Zámek Vlašim

Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.

Zámek Vlašim byl vybudován z původního gotického hradu z počátku 14. století. Hrad se stal v 15. století sídlem Trčků z Lípy a na počátku 17. století jej vlastnili Vostrovcové z Kralovic, kteří jej nechali citlivě přestavět na reprezentativní renesanční zámek.

Od 19. století zámek vlastnil knížecí rod z Auerspergu, kterým byl v roce 1945 odebrán a připadl pak československému státu.

Požár jižního křídla a mnohaletá rekonstrukce

Doslova pohromou pro celý zámecký areál byl rozsáhlý požár v roce 1992. Celé jižní křídlo lehlo popelem.

Zámek byl pak kompletně rekonstruován, stavební a restaurátorské práce tu probíhaly až do roku 2005. Dnes využívá "vyhořelé" jižní křídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim. Zbývající interiér zámku je upraven jako obřadní svatební síň a koncertní sál a jsou zde umístěny expozice Muzea Podblanicka (expozice s názvem "S přesnou muškou" o trofejích zvířat a tradici lovectví, expozice "Zrcadlo minulosti" vypovídající o životě našich předků a historii zámku a zámeckého parku.) Veřejnosti přístupné je i zámecké sklepení, zámecká věž s velmi pěkným výhledem a zámecká kaple z roku 1771 založená Marií Josefinou z Auerpsergu.

Nádherný anglický park z roku 1775

Velmi zajímavý je anglický zámecký park z roku 1775 založený Karlem Josefem z Auerspergu a jeho ženou Marií Josefinou von Trautson. Do dnešních dnů se dochovaly četné zahradní prvky, např. Čínský pavilon a brány v novogotickém stylu – Domašinská, Vlašimská a Znosimská. Park zaujímá rozlohu zhruba 70 hektarů a je údajně jedním z nejkrásnějších krajinných parků v České republice. Jeho monumentalita je využívána i k různým výstavám a společenským akcím. Parkem prochází také naučná stezka o délce 3 km.

 

Otevírací doba:

 

Březen - Červen
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

Červenec - Srpen
pondělí - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 17:00

 

Září - Prosinec
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vlašim - Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Prievidza - Rozhledna nad městem Prievidza je ocelová konstrukce vyhlídkové věže se zábradlím.
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Rozhledna Malý Lubín - Rozhledna Malý Lubín je dřevěná vyhlídková věž, která poskytuje fantastický výhled do okolí.
Rozhledna Čajka v oblakoch - Rozhledna Čajka v oblakoch je obdobou rozhleden v České republice, s názvem "Stezka v oblacích".

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.