Zámek Milotice

Jeden z našich nejkrásnějších barokních zámků tvoří dominantu stejnojmenné obce na Hodonínsku v Jihomoravském kraji, asi 8 km jižně od Kyjova. Milotický zámek, nazývaný Perla jihovýchodní Moravy, představuje unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury. Během roku se zde koná celá řada kulturních a společenských akcí.

Historie zámku

Předpokládá se, že na místě dnešního zámku stála v zdejším močálovitém terénu tvrz vybudovaná před r. 1360; v té době vlastnili Milotice místní vladykové, bratři Zdeněk a Čeněk z Ronova. Po nich přešly Milotice r. 1412 do rukou pánů z Moravan, původem ze zchudlé landštejnské větve Vítkovců. Vodní tvrz je v pramenech poprvé doložená k r. 1437. Páni z Moravan vytvořili z Milotic jedno ze středisek moravských husitů. Později se dalšími držiteli Milotic stali páni z Kravař, vladykové z Ojnic, v první polovině 16. století pak Zástřizlové. Přestavbu gotické tvrze na renesanční zámek zahájili ve druhé polovině 16. století páni ze Žerotína; pokračoval v ní Václav Haugwitz z Biskupic a zejména Bernard Ludvík Tovar z Enczesfeldu v letech 1586-1596. Tehdy také byla při zámku - který si přes rozsáhlé renesanční úpravy (mj. arkády v přízemí i v 1. patře) zachoval ráz pevnosti s velkými nárožními bastiony - zřízena zahrada.

První polovina 17. století se vyznačovala častým střídáním majitelů sídla. Z tohoto hlediska za zlomový lze považovat r. 1648, kdy milotické panství kupuje Gabriel Serényi a v držení jeho rodu zůstává až do r. 1811. Po dvojím zpustošení zámku (r. 1663 Tatary a r. 1705 kuruckými vojsky Františka II. Rákoczyho) dal Karel Antonín Serényi objekt radikálně barokně přestavět na reprezentativní rodové sídlo. Úpravy probíhaly ve dvou etapách, v letech 1719-1725 a 1738-1743, a nezměnily původní čtyřkřídlou dispozici zámku. Během nich došlo mj. k výstavbě východního křídla rezidence se sallou terrenou a reprezentačním sálem, skleníku, koníren, jízdáren a obou oranžérií. Současně s přestavbou probíhaly také rozsáhlé úpravy okolí zámku a práce v interiérech. Sídlo Serényiů zkrášlila bohatá barokní sochařská výzdoba od Jana (některé zdroje uvádějí Jakuba) Kryštofa Schletterera (brána, nádvoří a přístupový most) a Jana Kristiána Pröbstela (atika průčelí a hlavní schodiště zámku). Koncem 18. století doplnily zámecký areál kaštanové a lipové aleje. Tyto změny a úpravy však neporušily původní ráz francouzské barokní zahrady; její tvářnost ozvláštnily během 19. století ještě fontány a letohrádky s ptačím domkem, umělá zřícenina a ermitáže. K zahradnímu komplexu patří též obora, protkaná hvězdicí průhledů sbíhajícími se u krytého pavilónu z r. 1766. Dosud nelze s jistotou určit, kdo byl architektem zámecké přestavby; za její možné autory jsou uváděni Antonio Salla, Domenico Martinelli, Josef Emanuel Fischer z Erlachu a Christian Alexander Oedtl. Stavbu zpočátku vedl brněnský mistr František Benedikt Klíčník a přibližně od r. 1722 realizoval architektonické plány Martin Pahnost, zednický mistr z Milotic.

Současnost

Panství v 19. století získali sňatkem Seilernové-Aspangové, jimž patřilo až do r. 1945. Na základě Benešových dekretů pak přešel zámek do vlastnictví státu. Dnes je návštěvníkům zpřístupněna stylová zámecká instalace s vybavením od konce 17. až do poloviny 19. století, dvě oranžerie s příležitostnými výstavami, francouzský park a přilehlá bažantnice. V hodnotných interiérech zaujme mj. štuková výzdoba od Giovanniho Michaela Fontany nebo ústřední místnost zámku – hlavní sál – s rozměrnou iluzivní freskou od Františka Řehoře Ignáce Ecksteina z r. 1725. Pozoruhodná je rovněž zámecká kaple s nástropní freskou; ta patří k nevýše ceněným pracím malíře Josefa Ignáce Mildorfera.

Na zámku se pravidelně konají nejrůznější výstavy, folklórní akce, umělecká sympózia, koncerty folkové, vážné a dobové hudby a množství dalších kulturních a společenských akcí.

 

Otevírací doba zde na tomto odkazu

 

Vstupné zde na tomto odkazu

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Milotice 
Web: Zámek Milotice
Email: milotice@npu.cz
Telefon: +420 518 619 643

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Workout Svatobořice-Mistřín - Nový a dobře vybavený workout (cca od 2018/19) hned u cyklostezky. Najdete tam všechno. Hodně hrazd, bradla, stalky, kruhy. Jediná nevýhoda je, že když je hezky, tak se tam nahrne spousta děcek.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.