Vodní nádrž Kružberk

Přehrada Kružberk zadržuje vodu z řeky Moravice již od roku 1955. Dnes slouží především jako zásobárna pitné vody pro město Ostravu a okolí.

Zdroj pitné vody pro Ostravu a Opavu

 

Železobetonová hráz na skalním podloží, vysoká necelých 35 metrů, je součástí vodní nádrže na řece Moravici, zhruba 20 km jihozápadně od města Opava. Kružberská přehrada zaplavila 9 kilometrů vodního toku, zatopená plocha činí 280 hektarů a nádrž pojme přibližně 35 milionů krychlových metrů vody. Uvnitř hráze jsou v provozu 2 turbíny o výkonu 100 kW, ale přehrada slouží především jako rezervoár pitné vody pro Ostravu a Opavsko. S výstavbou přehrady se začalo v roce 1948, byla dokončena o 7 let později a od té doby je zde stanoveno pásmo hygienické ochrany. Platí zde přísný zákaz plavání, vodních sportů a rybolovu.

 

Televizní seriál Velké sedlo z roku 1985

 

Úspěšný devítidílný televizní seriál Jaroslava Dietla z roku 1985 s názvem Velké sedlo se odehrává právě zde, na Kružberku. Pro Československou televizi Ostrava jej natočil režisér František Mudra a titulní roli hrázného Palyzy ztvárnil Pavel Nový (známý též z oblíbené "komedie století" S tebou mě baví svět - 1982).

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Budišov nad Budišovkou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Lanové centrum Davidův mlýn - Davidův mlýn se nachází pod přehradou zvanou Kružberk u řeky Moravice. Návštěvníkům nabízí aktivní prožitý volného času.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Bílčice - Obec nedaleko vodní nádrže Slezská Harta. Nedaleko obce se nachází kamenolom, kolem kterého musí jet každý, kdo má namířeno k hrázi přehrady.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.