Kostomlaty (Sukoslav)

Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.

Historie hradu Kostomlaty

Hrad byl založen počátkem 14. století na místě staršího hradiště slovanského původu pány z Oseka, nazývaných také z Rýzmburka. Ti patřili k potomkům mocného rodu Hrabišiců. Nejstarší dochovaná zmínka o hradu je v kupní smlouvě z r. 1333, kdy Kostomlaty s několika vesnicemi dali páni z Oseka v léno Chotěborovi z Hirštejna. R. 1335 koupil hrad s nevelkým panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel IV.; ten r. 1370 udělil Kostomlaty v léno svému věrnému šlechtici Habartovi staršímu ze Žerotína, od jehož nástupců hrad r. 1388 koupil Jindřich Škopek z Dubé. Nesporně zajímavou postavou byl Albrecht Škopek z Dubé, velký komtur řádu německých rytířů, který měl Kostomlaty v držení na počátku husitských válek. Poté se hradu zmocnila jedna z nejpragmatičtějších a zřejmě i nejkontroverznějších osobností první poloviny 15. století, Jakoubek z Vřesovic. Tento zchudlý jihomoravský šlechtic přišel do Čech počátkem husitské revoluce; neklidnou dobu dokázal využít k nabytí ohromného majetku a díky svým vojenským a diplomatickým schopnostem se stal téměř nepostradatelným pro všechny válčící strany. R. 1434, v době bitvy u Lipan, obléhal Jakoubek - tehdy ještě husitský hejtman - kostomlatský hrad. Jakoubek se totiž pro kališníky osudné bitvy nezúčastnil a místo toho bojoval na vlastní pěst v severních Čechách. Panské vojsko se cestou z vítězné lipanské bitvy utkalo - ve snaze vymanit katolické Kostomlaty z obléhání - s Jakoubkovými oddíly. Ty ve střetu asi příliš úspěšné nebyly, protože na bojiště vpadla neočekávaně ze zálohy panská pěchota. Přesto se však Jakoubek za dosud neznámých okolností hradu přece jen zmocnil, neboť r. 1435 je uváděn jako jeho držitel. Poté se domluvil s Albrechtem z Dubé na odkoupení hradu i s majetkem k němu náležejícímu, což potvrdil i císař Zikmund, na jehož stranu mezitím Jakoubek zcela pragmaticky přestoupil. Celá jedna linie jeho potomstva se pak nazývala Kostomlatští z Vřesovic; ti drželi panství téměř 200 let až do r. 1623. V průběhu 16. století však význam hradu stále více klesal, po r. 1562 k němu patřilo už jen městečko Kostomlaty a r. 1606 se hrad uvádí již jako neobyvatelný. Poslední majitelé z rodu Kostomlatských r. 1623 o hrad přišli (v důsledku pobělohorských konfiskací za účast ve stavovském povstání). Rok nato celé panství koupili Černínové z Chudenic. R. 1841 byl v předhradí zbudován hostinec a došlo k opravě a zpřístupnění hlavní věže. Po r. 1948 však byla hospůdka rozebrána.

Zřícenina dnes

Kostomlaty jsou dosud velmi výraznou zříceninou. Její dominantu tvoří zejména dvě válcové věže a vysoké vnější zdi paláců jádra. To vše doplňují zbytky hradeb, bašt a již výše zmíněného hostince v předhradí. Co se obou věží týče, menší z nich měřila asi 12 m, měla obrannou funkci a vévodila dolnímu nádvoří. Velká válcová věž byla vybudována v jihozápadní části hradu a představuje nejvýraznější prvek zříceniny; horní část této věže je tvořena rovněž válcovým, ale užším, 6 m vysokým segmentem a okolo něj obíhajícím ochozem. Věž tohoto typu se označuje jako tzv. máselnice a v českých zemích není příliš obvyklá. Hlavní věž měří celkově 30 m. Vstupovalo se do ní z vyššího patra, po dřevěném můstku.

Hrad Kostomlaty má být údajně nejzachovalejší stavbou svého druhu v Českém středohoří. Věž hradu Kostomlaty je již tři roky zpřístupněna veřejnosti. Otevřeno je od dubna do října, vždy o sobotách a nedělích a st. svátcích, od 10:00 do 16:00 hodin

Na hradě se koná řada kulturních akcí, jejichž prostřednictvím tento objekt na několik dní v roce ožívá a vrací se ke své bývalé slávě.

Vstupné

  • dobrovolné

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Zvon - Zvon je název hory v Českém středohoří, v současné době je rovněž známa pod názvem Francká hora. Vypíná se nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipové stromořadí v Krčíně - V Novém Městě nad Metují se nachází památné stromořadí.
Jílovická alej - Jílovická alej byla vysazena v roce 2018.
Vinterova alej - Vinterova alej navazuje na tradice sázení ovocných stromů podél silnic.
Lipová alej Mistra Jana Husa - Lipová alej Mistra Jana Husa je památné stromořadí chráněné státem.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.