Kostomlaty (Sukoslav)

Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.

Historie hradu Kostomlaty

Hrad byl založen počátkem 14. století na místě staršího hradiště slovanského původu pány z Oseka, nazývaných také z Rýzmburka. Ti patřili k potomkům mocného rodu Hrabišiců. Nejstarší dochovaná zmínka o hradu je v kupní smlouvě z r. 1333, kdy Kostomlaty s několika vesnicemi dali páni z Oseka v léno Chotěborovi z Hirštejna. R. 1335 koupil hrad s nevelkým panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel IV.; ten r. 1370 udělil Kostomlaty v léno svému věrnému šlechtici Habartovi staršímu ze Žerotína, od jehož nástupců hrad r. 1388 koupil Jindřich Škopek z Dubé. Nesporně zajímavou postavou byl Albrecht Škopek z Dubé, velký komtur řádu německých rytířů, který měl Kostomlaty v držení na počátku husitských válek. Poté se hradu zmocnila jedna z nejpragmatičtějších a zřejmě i nejkontroverznějších osobností první poloviny 15. století, Jakoubek z Vřesovic. Tento zchudlý jihomoravský šlechtic přišel do Čech počátkem husitské revoluce; neklidnou dobu dokázal využít k nabytí ohromného majetku a díky svým vojenským a diplomatickým schopnostem se stal téměř nepostradatelným pro všechny válčící strany. R. 1434, v době bitvy u Lipan, obléhal Jakoubek - tehdy ještě husitský hejtman - kostomlatský hrad. Jakoubek se totiž pro kališníky osudné bitvy nezúčastnil a místo toho bojoval na vlastní pěst v severních Čechách. Panské vojsko se cestou z vítězné lipanské bitvy utkalo - ve snaze vymanit katolické Kostomlaty z obléhání - s Jakoubkovými oddíly. Ty ve střetu asi příliš úspěšné nebyly, protože na bojiště vpadla neočekávaně ze zálohy panská pěchota. Přesto se však Jakoubek za dosud neznámých okolností hradu přece jen zmocnil, neboť r. 1435 je uváděn jako jeho držitel. Poté se domluvil s Albrechtem z Dubé na odkoupení hradu i s majetkem k němu náležejícímu, což potvrdil i císař Zikmund, na jehož stranu mezitím Jakoubek zcela pragmaticky přestoupil. Celá jedna linie jeho potomstva se pak nazývala Kostomlatští z Vřesovic; ti drželi panství téměř 200 let až do r. 1623. V průběhu 16. století však význam hradu stále více klesal, po r. 1562 k němu patřilo už jen městečko Kostomlaty a r. 1606 se hrad uvádí již jako neobyvatelný. Poslední majitelé z rodu Kostomlatských r. 1623 o hrad přišli (v důsledku pobělohorských konfiskací za účast ve stavovském povstání). Rok nato celé panství koupili Černínové z Chudenic. R. 1841 byl v předhradí zbudován hostinec a došlo k opravě a zpřístupnění hlavní věže. Po r. 1948 však byla hospůdka rozebrána.

Zřícenina dnes

Kostomlaty jsou dosud velmi výraznou zříceninou. Její dominantu tvoří zejména dvě válcové věže a vysoké vnější zdi paláců jádra. To vše doplňují zbytky hradeb, bašt a již výše zmíněného hostince v předhradí. Co se obou věží týče, menší z nich měřila asi 12 m, měla obrannou funkci a vévodila dolnímu nádvoří. Velká válcová věž byla vybudována v jihozápadní části hradu a představuje nejvýraznější prvek zříceniny; horní část této věže je tvořena rovněž válcovým, ale užším, 6 m vysokým segmentem a okolo něj obíhajícím ochozem. Věž tohoto typu se označuje jako tzv. máselnice a v českých zemích není příliš obvyklá. Hlavní věž měří celkově 30 m. Vstupovalo se do ní z vyššího patra, po dřevěném můstku.

Hrad Kostomlaty má být údajně nejzachovalejší stavbou svého druhu v Českém středohoří. Věž hradu Kostomlaty je již tři roky zpřístupněna veřejnosti. Otevřeno je od dubna do října, vždy o sobotách a nedělích a st. svátcích, od 10:00 do 16:00 hodin

Na hradě se koná řada kulturních akcí, jejichž prostřednictvím tento objekt na několik dní v roce ožívá a vrací se ke své bývalé slávě.

Vstupné

  • dobrovolné

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.