Vodní nádrž Kružberk

Přehrada Kružberk zadržuje vodu z řeky Moravice již od roku 1955. Dnes slouží především jako zásobárna pitné vody pro město Ostravu a okolí.

Zdroj pitné vody pro Ostravu a Opavu

 

Železobetonová hráz na skalním podloží, vysoká necelých 35 metrů, je součástí vodní nádrže na řece Moravici, zhruba 20 km jihozápadně od města Opava. Kružberská přehrada zaplavila 9 kilometrů vodního toku, zatopená plocha činí 280 hektarů a nádrž pojme přibližně 35 milionů krychlových metrů vody. Uvnitř hráze jsou v provozu 2 turbíny o výkonu 100 kW, ale přehrada slouží především jako rezervoár pitné vody pro Ostravu a Opavsko. S výstavbou přehrady se začalo v roce 1948, byla dokončena o 7 let později a od té doby je zde stanoveno pásmo hygienické ochrany. Platí zde přísný zákaz plavání, vodních sportů a rybolovu.

 

Televizní seriál Velké sedlo z roku 1985

 

Úspěšný devítidílný televizní seriál Jaroslava Dietla z roku 1985 s názvem Velké sedlo se odehrává právě zde, na Kružberku. Pro Československou televizi Ostrava jej natočil režisér František Mudra a titulní roli hrázného Palyzy ztvárnil Pavel Nový (známý též z oblíbené "komedie století" S tebou mě baví svět - 1982).

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 13.7.2020
Polojasno
16°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.3hPa
Vítr: 3m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Úterý 14.7.
Zataženo
18°C
13°C
Středa
15.7.2020
Zataženo
18°C
15°C
Čtvrtek
16.7.2020
Deštivo
14°C
9°C
Pátek
17.7.2020
Silný déšť
14°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Budišov nad Budišovkou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Lanové centrum Davidův mlýn - Davidův mlýn se nachází pod přehradou zvanou Kružberk u řeky Moravice. Návštěvníkům nabízí aktivní prožitý volného času.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Bílčice - Obec nedaleko vodní nádrže Slezská Harta. Nedaleko obce se nachází kamenolom, kolem kterého musí jet každý, kdo má namířeno k hrázi přehrady.
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.