UNESCO: Vila Tugendhat

V městské části Brno – sever se adrese Černopolní 45 nachází vila Tugendhat, která od roku 2001 patří na Seznam památek UNESCO.

Projekt Vily Tugendhat zpracoval roku 1928 německý architekt Ludwig Miese van der Rohe na žádost manželů Tugendhatových. Stavba patří k vrcholným dílům funkcionalismu a podle dnešních architektů určila měřítka moderního bydlení. Na svou dobu byl dům unikátní proskleným obytným prostorem se zimní zahradou, nepřerušovaným obyvatelným prostorem, okny, splynutím interiéru s přírodou v zahradě nebo výjimečným nosným systémem. Architekt Miese van der Rohe navrhl dokonce i nábytek do interiéru.

Při pohledu zvenčí vypadá vila jako jednopodlažní budova, ve skutečnosti jde však o budovu o třech podlažích. Ve vrchním patře najdeme přijímací halu, ložnice Tugendhatových, sociální zařízení, dětské pokoje, byt správce a dvoumístnou garáž. V prostředním patře se odehrával běžný život; jídelna, kuchyň a volný obytný prostor. K zajímavostem patří onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva. Poslední, nejspodnější patro je veřejnosti nepřístupné. Dříve bylo vyhrazeno pro služebnictvo, klimatizaci nebo topení.

Stavba domu vyšla na 5 milionů korun. Cena je to skutečně velkolepá, v té době se dal hezký domek postavit i za 50 tisíc korun.

Do historie vily se neblaze zapsala druhá světová válka. V roce 1938 museli Tugendhatovi jakožto Židé vilu opustit. Od roku 1939 zde sídlilo Gestapo nebo německý konstruktér Willy Messerschmitt. V roce 1945 zde byla ubytována sovětská vojska. Vila utrpěla ohromné škody na mobiliáři. Zcela zničen byl ebenový nábytek i všechna okna. Budova poté sloužila jako škola rytmiky a gymnastiky a rehabilitacím dětí. Na konci 60. let byla vila zapsána na Státní seznam kulturních památek. V roce 1992 zde byly vedeny rozhovory o rozdělení Československa.

V dnešní době se uvažuje o celkové rekonstrukci a uvedení do původního stavu 30. let. Výběrové řízení však bylo zmanipulováno, do sporu se ještě k tomu vložili potomci původních majitelů. Pro veřejnost je Vila od 1. ledna 2010 uzavřena. Osudy Vily Tugendhat se staly inspirací pro román Simona Mawera Skleněný pokoj.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 9.5.2021
Polojasno
17°C
14°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1018.4hPa
Vítr: 5m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 10.5.
Skoro jasno
20°C
17°C
Úterý
11.5.2021
Jasno
24°C
16°C
Středa
12.5.2021
Déšť
17°C
12°C
Čtvrtek
13.5.2021
Zataženo
12°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Brno 

Místa v okolí

Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 2km
Veřejné bruslení Brno - Sportcentrum Lužánky - Veřejné bruslení ve Sport centru Lužánky (Eliášovy haly). V místě je zajištěno broušení bruslí. Půjčovna bruslí není k dispozici.
Vzdálenost: 1km
Muzeum romské kultury - Muzeum romské kultury se nachází v Brně v Bratislavské ulici. Nabízí vám velmi zajímavé stálé expozice.
Vzdálenost: 1km
Brno minipivovar Magistr - Mezi velmi významná pivovarnická sídla v České republice patří Brno, druhé největší město u nás, správní město jižní Moravy.
Vzdálenost: 2km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 2km
Mahenovo divadlo - Mahenovo divadlo sídlí v Brně na Malinovského náměstí a je součástí objektů Národního divadla Brno. Budova Mahenova divadla je chráněna jako Kulturní památka České republiky.
Vzdálenost: 2km
Palác šlechtičen - Palác šlechtičen se nachází v Brně v Kobližné ulici. Jedná se o expozici Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.