Zámek Vlašim

Zámek Vlašim je ve vlastnictví města Vlašim, sídlí zde Střední odborná škola a část objektu je využívána jako koncertní a obřadní síň. Přilehlý anglický park z konce 18. století je považován za jeden z nejkrásnějších krajinných parků ve střední Evropě.

Zámek Vlašim byl vybudován z původního gotického hradu z počátku 14. století. Hrad se stal v 15. století sídlem Trčků z Lípy a na počátku 17. století jej vlastnili Vostrovcové z Kralovic, kteří jej nechali citlivě přestavět na reprezentativní renesanční zámek.

Od 19. století zámek vlastnil knížecí rod z Auerspergu, kterým byl v roce 1945 odebrán a připadl pak československému státu.

Požár jižního křídla a mnohaletá rekonstrukce

Doslova pohromou pro celý zámecký areál byl rozsáhlý požár v roce 1992. Celé jižní křídlo lehlo popelem.

Zámek byl pak kompletně rekonstruován, stavební a restaurátorské práce tu probíhaly až do roku 2005. Dnes využívá "vyhořelé" jižní křídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim. Zbývající interiér zámku je upraven jako obřadní svatební síň a koncertní sál a jsou zde umístěny expozice Muzea Podblanicka (expozice s názvem "S přesnou muškou" o trofejích zvířat a tradici lovectví, expozice "Zrcadlo minulosti" vypovídající o životě našich předků a historii zámku a zámeckého parku.) Veřejnosti přístupné je i zámecké sklepení, zámecká věž s velmi pěkným výhledem a zámecká kaple z roku 1771 založená Marií Josefinou z Auerpsergu.

Nádherný anglický park z roku 1775

Velmi zajímavý je anglický zámecký park z roku 1775 založený Karlem Josefem z Auerspergu a jeho ženou Marií Josefinou von Trautson. Do dnešních dnů se dochovaly četné zahradní prvky, např. Čínský pavilon a brány v novogotickém stylu – Domašinská, Vlašimská a Znosimská. Park zaujímá rozlohu zhruba 70 hektarů a je údajně jedním z nejkrásnějších krajinných parků v České republice. Jeho monumentalita je využívána i k různým výstavám a společenským akcím. Parkem prochází také naučná stezka o délce 3 km.

 

Otevírací doba:

 

Březen - Červen
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

Červenec - Srpen
pondělí - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 17:00

 

Září - Prosinec
pondělí zavřeno
úterý - neděle 09:00 - 12:00
13:00 - 16:00

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 18.2.2020
Skoro jasno
7°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1023.6hPa
Vítr: 6.3m/s
z západu
Zítra
Středa 19.2.
Déšť
5°C
0°C
Čtvrtek
20.2.2020
Zataženo
4°C
3°C
Pátek
21.2.2020
Polojasno
4°C
1°C
Sobota
22.2.2020
Zataženo
6°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vlašim - Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.