Zámek Milotice

Jeden z našich nejkrásnějších barokních zámků tvoří dominantu stejnojmenné obce na Hodonínsku v Jihomoravském kraji, asi 8 km jižně od Kyjova. Milotický zámek, nazývaný Perla jihovýchodní Moravy, představuje unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury. Během roku se zde koná celá řada kulturních a společenských akcí.

Historie zámku

Předpokládá se, že na místě dnešního zámku stála v zdejším močálovitém terénu tvrz vybudovaná před r. 1360; v té době vlastnili Milotice místní vladykové, bratři Zdeněk a Čeněk z Ronova. Po nich přešly Milotice r. 1412 do rukou pánů z Moravan, původem ze zchudlé landštejnské větve Vítkovců. Vodní tvrz je v pramenech poprvé doložená k r. 1437. Páni z Moravan vytvořili z Milotic jedno ze středisek moravských husitů. Později se dalšími držiteli Milotic stali páni z Kravař, vladykové z Ojnic, v první polovině 16. století pak Zástřizlové. Přestavbu gotické tvrze na renesanční zámek zahájili ve druhé polovině 16. století páni ze Žerotína; pokračoval v ní Václav Haugwitz z Biskupic a zejména Bernard Ludvík Tovar z Enczesfeldu v letech 1586-1596. Tehdy také byla při zámku - který si přes rozsáhlé renesanční úpravy (mj. arkády v přízemí i v 1. patře) zachoval ráz pevnosti s velkými nárožními bastiony - zřízena zahrada.

První polovina 17. století se vyznačovala častým střídáním majitelů sídla. Z tohoto hlediska za zlomový lze považovat r. 1648, kdy milotické panství kupuje Gabriel Serényi a v držení jeho rodu zůstává až do r. 1811. Po dvojím zpustošení zámku (r. 1663 Tatary a r. 1705 kuruckými vojsky Františka II. Rákoczyho) dal Karel Antonín Serényi objekt radikálně barokně přestavět na reprezentativní rodové sídlo. Úpravy probíhaly ve dvou etapách, v letech 1719-1725 a 1738-1743, a nezměnily původní čtyřkřídlou dispozici zámku. Během nich došlo mj. k výstavbě východního křídla rezidence se sallou terrenou a reprezentačním sálem, skleníku, koníren, jízdáren a obou oranžérií. Současně s přestavbou probíhaly také rozsáhlé úpravy okolí zámku a práce v interiérech. Sídlo Serényiů zkrášlila bohatá barokní sochařská výzdoba od Jana (některé zdroje uvádějí Jakuba) Kryštofa Schletterera (brána, nádvoří a přístupový most) a Jana Kristiána Pröbstela (atika průčelí a hlavní schodiště zámku). Koncem 18. století doplnily zámecký areál kaštanové a lipové aleje. Tyto změny a úpravy však neporušily původní ráz francouzské barokní zahrady; její tvářnost ozvláštnily během 19. století ještě fontány a letohrádky s ptačím domkem, umělá zřícenina a ermitáže. K zahradnímu komplexu patří též obora, protkaná hvězdicí průhledů sbíhajícími se u krytého pavilónu z r. 1766. Dosud nelze s jistotou určit, kdo byl architektem zámecké přestavby; za její možné autory jsou uváděni Antonio Salla, Domenico Martinelli, Josef Emanuel Fischer z Erlachu a Christian Alexander Oedtl. Stavbu zpočátku vedl brněnský mistr František Benedikt Klíčník a přibližně od r. 1722 realizoval architektonické plány Martin Pahnost, zednický mistr z Milotic.

Současnost

Panství v 19. století získali sňatkem Seilernové-Aspangové, jimž patřilo až do r. 1945. Na základě Benešových dekretů pak přešel zámek do vlastnictví státu. Dnes je návštěvníkům zpřístupněna stylová zámecká instalace s vybavením od konce 17. až do poloviny 19. století, dvě oranžerie s příležitostnými výstavami, francouzský park a přilehlá bažantnice. V hodnotných interiérech zaujme mj. štuková výzdoba od Giovanniho Michaela Fontany nebo ústřední místnost zámku – hlavní sál – s rozměrnou iluzivní freskou od Františka Řehoře Ignáce Ecksteina z r. 1725. Pozoruhodná je rovněž zámecká kaple s nástropní freskou; ta patří k nevýše ceněným pracím malíře Josefa Ignáce Mildorfera.

Na zámku se pravidelně konají nejrůznější výstavy, folklórní akce, umělecká sympózia, koncerty folkové, vážné a dobové hudby a množství dalších kulturních a společenských akcí.

 

Otevírací doba zde na tomto odkazu

 

Vstupné zde na tomto odkazu

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Milotice 
Web: Zámek Milotice
Email: milotice@npu.cz
Telefon: +420 518 619 643

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Workout Svatobořice-Mistřín - Nový a dobře vybavený workout (cca od 2018/19) hned u cyklostezky. Najdete tam všechno. Hodně hrazd, bradla, stalky, kruhy. Jediná nevýhoda je, že když je hezky, tak se tam nahrne spousta děcek.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz