Vodní plochy
Vodní plochy jako jsou rybníky, jezera, vodní nádrže nebo přehrady lákají v teplých měsících ke svým břehům tisíce návštěvníků. Největším rybníkem v České republice je rybník Rožmberk (489 ha). Největším jezerem je jezero Medhard (493 ha) a přehradou je Lipno na Vltavě (4870 ha).
Veslařský kanál Račice
- Veslařský kanál Račice, neboli Sport centrum Račice, nedaleko stejnojmenné obce byl vybudován v jednom z meandrů Labe mezi Štětím a Roudnicí nad Labem. Areál odpovídá velmi přísným měřítkům FISA (Mezinárodní veslařské federace).
Černé jezero
- Černé jezero je největší jezero v České republice (vzniklé bez zásahu člověka) a zároveň největší z pěti ledovcových jezerních ploch na české straně Šumavy. Zaujímá rozlohu 18,4 hektaru a jeho maximální hloubka je 40 metrů. Je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, vyhlášené již v roce 1933.
Starý rybník
- Starý rybník u Zbraslavic je největší vodní plocha v okolí.
Vodní nádrž Seč
- Údolní přehradní nádrž na řece Chrudimce byla postavena v letech 1925 - 1934. Masivní hráz je vyzděná z žulových bloků, je situována mezi skalisky u zřícenin hradů Oheb a Vildštejn.
Přehrada Mohelno
- Vodní nádrž Mohelno na řece Jihlavě je součástí vodního díla Dalešice. Dalešická přehrada, stejně tak, jako nádrž Mohelno, zásobuje technickou vodou jadernou elektrárnu Dukovany.
Liptovská Mara
- Liptovská Mara je umělá vodní nádrž na horním toku řeky Váh v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami. Byla postavena z důvodu ochrany měst v povodí Váhu před povodněmi. Zaujímá plochu 2700 hektarů a je největší přehradou na řece Váh. Přehradní hráz je vysoká 53 metrů a maximální hloubka zadržované vody dosahuje k 45 metrům.
Rybník Svět
- Rybník Svět neodmyslitelně patří k městu Třeboň. Tento desátý největší rybník v jižních Čechách založil Jakub Krčín z Jelčan již v 70. letech 16. století. Po rybníku se můžete projet motorovou lodí, vede tudy naučná stezka, cyklostezka a v letních měsících tu zažijete báječné koupání, případně i s jízdou na tobogánu.
Vodní nádrž Pařížov
- Vodní nádrž Pařížov na řece Doubravě je jedna z nejkrásnějších gravitačních přehrad v České republice.
Zelené pleso (Kežmarské)
- Kežmarské Zelené pleso je jedním z nejkrásnějších divů přírody Vysokých Tater. Na moréně plesa byla postavena Chata pri Zelenom plese.
Vodní nádrž Jordán
- Jordán je vodní nádrž o ploše zhruba 51 hektarů, která byla vybudována v roce 1492 přehrazením Košínského potoka nad městem Tábor.
Veľké Hincovo pleso
- Veľké Hincovo pleso je největší a nejhlubší karové jezero na Slovensku. Nachází se ve Vysokých Tatrách, zaujímá rozlohu 20 hektarů a jeho maximální hloubka činí 53,7 metru. Maximální teplota vody v letních měsících je pouze + 7°C.
Jablonecká přehrada (údolní nádrž Mšeno)
- Jablonecká přehrada, nazývaná též jako vodní nádrž Mšeno, je jednou z nejoblíbenějších rekreačních vodních ploch v Libereckém kraji.
Vodní nádrž Kružberk
- Přehrada Kružberk zadržuje vodu z řeky Moravice již od roku 1955. Dnes slouží především jako zásobárna pitné vody pro město Ostravu a okolí.
Les Království
- Přehrada Les Království je neobvyklou historickou a technickou památkou na řece Labi, která svým jedinečným okouzlujícím vzhledem láká každoročně tisíce výletníků z České republiky i ze zahraničí. Jedná se o soubor staveb v romantickém novogotickém slohu z roku 1919. Název přehrady pochází z lesního komplexu bývalého hraničního hvozdu.
Vodní nádrž Slapy (Slapská přehrada)
- Slapská přehrada je známým výletním a rekreačním místem ve Středočeském kraji. Byla postavena na řece Vltavě jako součást přehradní Vltavské kaskády v letech 1949 – 1955.
Opatovický kanál
- Opatovický kanál je kulturní památkou v povodí Labe. Vodní kanál původem ze středověku zásoboval vodou Bohdanečský rybník a rybník Čeperka.
Přehrada Březová
- Přehrada Březová na říčce Teplé byla postavena v letech 1931 – 1935. Iniciátorem výstavby vodního díla bylo město Karlovy Vary po katastrofální povodni v roce 1890. První přípravné práce započaly už v roce 1911, ty však přerušila první světová válka.
Rybník Mrhal
- Rybník Mrhal (dříve se jmenoval Mrdal) napájí Rudolfovský potok, který pod rybníkem tvoří několik metrů vysoký vodopád. Rybník kdysi sloužil jako zdrojnice vody pro těžební stroje.
Čertovy proudy
- Čertovy proudy, někdy se také nazývají Čertovy kameny nebo Čertovy schody, je původní řečiště řeky Vltavy v úseku od Lipenské přehrady až nad městečko Vyšší Brod. Jedná se o velmi nebezpečné říční koryto s obrovskými balvany, z nichž některé váží několik tun. Voda tu po dlouhá staletí vymílala různé roztodivné tvary, odtud také pramení onen zvláštní název. Některé obří hrnce mají v průměru i přes jeden metr.
Žák (zaniklý rybník)
- Žák je zaniklý rybník v oblasti Klánovického lesa ve východní části Prahy. Pozůstatky hráze rybníka jsou v těchto místech dodnes dobře patrné.