Zámek Vlašim

Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.

Zámek Vlašim byl vybudován z původního gotického hradu z počátku 14. století. Hrad se stal v 15. století sídlem Trčků z Lípy a na počátku 17. století jej vlastnili Vostrovcové z Kralovic, kteří jej nechali citlivě přestavět na reprezentativní renesanční zámek.

Od 19. století zámek vlastnil knížecí rod z Auerspergu, kterým byl v roce 1945 odebrán a připadl pak československému státu.

Požár jižního křídla a mnohaletá rekonstrukce

Doslova pohromou pro celý zámecký areál byl rozsáhlý požár v roce 1992. Celé jižní křídlo lehlo popelem.

Zámek byl pak kompletně rekonstruován, stavební a restaurátorské práce tu probíhaly až do roku 2005. Dnes využívá "vyhořelé" jižní křídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim. Zbývající interiér zámku je upraven jako obřadní svatební síň a koncertní sál a jsou zde umístěny expozice Muzea Podblanicka (expozice s názvem "S přesnou muškou" o trofejích zvířat a tradici lovectví, expozice "Zrcadlo minulosti" vypovídající o životě našich předků a historii zámku a zámeckého parku.) Veřejnosti přístupné je i zámecké sklepení, zámecká věž s velmi pěkným výhledem a zámecká kaple z roku 1771 založená Marií Josefinou z Auerpsergu.

Nádherný anglický park z roku 1775

Velmi zajímavý je anglický zámecký park z roku 1775 založený Karlem Josefem z Auerspergu a jeho ženou Marií Josefinou von Trautson. Do dnešních dnů se dochovaly četné zahradní prvky, např. Čínský pavilon a brány v novogotickém stylu – Domašinská, Vlašimská a Znosimská. Park zaujímá rozlohu zhruba 70 hektarů a je údajně jedním z nejkrásnějších krajinných parků v České republice. Jeho monumentalita je využívána i k různým výstavám a společenským akcím. Parkem prochází také naučná stezka o délce 3 km.

 

Otevírací doba:

 

Březen - Červen
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

Červenec - Srpen
pondělí - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 17:00

 

Září - Prosinec
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vlašim - Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Václavka - Rozhledna Václavka je vyhlídková věž ve Voticích.
Rozhledna Kochnov - Rozhledna Kochnov je dřevěná stavba vyhlídkové věže na okraji lesa.
Vyhlídková věž staré radnice Mladá Boleslav - Vyhlídková věž staré městské radnice v Mladé Boleslavi byla postavena v 18. století.
Rozhledna Zvonička - Rozhledna Zvonička je dřevěná vyhlídková věž, postavená nad vinicí, v blízkosti obce Otmíče.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.