Zámek Loučeň

Zámek Loučeň dnes vlastní soukromá společnost Loučeň a.s. Tento barokní skvost v okrese Nymburk je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

Bitva na Bílé hoře znamenala konec zlatých časů pro Václava Berku z Dubé

Předchůdcem dnešního zámku byla raně gotická tvrz z roku 1223, až do 17. století se na tvrzi střídalo několik majitelů, od roku 1612 ji vlastnil Václav Berka z Dubé. Tento velmi zámožný šlechtic však po bitvě na Bílé hoře emigroval z Čech, aby si zachránil holý život. Byl obviněn z účasti na stavovském povstání a jeho majetek zkonfiskován, nakonec všechen Berkův majetek koupil Adam z Valdštejna.

Třicetiletá válka přináší smrt a zkázu, na zámku pak vládne despotická Marie Anna Fürstenberg

Následující třicetiletá válka přinesla zámku Loučeň a blízkým obcím zkázu, jak tomu ostatně bylo na celém našem území. Zdevastované torzo tvrze začal přestavovat na barokní zámek teprve Karel Arnošt z Valdštejna v letech 1704 - 1713. Součástí zámku byla i přistavěná kaple, později kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zámek pak vlastnila jeho dcera Eleanora a následně jeho vnučka Marie Anna. Ta se provdala za Josefa Fürstenberga a vlastnictví panství se tím pádem změnilo z Valdštejnského na Fürstenberské. Marie Anna Fürstenberg byla nechvalně proslulá svou panovačností a tyranií poddaných, jako ortodoxní katolička pronásledovala evangelíky a zavedla na svém panství přísný režim roboty. 

Rod Thurn-Taxisů buduje rozsáhlý anglický park

Rok 1809 je dalším mezníkem ve vývoji vlastníků zámku Loučeň. Maxmilián Thurn-Taxis získal zámek sňatkem s kněžnou z rodu Fürstenbergů. V roce 1813 zde na zámku hostil císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Dalším významným majitelem panství byl Karel Anselm Thurn-Taxis, nechal tu v roce 1828 vybudovat rozsáhlý anglický park a o 6 let později tzv. Úřednický dům na Loučeni, který dnes slouží návštěvníkům zámku jako zámecký hotel Maxmilián. 

V roce 1899 navštívil zámek Loučeň při svých toulkách Evropou spisovatel Mark Twain.

Dnes je zámek Loučeň chloubou zdejšího kraje

Začátek 21. století je pro zámek, zámecký hotel i zámecký park ve znamení rozsáhlé rekonstrukce. Od roku 2000 do roku 2007 se toto místo postupně měnilo ve skvostnou chloubu zdejšího kraje zásluhou nových majitelů, Loučeň a.s. a pochopitelně i šikovných řemeslníků, kteří rekonstrukci prováděli. Bylo tu vybudováno i jedenáct labyrintů a bludišť, několik jezírek, kašny, kuličkové hřiště, lanové centrum a visuté lávky. Nechybí tu ani oranžérie, altánek, přírodní amfiteátr a tzv. domeček knížete Alexandra. Přízemí zámku je věnováno komorní expozici o rodech Valdštejnů, Fürstenberků a Thurn-Taxisů a v tzv. Velké expozici spatříte obraz podnikatelské činnosti Thurn-Taxisů, kteří se věnovali především poštovním službám, rod Thurn-Taxisů zanikl v roce 1939, kdy zemřel poslední z nich, Alexandr Thurn-Taxis.

Pořádají se zde i speciální prohlídky zámku s průvodci, převlečenými do dobových kostýmů komorníků, kastelána nebo kněžny.

 

Otvírací doba 

Leden, únor, březen Víkendy a svátky, Velikonoce 10.00 – 17.00
Duben denně, prohlídky zámku od PO-PÁ v 12:00 a ve 14:00, o víkendu je první prohlídka hodinu po otevření zámeckého areálu a je většinou každou hodinu 11.00 – 17.00 10.00 – 17.00
Květen denně 10.00 – 17.00
Červen, červenec, srpen denně 09.00 – 18.30
Září (1. 2) denně, prohlídky zámku od PO-PÁ v 11:00 a ve 14:00, o víkendu je první prohlídka hodinu po otevření zámeckého areálu a je většinou každou hodinu 11.00 – 17.00 10.00 – 17.00
Říjen (1, 2) denně kromě pondělí, prohlídky zámku od ÚT-PÁ v 11:00 a ve 14:00, o víkendu je první prohlídka hodinu po otevření zámeckého areálu a je většinou každou hodinu 11.00 – 17.00 10.00 – 17.00
Listopad, prosinec Víkendy, svátky a vánoční prázdniny 10.00 – 17.00

(1) - V případě více jak 8 osob je možná prohlídka zámku i v jiných časech.

(2) - Předem objednané skupiny i mimo otevírací dobu.

 

 

Ceník vstupenek

  Dospělý Rodina Senior/student/ZTP   Dítě do 10 let
LABYRINTÁRIUM 99Kč 330Kč 79Kč   69Kč
PROHLÍDKA ZÁMKU + labyrintárium 190Kč 550Kč 150Kč   90Kč

 

Zámecké slavnosti

  Dospělý Rodina Senior/Student/ZTP Dítě do 10 let
VENKOVNÍ PROGRAM + labyrintárium 160Kč 460Kč 130Kč 75Kč
VENKOVNÍ PROGRAM + prohlídka zámku + labayrintárium 240Kč 680Kč 190Kč 110Kč

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Loučeň 
Web: Zámek Loučeň
Email: infocentrum@zamekloucen.cz
Telefon: +420 727 900 616

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Zámecký hotel - Součástí nabídky zámeckého areálu je široká škála ubytovacích možností. Zámecký hotel Maxmilián byl otevřen v roce 2003, je umístěn pod barokní terasou zámku, v budově která byla postavena v roce 1843 jako úřednický dům panství. V roce 2007 byla k této historické budově postavena přístavba s dalšími pokoji, ve které se dnes nachází hotelová recepce, kongresové sály, snídaňová restaurace, bazén a sauna. Osobitý styl ubytování poskytují apartmány na zámku a Domeček knížete Alexandra
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Jabkenice - Do obce Jabkenice se v roce 1874 přistěhoval nadlesní Josef Schwarz spolu se svým tchánem Bedřichem Smetanou, který zde žil až do své smrti v roce 1884.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prievidza - Rozhledna nad městem Prievidza je ocelová konstrukce vyhlídkové věže se zábradlím.
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Rozhledna Čajka v oblakoch - Rozhledna Čajka v oblakoch je obdobou rozhleden v České republice, s názvem "Stezka v oblacích".

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.