UNESCO: Vila Tugendhat

V městské části Brno – sever se adrese Černopolní 45 nachází vila Tugendhat, která od roku 2001 patří na Seznam památek UNESCO.

Projekt Vily Tugendhat zpracoval roku 1928 německý architekt Ludwig Miese van der Rohe na žádost manželů Tugendhatových. Stavba patří k vrcholným dílům funkcionalismu a podle dnešních architektů určila měřítka moderního bydlení. Na svou dobu byl dům unikátní proskleným obytným prostorem se zimní zahradou, nepřerušovaným obyvatelným prostorem, okny, splynutím interiéru s přírodou v zahradě nebo výjimečným nosným systémem. Architekt Miese van der Rohe navrhl dokonce i nábytek do interiéru.

Při pohledu zvenčí vypadá vila jako jednopodlažní budova, ve skutečnosti jde však o budovu o třech podlažích. Ve vrchním patře najdeme přijímací halu, ložnice Tugendhatových, sociální zařízení, dětské pokoje, byt správce a dvoumístnou garáž. V prostředním patře se odehrával běžný život; jídelna, kuchyň a volný obytný prostor. K zajímavostem patří onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva. Poslední, nejspodnější patro je veřejnosti nepřístupné. Dříve bylo vyhrazeno pro služebnictvo, klimatizaci nebo topení.

Stavba domu vyšla na 5 milionů korun. Cena je to skutečně velkolepá, v té době se dal hezký domek postavit i za 50 tisíc korun.

Do historie vily se neblaze zapsala druhá světová válka. V roce 1938 museli Tugendhatovi jakožto Židé vilu opustit. Od roku 1939 zde sídlilo Gestapo nebo německý konstruktér Willy Messerschmitt. V roce 1945 zde byla ubytována sovětská vojska. Vila utrpěla ohromné škody na mobiliáři. Zcela zničen byl ebenový nábytek i všechna okna. Budova poté sloužila jako škola rytmiky a gymnastiky a rehabilitacím dětí. Na konci 60. let byla vila zapsána na Státní seznam kulturních památek. V roce 1992 zde byly vedeny rozhovory o rozdělení Československa.

V dnešní době se uvažuje o celkové rekonstrukci a uvedení do původního stavu 30. let. Výběrové řízení však bylo zmanipulováno, do sporu se ještě k tomu vložili potomci původních majitelů. Pro veřejnost je Vila od 1. ledna 2010 uzavřena. Osudy Vily Tugendhat se staly inspirací pro román Simona Mawera Skleněný pokoj.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 2km
Veřejné bruslení Brno - Sportcentrum Lužánky - Veřejné bruslení ve Sport centru Lužánky (Eliášovy haly). V místě je zajištěno broušení bruslí. Půjčovna bruslí není k dispozici.
Vzdálenost: 1km
Muzeum romské kultury - Muzeum romské kultury se nachází v Brně v Bratislavské ulici. Nabízí vám velmi zajímavé stálé expozice.
Vzdálenost: 1km
Brno minipivovar Magistr - Mezi velmi významná pivovarnická sídla v České republice patří Brno, druhé největší město u nás, správní město jižní Moravy.
Vzdálenost: 2km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 2km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 2km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.