místě byl postaven v letech 1360 – 1382 nový hrad podle italského vzoru městských zámečků. V roce 1548 došlo k renesančním přestavbám, ale původní tvář hradu zůstala v podstatě zachována. V roce 1784 se přestavovala kaple v barokním stylu, do které byl přemístěn malovaný dřevěný strop z roku 1712.

Zásnuby Zikmunda Lucemburského s Marií Uherskou

Prvním majitelem hradu byl Ludvík I. z Anjou, využíval jej jako lovecké sídlo. V roce 1382 byl hrad dějištěm zásnub jeho dcery Marie s králem Zikmundem Lucemburským. Marie Uherská však ve svých 24 letech, kdy pravděpodobně byla těhotná, zemřela po pádu z koně a pro lucemburky to mělo neblahý vývoj.

Dalším významným majitelem Zvolena byl Jan Jiskra z Brandýsa, byl jedním z nejmocnějších vojevůdců v celých Uhrách. Objevoval se tu i Matyáš Korvín s manželkou Beatrix, která hrad užívala i po jeho smrti.

Renesanční a barokní přestavby a výstavba opevnění

Na počátku 16. století se v době velké slávy rodu Turzů budovalo vnější opevnění a čtyři kulaté předsazené bašty. Byla přistavěna vstupní brána a později i další patro se střílnami a nárožními věžičkami. Na konci 16. století  byl přistavěn dělostřelecký bastion a hrad byl schopen odolat nájezdu Turků.

Zvolenský zámek si svou renesančně-barokní podobu zachoval  dodnes, v 60. letech 20. století tu byla prováděna rozsáhlá rekonstrukce. Podílel se na ní Stavoprojekt Bratislava podle projektu K. Chudomelky.

Slovenská národní galerie, koncerty, svatby, bohoslužby

V současné době se na zámku nachází trvalá expozice Slovenské národní galerie. Jsou zde k vidění i malířská díla v expozici Staré evropské umění, kde jsou zastoupeni malíři z Francie, itálie, Holandska a Německa ze 16. – 18. století. Ve druhém patře zámku je instalována expozice lesnického a dřevařského muzea.

Zámecká kaple je využívána k bohoslužbám, ke koncertům a svatebním obřadům. Jako oddací síň byla upravena i rytířská síň. Na nádvoří zámku je v provozu espresso café a čajovna.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zvolen 

Místa v okolí

Zvolen - Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 1km
Zámek Vigľaš - Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Lažtek - Nad Banskou Bystricou byla postavena menší rozhledna, ale s velmi pěkným výhledem na město a blízké i vzdálenější okolí.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Masarykov Dvor - Rozhledna Masarykov Dvor je součástí stejnojmenného komplexu budov.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.
Vzdálenost: 16km
Žakýlské pleso - Žakýlské pleso je přírodní památka v okrese Banská Štiavnica v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Zaujímá rozlohu zhruba 0,24 hektaru, chráněné území je vytyčeno na ploše 6,38 ha. Přírodní památkou bylo vyhlášeno v roce 1986.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz