Hrad Hazmburk
Typ: | Zřícenina |
---|---|
Kraj: | Ústecký kraj |
Okres: | Okres Litoměřice |
Město: | Klapý |
Výška: | 395 m n.m. |
GPS: | 50°26'2.709"N, 14°0'53.785"E |
Počátky hradu
Podle archeologických výzkumů byl vrch obydlen již v 5. tisíciletí př. n. l., kdy zde sídlil lid kultury s vypíchanou keramikou. Počátky hradu nelze přesně historicky doložit, protože o jeho zakladatelích chybí spolehlivé údaje a názory odborníků se v tomto směru značně různí. Historici se dnes shodují v tom, že hrad, tehdy zvaný Klapý, nechali postavit kolem r. 1250 (případně ve 2. polovině 13. století) Lichtenburkové. Ti však počátkem 14. století své zdejší panství i s hradem vyměnili s králem Janem Lucemburským za jiné.
Historie hradu Hazmburk od středověku po současnost
První bezpečně doložená zpráva o tomto sídle je až z r. 1335, kdy Jan Lucemburský hrad prodal Zbyňku Zajícovi z Valdeka. Tehdy se původní název hradu Klapý změnil podle jména i erbovního znaku tohoto šlechtice na Hazmburk, tj. Zajícův nebo Zaječí hrad (der Hase – německy zajíc). Zbyněk Zajíc byl vysokým hodnostářem u dvora, mistrem královské komory a nejvyšším číšníkem. Nově získané sídlo nechal výrazně rozšířit o hradbu a brány, Černou věž a další budovy. Hazmburk tak zabral celou nezalesněnou plochu vrchu a získal konečný půdorys. Hlavně ve 14. a 15. století patřili Zajícové z Hazmburka k nejmocnějším rodům v království a jejich sídelní hrad byl významnou oporou krále a církve. To se projevilo zejména v době husitských válek, kdy hrad Zajíců, kteří stáli na straně katolíků, znamenal pro husity nepřekonatelnou překážku. Vzhledem ke své nedobytnosti byl dokonce Hazmburk vybrán za bezpečný úkryt pro kostelní poklady z Pražského hradu a r. 1440 zde byla uschována drahocenná bohoslužebná roucha. Husitům se Hazmburk nikdy dobýt nepodařilo, i když se o to pokoušeli celkem třikrát – v r. 1424, kdy po neúspěchu vypálili nedaleké Libochovice, a poté v letech 1429 a 1431. Od konce 15. století význam hradu upadal, zejména proto, že Zajícové přesídlili do svého dalšího sídla v Budyni nad Ohří, kde vybudovali honosný renesanční zámek. Rod Zajíců měl Hazmburk v držení až do r. 1558, kdy ho již jako pustý prodal Lobkowiczům. Hrad chátral a dnes jeho bývalou slávu připomíná pouze zřícenina.
Hazmburk jako romantické místo
Hazmburk se svou jedinečnou romantickou scenérií přitahoval řadu našich významných umělců, jako byli Karel Hynek Mácha, Svatopluk Čech nebo Emil Filla. Zříceninu obklopuje mysteriózní atmosféra a málokterý náš hrad se může pochlubit tak bohatým seznamem pověstí, bájí, přízraků a strašidel jako právě Hazmburk.
Podoba hradu
V dobách své největší slávy za husitských válek měl hrad protáhlý tvar od západu k východu a rozprostíral se na ploše přibližně 170 m x 30 m. Dominantu Hazmburka představují dvě věže – oválná zvaná Černá měří 25 m, vévodí dolnímu hradu a je již léta nepřístupná; hranolová s cimbuřím nesoucí název Bílá a vysoká 26 m dominuje hornímu hradu a návštěvníci se z ní mohou kochat okouzlujícím výhledem na České středohoří, Poohří a do České tabule.
Otevírací doba
- květen až září - denně mimo pondělí - 9:00 - 18:00
- duben a říjen - středa až neděle - 9:00 - 16:00
- listopad až březen - zavřeno
Vstupné - základní prohlídkový okruh - prohlídka hradu
- Dospělí 90 Kč
- Děti do 6 let zdarma
- Studenti 15-26 let 60 Kč
- Senioři nad 65 let 60 Kč
- Rodinné vstupné ( max.2 dospělí a 3 děti) 240 Kč
- Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P zdarma
- Držitelé průkazu ZTP do 18 let zdarma
- Držitelé průkazu ZTP/ZTP/P nad 18 let zdarma
- Skupinové nad 15 osob 80 Kč
- Zaměstnanci NPÚ zdarma
- Speciální vstupné - domácí mazlíček 20 Kč