Zámek Krásné Březno

Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.

Historie

Budova Starého zámku vznikla na místě bývalého hospodářského křídla panského domu v letech 1597 - 1603 ve stylu saské renesance a začala stavba kaple Panny Marie (nynější kostel sv. Floriána), která byla se zámkem propojena malým můstkem.  Na začátku 17. století majitelé panství, páni z Bünau vystavěli i Nový zámek do tvaru čtyřkřídlé budovy s vnitřním čtvercovým nádvořím a s nárožními věžemi. Po bitvě na Bílé hoře se však majitelé zámku vrátili do Saska a zámek pak drželi Thun-Hohensteinové a po nich hrabata z Althanu. Po roce 1714 byli vlastníky zámku hrabata Cavriani, kteří zde začali s úpravami objektu do podoby, jakou známe dnes. Zvýšili Nový zámek o barokní patro s pozoruhodným barokním krovem. V roce 1754 celé panství zakoupil hrabě Jan Hartig a v letech 1798 - 1805 sloužil Starý zámek jako byty pro panské úředníky. Barokní zahrada v okolí zámku v roce 1849 musela ustoupit stavbě železnice do Drářďan a zbytek zahrady byl po demolici hospodářského dvora změněn na anglický park - z něho se dochovala jenn malá část, když většina anglického parku ustoupila stavbě silnice. Po roce 1945 připadl zámek do rukou státu, přičemž  posledním soukromým majitelem byl Leo Skrbensky, syn Malvíny Kolowrat-Krakowsky-Novohradsky

Současnost

V 60.- 70.tých letech minulého století byl zámek využíván jako dívčí internát SZŠ.

90. léta pak zamenala pro zámek další devastaci, v té době byl již opuštěn a teprve v letech 2009 - 2011 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu. Poté se zde usídlil Národní památkový ústav, přičemž byl kostel sv. Floriána po jeho restaurování zpřístupněn veřejnosti. Samotný zámek lze navštívit pouze během různých kulturních akcí.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ústí nad Labem 

Místa v okolí

Street workout park Ústí nad Labem - Neštěmice - V Ústí nad Labem - Neštěmicích je k dispozici všem zájemcům po celý rok zdarma venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
hostinec Na Kopečku - Nově zrekonstruovaný hostinec s vyhlídkovou věžičkou leží u silnice Ústí n. L. Česká Lípa.
Vzdálenost: 3km
Ústí nad Labem - Ústí nad Labem je okresní, a zároveň krajské město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na soutoku řek Bíliny a Labe. Město má přibližně 98 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Sushi bar - Nově otevřený sushi bar v Ústí nad Labem v Zámečnické ulici. Příjemné prostředí, příjemný personál, čerstvé luxusní sushi
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Pozorovatelna Vodárenský les - Ptačí pozorovatelna Vodárenský les je nízká dřevěná stavba.
Pozorovatelna Praha Žižkov - V roce 2018 bylo na hoře Vítkov instalováno dřevěné monumentální vyhlídkové schodiště.
Ptačí pozorovatelna Rezavka - Ptačí pozorovatelna Rezavka v katastru ostravského Svinova je volně přístupná po celý rok.
Pozorovatelna Durch - Pozorovatelna Durch je neobvyklá vyhlídková stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz