Zámek Vlašim

Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.

Zámek Vlašim byl vybudován z původního gotického hradu z počátku 14. století. Hrad se stal v 15. století sídlem Trčků z Lípy a na počátku 17. století jej vlastnili Vostrovcové z Kralovic, kteří jej nechali citlivě přestavět na reprezentativní renesanční zámek.

Od 19. století zámek vlastnil knížecí rod z Auerspergu, kterým byl v roce 1945 odebrán a připadl pak československému státu.

Požár jižního křídla a mnohaletá rekonstrukce

Doslova pohromou pro celý zámecký areál byl rozsáhlý požár v roce 1992. Celé jižní křídlo lehlo popelem.

Zámek byl pak kompletně rekonstruován, stavební a restaurátorské práce tu probíhaly až do roku 2005. Dnes využívá "vyhořelé" jižní křídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim. Zbývající interiér zámku je upraven jako obřadní svatební síň a koncertní sál a jsou zde umístěny expozice Muzea Podblanicka (expozice s názvem "S přesnou muškou" o trofejích zvířat a tradici lovectví, expozice "Zrcadlo minulosti" vypovídající o životě našich předků a historii zámku a zámeckého parku.) Veřejnosti přístupné je i zámecké sklepení, zámecká věž s velmi pěkným výhledem a zámecká kaple z roku 1771 založená Marií Josefinou z Auerpsergu.

Nádherný anglický park z roku 1775

Velmi zajímavý je anglický zámecký park z roku 1775 založený Karlem Josefem z Auerspergu a jeho ženou Marií Josefinou von Trautson. Do dnešních dnů se dochovaly četné zahradní prvky, např. Čínský pavilon a brány v novogotickém stylu – Domašinská, Vlašimská a Znosimská. Park zaujímá rozlohu zhruba 70 hektarů a je údajně jedním z nejkrásnějších krajinných parků v České republice. Jeho monumentalita je využívána i k různým výstavám a společenským akcím. Parkem prochází také naučná stezka o délce 3 km.

 

Otevírací doba:

 

Březen - Červen
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

Červenec - Srpen
pondělí - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 17:00

 

Září - Prosinec
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 8.7.2020
Zataženo
19°C
14°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1016.6hPa
Vítr: 4.2m/s
z západu
Zítra
Čtvrtek 9.7.
Déšť
20°C
16°C
Pátek
10.7.2020
Polojasno
27°C
18°C
Sobota
11.7.2020
Polojasno
16°C
11°C
Neděle
12.7.2020
Polojasno
18°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vlašim - Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.