Vodní nádrž Kružberk

Přehrada Kružberk zadržuje vodu z řeky Moravice již od roku 1955. Dnes slouží především jako zásobárna pitné vody pro město Ostravu a okolí.

Zdroj pitné vody pro Ostravu a Opavu

 

Železobetonová hráz na skalním podloží, vysoká necelých 35 metrů, je součástí vodní nádrže na řece Moravici, zhruba 20 km jihozápadně od města Opava. Kružberská přehrada zaplavila 9 kilometrů vodního toku, zatopená plocha činí 280 hektarů a nádrž pojme přibližně 35 milionů krychlových metrů vody. Uvnitř hráze jsou v provozu 2 turbíny o výkonu 100 kW, ale přehrada slouží především jako rezervoár pitné vody pro Ostravu a Opavsko. S výstavbou přehrady se začalo v roce 1948, byla dokončena o 7 let později a od té doby je zde stanoveno pásmo hygienické ochrany. Platí zde přísný zákaz plavání, vodních sportů a rybolovu.

 

Televizní seriál Velké sedlo z roku 1985

 

Úspěšný devítidílný televizní seriál Jaroslava Dietla z roku 1985 s názvem Velké sedlo se odehrává právě zde, na Kružberku. Pro Československou televizi Ostrava jej natočil režisér František Mudra a titulní roli hrázného Palyzy ztvárnil Pavel Nový (známý též z oblíbené "komedie století" S tebou mě baví svět - 1982).

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 12.4.2021
Zataženo
11°C
0°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1017.1hPa
Vítr: 1.8m/s
z východo-severo-východu
Zítra
Úterý 13.4.
Sněžení
0°C
0°C
Středa
14.4.2021
Zataženo
1°C
-1°C
Čtvrtek
15.4.2021
Sněžení
0°C
0°C
Pátek
16.4.2021
Déšť se sněhem
2°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Budišov nad Budišovkou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Lanové centrum Davidův mlýn - Davidův mlýn se nachází pod přehradou zvanou Kružberk u řeky Moravice. Návštěvníkům nabízí aktivní prožitý volného času.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Bílčice - Obec nedaleko vodní nádrže Slezská Harta. Nedaleko obce se nachází kamenolom, kolem kterého musí jet každý, kdo má namířeno k hrázi přehrady.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.
Rozhledna Kamenný vrch - V roce 1928 vyrostla v Brně na Kamenném vrchu betonová stavba vyhlídkové věže. Byla však řadu let ve zchátralém stavu. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.